کد خبر: ۲۶۰۶۰۰46525
لینک کوتاه:
روزنامهصنعت و معدن

تفکیک کسب‌وکار از حکمرانی در وزارت صنعت

به گفته فاطمی‌امین، ستاد راهبردی شرکت‌ها و مؤسسات غیرحاکمیتی به ریاست دستیار ویژه وزیر صنعت تشکیل می‌شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر لزوم اصلاح ساختار این وزارت، آمیختگی کسب و کار با حاکمیت را یکی از آفت‌های سازوکارهای دولتی دانست و از تشکیل ستاد مؤسسات غیرحاکمیتی خبر داد.

به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، سیدرضا فاطمی‌امین در جلسه تودیع و معارفه تعدادی از معاونان و مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت که همزمان با جلسه شورای معاونان این وزارتخانه برگزار شد، با بیان اینکه تمرکز معاونت طرح و برنامه این وزارتخانه بر هماهنگی و یکپارچه‌سازی است، گفت: با اصلاحاتی که در سازوکارها و فرآیندها و مأموریت‌های بخش‌های مختلف در حال انجام است، این معاونت بیشتر نقش هماهنگ‌کننده و یکپارچه‌سازی خواهد داشت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تأکیدات رئیس‌جمهوری بر توسعه تجارت، تغییر ساختار در این بخش را نیز ضروری دانست و بر داشتن اختیارات کافی سازمان توسعه و تجارت در راستای تحقق اهداف و اجرای برنامه‌های مربوط به تجارت بین‌المللی تاکید کرد.

فاطمی‌امین در ادامه به تغییر و اصلاح مأموریت‌ها در حوزه بازرگانی داخلی اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه تنظیم بازار در حوزه‌های تخصصی به این بخش برمی‌گردد، تمرکز معاونت بازرگانی داخلی بر نظام توزیع و از حلقه تولید تا مصرف خواهد بود.

او با یادآوری کارهای مطالعاتی انجام شده در حوزه بازرگانی داخلی، از نهایی شدن ۱۵پروژه در این حوزه در روزهای آتی خبر داد.

ضرورت تفکیک کسب و کار از حکمرانی

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگر این جلسه، با تاکید بر ضرورت تفکیک کسب و کار از حکمرانی، آمیختگی این دو را یک آفت در سازوکار دولتی توصیف کرد و افزود: این آمیختگی موجب شده که برخی وزارتخانه‌ها هم حکمرانی و هم بنگاه‌داری کنند که هم به ضرر بنگاه و هم بخش حاکمیت است.

بر اساس توضیحات فاطمی‌امین، زیان انباشته ۸۰هزار میلیارد تومانی در دو خودروسازی بزرگ کشور نتیجه این آمیختگی است و در همین راستا ستاد راهبردی شرکت‌ها و مؤسسات غیرحاکمیتی به ریاست دستیار ویژه وزیر صنعت، معدن و تجارت تشکیل خواهد شد و امور مربوط به مأموریت حاکمیتی شرکت‌های مذکور در زیرمجموعه این ستاد قرار خواهد گرفت.

او در پایان با تاکید بر ظرفیت بالای وزارت صمت از تعامل و همدلی بین بخش‌ها و وزارتخانه‌های مختلف کشور خبر داد و ضمن تشکر از زحمات همه معاونان و مدیران پیشین وزارتخانه، چرخش مدیریتی را گامی برای ایجاد نوآوری در حوزه مدیریت دانست.

در این جلسه فاطمی‌امین در احکام جداگانه‌ای سیدمهدی نیازی را به عنوان «معاون طرح و برنامه»، علیرضا پیمان‌پاک را به عنوان «معاون وزیر و رئیس سازمان توسعه و تجارت ایران»، علی نبوی به عنوان «دستیار ویژه وزیر و رئیس ستاد راهبری شرکت‌ها و مؤسسات غیر حاکمیتی تحت پوشش وزارت صنعت، معدن و تجارت»، صدیف بیگ‌زاده به عنوان «سرپرست معاونت بازرگانی داخلی» و یونس سلمانی به عنوان «مدیرکل دفتر امور اقتصادی و سیاست‌های تجاری» معرفی کرد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا