کد خبر: ۲۴۰۳۰۰32219
لینک کوتاه:
آسیب اجتماعیتوسعه و اقتصاد ملیسلامت و رفاهکشاورزی

بیکاری ۳۰۰ هزار مهندس کشاورزی در کشور

مطابق آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار بخش کشاورزی در مقایسه با صنعت و خدمات کمترین سهم را دارد و طبق اظهارات نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس ۳۰۰هزار فارغ التحصیل کشاورزی بیکار هستند.

به گزارش تسنیم، مطابق آخرین آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران  بررسی اشتغال در بخش های عمده فعالیت اقتصادی نشان می دهد که بخش خدمات با ۵۰.۴ درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است.

در مراتب بعدی، بخش صنعت با ۳۳.۸ و کشاورزی با ۱۵.۸ درصد قرار دارند. سهم شاغلان بخش کشاورزی و صنعت در زمستان ۹۹ نسبت به فصل مشابه سال قبل به ترتیب به میزان ۰.۲درصد و ۲.۱ درصد افزایش و سهم شاغلان بخش خدمات ۲.۳درصد کاهش یافته است.

 سهم بسیار کم بخش کشاورزی در اشتغال حاکی از این است که تعداد زیادی از کشاورزان در صف جویندگان شغل هستند. اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی یکی از مهمترین مشکلات کشور به شمار می‌رود به گونه‌ای که نیازاست روی این موضوع کار شود که با توجه به افزایش جمعیت تحصیل کرده، نرخ بیکاری در بین این افراد کنترل شود و اشتغال فارغ التحصیلان دراولویت برنامه دولت قرار گیرد.

فعالیت اقتصادی مردم حتی در کارگاه‎ها و شرکت‎های تولیدی کوچک، راه حل مناسبی برای اشتغالزایی و همینطور شکوفایی اقتصاد کشور در در درازمدت است، فعالیتی که کارآفرینان نیز در سراسر کشور با تکیه بر دانش تخصصی و استفاده از شرایط موجود از آن غفلت نکرده و بسته به توانایی‎شان، تولیدات و اشتغالزایی قابل قبولی داشته‎اند.

بیکاری فارغ‌ التحصیلان به دلیل شغل‌های رده پایین نیست، بلکه درآمد ناکافی، سیاستگذاری‌های اشتباه، نبود تناسب بین تقاضا وعرضه نیروی کار، موجب رشد فارغ‌ التحصیلان بیکار شده است

یکی از محورهای پیشرفت اقتصادی هر جامعه‌ای کشاورزی است که مهمترین و بزرگترین ظرفیت برای توسعه و ایجاد اشتغال در بخش کشاورزی است.با توجه به اینکه اشتغال یکی از مهم‌ترین شاخص‌های اقتصاد است که ارتباط تنگاتنگی با آسایش، رفاه و امنیت اجتماعی دارد بیکاری در کشور به بحران تبدیل شده و آمارها بیانگر این موضوع هستند که در حوزه های مختلف فارغ‌التحصیلان این رشته ها جویای کار هستند. بدون اینکه برنامه روشنی برای بعد از فارغ‌ التحصیلی آنها  وجود داشته باشد.حوزه کشاورزی یکی از بخش هایی است که نسبت به سایر حوزه های تحصیلی تعدادفارغ التحصیل بیکار بیشتری دارد.

محمد جواد عسگری, نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت درباره بیکاری فارغ التحصیلان کشاورزی می گوید:دولت به جای فرافکنی پاسخگوی ۳۰۰هزار فارغ التحصیل کشاورزی باشد‌. تحمل این همه مشکلات اقتصادی و فقر برای ملت ایران زیبنده نیست و در دولت آینده با انتخاب آیت الله رئیسی مردم نفس راحت می‌کشند.

وی با تاکید بر اینکه نباید بگذاریم نگاه لیبرال گرایانه بر کشور مسلط شود، عنوان کرد: راه نجات کشور و فائق آمدن بر مشکلات کنونی میدان دادن به مدیران با تفکر انقلابی و کار جهادی است.

عسکری گفت نگاه به غرب توسط عده‌ای در کشور، میدان کار و خدمت به مردم را از مدیران متخصص، متعهد و دلسوز گرفت.

وی با تاکید بر اینکه نگاه انقلابی می‌گوید باید شخصیتی همچون آیت الله رئیسی بیاید تا با تمام وجودش به انقلاب خدمت کند، افزود: دولت حسن روحانی نگذاشت قابلیت‌های بالقوه به صورت بالفعل دربیاید.

نایب رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: این جای سوال بوده چگونه می‌توانیم موشک نقطه زن تولید کنیم، اما برای تامین حداقل‌های زندگی مردم دچار مشکل هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا