کد خبر: 03100062118
اخبار شرکت هابانک و بیمه

تداوم روند صعودی بانک تجارت در شاخص‌های مالی و عملیاتی

گزارش تحلیل وضع مالی «وتجارت» در آستانه چهل و دومین سالگرد تاسیس بانک تجارت، نشان از تداوم روند رو به پیشرفت این بانک تا مقطع پایان آبان دارد.

به گزارش روابط‌عمومی بانک تجارت، کل سپرده‌های ریالی بانک تجارت با رشد ۳۴درصدی از مبلغ دو هزار و ۸۰۴هزار میلیارد ریال در پایان اسفند ۱۳۹۹به مبلغ سه هزار و ۷۶۸هزار میلیارد ریال در پایان آبان ۱۴۰۰بالغ شده که با بررسی روند چهار سال اخیر این شاخص شاهد رشد ۲۰۰درصدی از پایان اسفند سال ۱۳۹۷تا پایان آبان ۱۴۰۰ هستیم.

مانده سپرده‌های جاری ریالی بانک تجارت نیز در مقاطع مذکور روندی صعودی داشته به نحوی که از ۶۴۴هزار میلیارد ریال در اسفند سال ۱۳۹۹با ۵۷درصد رشد به ۱۰۱۰هزار میلیارد ریال در پایان آبان سال جاری رسیده است.

بانک تجارت در این شاخص همزمان توانسته سهم خود بین پنج بانک بزرگ تجاری را در مقطع زمانی مذکور با ۷/۲واحد درصد رشد به ۵/۲۲درصد افزایش دهد و روند صعودی این شاخص در چهار سال اخیر نیز از اسفند ۱۳۹۷تا آبان ۱۴۰۰نزدیک به ۵۰۰درصد رشد داشته است.

با نگاهی به روند نقدینگی بانک تجارت شاهد رشد چشمگیر یازده هزار و ۵۰۲درصدی این شاخص از پایان اسفند ۱۳۹۷تا آبان ۱۴۰۰هستیم و این آمار نسبت به اسفند ۱۳۹۹نیز با رشد ۵۰درصدی همراه بوده است.

«وتجارت» همچنین توانسته روند صعودی سهم سپرده‌های کم‌هزینه خود را تداوم بخشد و همزمان نرخ جذب کل سپرده‌ها را با احتساب سپرده قانونی از پایان اسفندماه ۱۳۹۷تا پایان آبان ۱۴۰۰از ۲/۱۴درصد به ۱۰درصد کاهش دهد.

بانک تجارت همچون گذشته به‌عنوان اصلی‌ترین بانک کشور در گشایش اعتبارات اسنادی توانسته با افزایش ۹۶درصدی از مبلغ ۲۳۳هزار میلیارد ریال در پایان اسفند ۱۳۹۹به ۴۵۷هزار میلیارد ریال در پایان آبان ۱۴۰۰دست یابد و همزمان در همین مقطع سهم خود در بین پنج بانک بزرگ تجاری کشور را با ۳/۶واحد درصد افزایش به ۶/۵۵درصد برساند.

در زمینه صدور ضمانتنامه بانک تجارت موفق به تداوم رشد صعودی سهم خود شده به نحوی که از پایان اسفند ۱۳۹۷تا آبان ۱۴۰۰نزدیک به ۴۰۰درصد رشد را به ثبت رساند و همزمان سهم خود را در بین پنج بانک بزرگ کشور در این بازه زمانی با ۱۵واحد درصد افزایش به ۴۹درصد رساند.

اما نتیجه پیشرفت‌های آماری بانک تجارت در شاخص‌های فوق در روند درآمدزایی و سودآوری این بانک نمود چشمگیری داشته است؛ به این صورت که خالص درآمد تسهیلات و سپرده‌گذاری بانک تجارت از آبان ۱۳۹۹تا آبان ۱۴۰۰رشد ۷۴درصدی داشته و از رقم ۴۴هزار و ۲۵۹میلیارد ریال به ۷۶هزار و ۸۲۰میلیارد ریال بالغ شده است.

همچنین خالص درآمدهای کارمزدی بانک تجارت در مقطع آبان ۱۴۰۰نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۱۰۸درصد رشد را نشان داده و همزمان خالص سود سرمایه‌گذاری‌های این بانک با رشد ۵۳۷درصدی از مبلغ دو هزار و ۵۱۶میلیارد ریال در آبان ۱۳۹۹به مبلغ ۱۶هزار و ۳۲میلیارد ریال در آبان ۱۴۰۰افزایش داشته است.

همچنین می‌توان نگاهی به جمع درآمدهای عملیاتی این بانک داشت؛ که توانسته در آبان ۱۴۰۰نسبت به آبان ۱۳۹۷رشد بسیار چشمگیر ۲۴۷۹درصدی را به ثبت رساند.

«وتجارت» در این شاخص توانسته در آبان ۱۴۰۰نسبت به مقطع مشابه سال گذشته با رشد ۴۴درصدی از مبلغ ۸۵هزار و ۷۲۲میلیارد ریال به مبلغ ۱۲۳هزار و ۸۴۶میلیارد ریال دست یابد و در مجموع کل درآمدهای بانک تجارت در چهار سال اخیر رشدی بالغ بر ۲۴۶درصد را ثبت کرده است.

تمامی روند‌ها و آمار عملکردی مورد اشاره در انتها باید خود را در شاخص مهم سود و زیان خالص نشان دهد که بر این اساس بانک تجارت موفق به رشد ۱۳۱درصدی در شاخص سود (زیان) خالص از مقطع آبان ۱۳۹۷تا آبان ۱۴۰۰شده و همچنین ضمن جبران زیان هنگفت انباشته حاصل از عملکرد سال‌های قبل توانسته به سود انباشته ۱۴هزار و ۱۱۱میلیارد ریالی در پایان آبان ۱۴۰۰دست یابد.

بانک تجارت امروز در آغاز چهل و سومین سال فعالیت خود، با تغییر نگرش فعالیت‌های خود و اتخاذ رویکرد مشتری‌مداری و پیشبرد سیاست‌های استراتژیک خود از طریق «توسعه و تعمیق تعامل مؤثر با مشتریان»، اهدافی فراتر از گذشته را دنبال می‌کند تا ضمن حمایت گسترده از تولید و کارآفرینی، در راستای منافع ذی‌نفعان خود از جمله سهامداران حرفه‌ای این بانک گام بردارد.

«اجرای سیاست‌های بانکداری دیجیتال»، «استقرار کامل سامانه بانکداری متمرکز» و «تکمیل پروژه بانکداری جامع» در بانک تجارت در کنار «بهبود و اصلاح ساختار سازمانی و در راستای سودآوری و افزایش درآمدهای کارمزدی و عملیاتی» اهدافی است که بانک تجارت در دوران جدید دنبال می‌کند و البته پیش‌بینی‌های کارشناسان حکایت از آینده‌ای درخشان برای این بانک بزرگ بورسی کشور دارد.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا