کد خبر: 2205991266
  لینک کوتاه:
انرژی

وزیر نیرو گفت: تا پایان سال ۲۵۰ پروژه بزرگ به افتتاح می‌رسد

وزیر نیرو گفت:بر اساس وعده‌ای که در گذشته داده‌ایم، تا پایان سال ۲۵۰ پروژه بزرگ با سرمایه گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومان به افتتاح می‌رسد.

رضا اردکانیان روز چهارشنبه در حاشیه هیات دولت به خبرنگاران گفت: این هفته پانزدهمین هفته از پویش هر هفته الف – ب- ایران را پیش رو خواهیم داشت و بر اساس وعده‌ای که در گذشته داده‌ایم، تا پایان سال ۲۵۰ پروژه بزرگ با سرمایه گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومان به افتتاح می‌رسد.

افزود: تا کنون ۵۳ پروژه در این طرح به ثمر رسیده و طی ۱۴ هفته گذشته و فردا با همکاری جهاد کشاورزی، ۲۳ هزار هکتار از اراضی استان‌های کرمانشاه و ایلام در دشت‌های مختلف سبز خواهند شد و نقش موثری در تولید مواد غذایی و اشتغالزایی خواهند داشت.

وی اشاره کرد: ایران از تنوع بالایی در آبریز مشترک و رودخانه‌های مرزی برخوردار است و اکنون ۴۷ رودخانه مرزی داریم و ۱۲ استان در موضع آب‌های مرزی و مشترک هستند. از آب‌های سیستان و بلوچستان گرفته تا خراسان جنوبی، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، غربی، کرمانشاه و دیگر شهرهای کشور از همین دسته هستند.

بیشتر بخوانید

اردکانیان گفت: تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ما یک سد مرزی با ۶۵۰ میلیون متر مکعب قدرت تنظیم آب در اختیار داشتیم در حالی که آب‌های فراوانی از کشور ما به همسایه در جریان بوده و برای تمام این آب‌ها توافقنامه‌های رسمی بین‌المللی وجود دارد و تمام حق آبه‌ها محترم است. نکته مهم این بود که بتوانیم در جهت تثبیت جمعیت در مناطق مرزی، ایجاد اشتغال، رفاه و آسایش سرمایه گذاری کنیم و طرح ها را در چارچوب مقررات و حق آبه‌ها اجرا کنیم.

وزیر نیرو تاکید کرد: از بعد انقلاب و در ۴ دولت قبل، تعداد ۲۸ سد از این مجموعه‌ها اجرا شده است که این سدها ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب تنظیم قدرت کردند و می‌کنند. اما در این دولت به تنهایی۲۴ سد با قدرت تنظیم ۲ و نیم میلیارد متر مکعب اجرا شده و هنوز هم طرح‌هایی از این دست در حال اجرا داریم.

او اشاره کرد: از سال ۹۳ به بعد با اجازه رهبر معظم انقلاب برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، از محل این طرح‌ها در مرحله اول آب شرب ۴۶ شهر، ۱۰۳۶ روستا و ۴۷۰ مگاوات ظرفیت نیروگاه های برق آبی ما اضافه شده و ده‌ها هزار هکتار شبکه‌های مدرن زه‌کشی اجرا می شوند. به همین واسطه توانستیم طرح‌های سازه‌ای بسیار پیچیده‌ای را اجرا کردیم.

او تصریح کرد: ۵۰ کیلومتر تونل موسوم به تونل نوسود که از بافت‌های مختلف زمین شناسی برخوردار است ماموریت داشتند که آب‌های سرزمینی و حق آبه‌های ما را استحصال کنند. فردا – پنج شنبه – در قالب این پویش و با همکاری جهاد کشاورزی در دو استان کرمانشاه و ایلام ۲۳ هزار هکتار با سرمایه گذاری ۱۷۷۰ میلیارد تومان از مجموعه طرح‌های توسعه منابع خاک و آب ارزی افتتاح خواهد شد.

اردکانیان اشاره کرد: بر اساس آمار سازمان هواشناسی امسال شاهد، زودرس‌ترین تابستان بودیم و از اواسط خردادماه دمای بالای مستمر داشتیم و با همکاری وسیعی که از ناحیه مردم در بخش‌های مختلف صنعت، کشاورزی و خدمات صورت گرفت، در کشور به هیچ وجه خاموشی برنامه‌ریزی شده نداشتیم.

منبع: ایلنا

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا