کد خبر: 100801106770
خدمات و توزیعروزنامه

برنج بورس‌نشین شد و شالیکار خانه‌نشین

نماد برنج در بازار بورس برای دومین سال روشن شد اما همچنان چراغ برنج در شالیکوبی‌ها و بازار قرمز و خاموش است.

اگرچه برای دومین سال چراغ برنج در بورس روشن می‌شود و ارقامی کیفی و پرمحصول نظیر طارم و فجر روی تابلوهای بورس ثبت شده است اما در کف بازار و شالیکوبی‌ها حال وروز برنجکاران چندان خوب نیست.

برنج طارم و فجر بورس نشین اما کشاورزان و شالیکارن آن خانه نشین و منتظر ورود تاجران و یا دولت برای خرید برنج هستند و محصول آانان روی دست مانده است.علی جعفری کشاورز میاندرودی با بیان این که وضع تولید برنج امسال خوب بود اما همچنان محصول را به فروش نرساندیم، افزود: سال قبل از فروض برنج ضرر کردیم و بعدها با قیمت چندبرابری در بازار عرضه شده است.

ضرورت ورود دولت برای خرید ارقام برنج

وی در گفت‌وگو با بازار با اشاره به این که دولت کشاورزان را تشویق به کشت برنج پرمحصول کرده است، افزود: قیمت برنج پرمحصول نسبت به ارقام محلی و کیفی پایین است از این رو تقاضا داریم برای خرید تضمینی این محصولات برنامه‌ریزی شود.

وی با بیان این که کشاورزان برای کشت و برداشت برنج به بانک‌ها و اشخاص بدهی دارند، گفت: بسیاری از آنان چاره‌ای ندارند محصول با نرخ پایین برای تامین نیازها به فروش برسانند.

بی‌اعتمادی به بازار بورس

برنج مازندران دومین سال حضور در بورس را تجربه می‌کنند و این بورس‌نشینی در سال گذشته دستاورد چندانی برای کشاورزان نداشت و در نهایت حجم اندکی از محصولات از طریق بورس به فروش رفت. بی‌اعتمادی مردم به بورس در پی قرمزشدن‌های مکرر سبب شده تا بسیاری از فعالان اقتصادی و مردم به این بازار چندان اعتمادی نداشته باشند اما با این حال متولیان امر توصیه می‌کنند که حذف دلال و واسطه‌گری از مزیت‌های این بازار است.

اسماعیل یزدان پناه مدیرعامل مرکز تجارت برنج ایران برای دومین سال معاملات برنج در تالار کالای کشاورزی ایران اظهار کرد: سال قبل برنج طارم وارد بورس شده بود و امسال علاوه بر آن برای حمایت از برنج‌های پرمحصول، نماد برنج فجر وارد بورس کالای کشاورزی شد.

وی با اظهار این که کشاورزان می‌توانند برنج طارم و فجر را از طریق بورس کالای کشاورزی در سراسر ایران به فروش برسانند، گفت: مرکز تجارت برنج ایران به عنوان انبار معتمد بورس کالای کشاورزی است موفق شد برنج را وارد بورس کند و کشاورزان می‌توانند برنج را به این مرکز ارائه دهند.

وی از کشاورزان خواست تا دغدغه‌ای برای فروش محصول نداشته باشند، افزود: در بورس کالای کشاورزی، کشاورزان می‌توانند محصول را به صورت کلی و یا جزئی به فروش می‌رسانند و با توجه به حذف واسطه‌ها، مصرف‌کنندگان می‌توانند به صورت مستقیم و با قیمت شفاف برنج مورد نیاز را خریداری کنند.

مصطفی طاهری رئیس کمیسیون صنایع مجلس نیز با اظهار این که عرضه کالاهای مختلف نظیر فولاد، سیمان در بورس موفقیت‌آمیز بود، افزود: طی یکسال گذشته این روش توانسته منجر به تعادل قیمت در بازار شود و تولیدکننده و مصرف‌کننده از آن رضایت داشته است.

بازار برنج همچنان بی‌مشتری؛ دسترنج کشاورزان دپو شده است

بیش از دو ماه از برداشت برنج می‌گذرد و درصد بالایی از محصولات کشاورزان در انبارها و شالیکوبی‌ها مانده است و باید دید آیا بورسی شدن می‌تواند بازار برنج را در استان گرم کند. رضا حاجی پور نمایندم مردم آمل درمجلس با اشاره به نوسانات بازار بورس و ضررهای مردم گفت: افراد زیادی سرمایه و دارایی‌ها خود را در این بازار از دست داده‌اند و نوعی بی‌اعتمادی به این بازار وجود دارد.

وی با اظهار این که محصولات کشاورزان در شالیکوبی‌ها دپو شده است و فروش نمی‌رود از دولت و موتولیان امر خواست تا برای خرید تضمینی برنج از کشاورزان اقدام کنند تا انگیزه برای تولید در کشت بعدی داشته باشند.

وی درباره واردات برنج گفت: امسال میزان تولید ۵۰۰ هزار تن بیشتر از سال قبل بود و با این حال شاهد واردات مقادیر زیادی رنج هستیم بنابراین باید توزیع این اقلام در بازار با مدیریت صورت گیرد تا تولیدکننده داخلی متضرر نشود.

نرخ برنج در فروشگاه‌ها

در فروشگاه‌های شهرهای مازندران نیز قیمت هر کیلوگرم برنج سفید طارم محلی و هاشمی ۸۷۴ هزار و ۴۴۴ ریال، شیرودی ۴۱۷ هزار و ۷۷۸ ریال، ندا ۳۶۳ هزار و ۳۳۳ ریال و فجر با ۵۶۵ هزار و ۵۵۶ ریال است، قیمت شلتوک طارم نیز در بازار استان بین ۴۸۰ هزار تا ۵۰۰ هزار ریال، شیرودی ۲۳۰ هزار تا ۲۵۰ هزار ریال، فجر ۳۲۰ هزار تا ۳۳۰ هزار ریال و ندا ۱۹۰ هزار تا ۲۲۰ هزار ریال است.

معمولا بیشتر کشاورزان مرکز و شرق یعنی جوییار، قائمشهر، ساری، نکا، بهشهر و گلوگاه برخلاف کشاورزان شهرستان‌های آمل، بابل، فریدونکنار، بابلسر و محمود آباد با محصول شلتوک خرید و فروش می‌کنند.

طبق آما رسمی جهاد کشاورزی مازندران امسال ۲۱۵ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی استان زیر کشت اول رفته است و پس از آن حدود ۱۰۵هزار هکتار نیز از اراضی استان به خصوص حوزه آبریز دشت هراز به زیر کشت دوم رفت که اکنون کشاورزان سخت مشغول برداشت کشت دوم هستند.

بررسی‌های میدانی از بازار مازندران نشان می‌دهد همچنان بازار برنج در شالیکوبی‌های استان کم رونق است و بیشتر تقاضای خرید بریا کشت دوم یا رتون است که هر کیلو برنج کشت دوم حدود ۱۰۵ تا ۱۱۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا