کد خبر: ۲۸۰۷۹۹4840
  لینک کوتاه:
روزنامهبورس

توثیقِ گواهی سپرده کالایی عملیاتی شد

رئیس اداره نظارت بر بازار بورس‌های کالایی سازمان بورس می‌گوید در پی اصلاح موادی از دستورالعمل «پذیرش انبار و صدور، معامله و تسویه گواهی سپرده کالایی» در هیات مدیره سازمان بورس، توثیق گواهی سپرده کالایی به طور قابل ملاحظه‌ای عملیاتی شد.

مهدی زمانی سبزی در همین مورد به سنا، گفت: طبق مفاد دستورالعمل پذیرش انبار و صدور، معامله و تسویه گواهی سپرده کالایی، وثیقه‌گذار به منظور توثیق گواهی سپرده کالایی پس از تکمیل فرم‌های مربوطه وفق فرمت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه نسبت به ارسال آن به شرکت مذکور اقدام می‌کند.

زمانی سبزی اضافه کرد: همچنین وثیقه‌گیر نیز می‌تواند با داشتن وکالتنامه رسمی متضمن اعطای اختیار توثیق گواهی سپرده کالایی مربوطه، به نمایندگی از وثیقه‌گذار نسبت به تکمیل فرم‌های مذکور و ارسال آن به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه اقدام کند.

تغییرات اعمال شده در دستورالعمل

او توضیح داد: از تغییرات اعمال‌شده در دستورالعمل می‌توان به نقش‌دهی به کارگزار ناظر و امکان فروش گواهی توثیق‌شده علاوه بر وثیقه‌گیر، از سوی وثیقه‌گذار نیز اشاره کرد؛ به نحوی که در صورت فروش گواهی سپرده کالایی توثیق‌شده توسط وثیقه‌گذار یا وثیقه‌گیر، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی پس از انجام فرآیند تسویه، وجوه مربوطه را به حساب کارگزار ناظر منظور می‌کند. کارگزار ناظر هم مکلف است وجه فروش را به حساب وثیقه‌گیر واریز کند.

کارکردهای توثیق گواهی سپرده

رئیس اداره نظارت بر بازار بورس‌های کالایی سازمان بورس با اشاره به کارکردهای توثیق گواهی سپرده گفت: از این کارکردها، می‌توان به امکان اخذ تسهیلات بانکی به پشتوانه گواهی توثیق‌شده در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه نام برد.

زمانی سبزی تصریح کرد: گواهی سپرده کالایی که به پشتوانه قبض «انبار پذیرفته‌شده» امکان معامله در بورس کالا را دارد، معرف میزان مشخصی از کالای سپرده‌شده در انبار است؛ تاکنون با پذیرش انبارهای تخصصی، گواهی سپرده انواع محصولات کشاورزی از قبیل زیره، زعفران، پسته و کشمش قابلیت معامله داشته‌اند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا