کد خبر: ۰۶۰۸۹۹5402
  لینک کوتاه:
تولید و بازرگانیروزنامه

جدی، عضو کمیسیون صنایع: درباره عرضه خودرو در بورس با وزیر صمت به توافق نرسیده‌ایم

عضو کمیسیون صنایع مجلس عنوان کرد که هنوز در مورد عرضه خودرو در بورس با وزیرصمت به توافق نرسیده‌ایم ودر صورت اجرای طرح، اختلاف قیمت حاشیه بازار و کارخانه ۷۰ تا ۸۰درصد کاهش می‌یابد.

علی جدی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در پاسخ به این سوال که طرح دولت و مجلس در مورد خودرو که اخیراً از سوی وزیر صمت مطرح شده، چه طرحی است، اظهار کرد: این طرح همان طرح ساماندهی خودرو سبک است که در کمیسیون صنایع در دست بررسی است که قرار شد با وزارت صمت به یک اتفاق نظری برسیم که بعد برای اجرا، تصویب شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: این طرح در صحن کمیسیون صنایع بررسی شده است و دوباره به کارگروه ارجاع داده شد تا اصلاحاتی انجام شود. یکی از مهم‌ترین مباحثی که قرار شده مورد اصلاح قرار گیرد بحث عرضه خودرو در بورس است؛ چراکه این سیاست هنوز مخالفانی دارد و مقرر شده با انجام اصلاحاتی، طرح نهایی شود.

وی در مورد اینکه آیا در این طرح الزامی برای عرضه تمامی محصولات خودرو در بورس در نظر گرفته خواهد شد یا خیر، تصریح کرد: هدف ما این است که به صورت الزامی همه محصولات در بورس عرضه شود تا از این طریق شفافیت عرضه خودرو افزایش یابد و انگیزه‌ای برای تولید بیشتر برای خودروساز ایجاد شود.

جدی افزود: منتهی وزیر صمت با نحوه عرضه تمامی محصولات خودرو در بورس یک مقدار مخالف است و هنوز به طور کلی در مورد عرضه خودرو در بورس با وزیر به توافق نرسیده‌ایم که البته در حال رایزنی و بررسی هستیم و به‌زودی به یک اتفاق نظری خواهیم رسید.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره تأثیر عرضه خودرو در بورس بر قیمت این محصول، اظهار کرد: قطعاً این اقدام، قیمت خودرو را در حاشیه بازار کاهش خواهد داد اما اینکه قیمت حاشیه بازار به قیمت در کارخانه نزدیک شود، احتمالش کم است.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود که در صورت تصویب و اجرای طرح، اختلاف قیمت حاشیه بازار با قیمت کارخانه ۷۰ تا ۸۰درصد کاهش یابد؛ به عنوان مثال اگر اختلاف قیمت خودرویی در بازار با کارخانه ۱۰۰میلیون تومان باشد، پیش‌بینی بر این است که این اختلاف قیمت حداقل ۷۰ تا ۸۰میلیون تومان کاهش یابد، اما احتمال اینکه این اختلاف قیمت صفر شود، بسیار کم است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا