کد خبر: ۱۲۰۴۰۱89554
  لینک کوتاه:
اقتصادبازار

جزئیات تورم خردادماه کالاهای منتخب

طبق گزارش متوسط قیمت کالاهای خوراکی منتخب از ۵۳ قلم کالای منتخب، ۳۷ قلم تغییر قییمت بالاتر از تورم نقطه ای نقاط شهری کشور (۵۱.۴) داشته اند.

به گزارش خبرگزاری مهر مرکز آمار ایران مطابق روند هر ماه متوسط قیمت کالاهای خوراکی منتخب درمناطق شهری کشور را اعلام کرد.

مطابق این آمار بیشترین افزایش در گروه کالاهای اساسی منتخب مربوط به روغن جامد با ۲۴۷ درصد بوده است.

جزئیات تورم خردادماه کالاهای منتخب/روغن جامد رکورددار افزایش قیمت

همچنین در گروه نان و غلات اقلام “ماکارونی” با ۵۶, ١ درصد، “شیرینی خشک ” با ٢٧.۶ درصد و ” رشته آش ” با ٢۵.۵ درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

در گروه گوشت قرمز، سفید و فرآورده‌های آن‌ها، اقلام “مرغ ماشینی” با ٣٢, ۵ درصد، “گوشت گاو یا گوساله” با ١۶.٠ درصد و “گوشت گوسفند” با ٧.۴ درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

در گروه میوه و خشکبار، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به ” خربزه ” با ٣١, ١ درصد، ” هلو” با ٢٢.٧ درصد می‌باشد. همچنین در این گروه بیشترین کاهش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به ” هندوانه ” با ٢.۴- درصد می‌باشد.

در گروه سبزیجات و حبوبات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به ” هویج فرنگی ” با ٢٨, ۵ درصد، “بادمجان” با ١٣.٨ درصد و ” سیب زمینی ” با ١٣.۵ درصد می‌باشد.

و در گروه قند و شکر، آشامیدنی‌ها و سایر خوراکی‌ها بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به “سس مایونز” با ٢٧, ٧ درصد و “قند” با ١٨.٩ درصد می‌باشد.

جزئیات تورم خردادماه کالاهای منتخب/روغن جامد رکورددار افزایش قیمت

همچنین طبق گزارش شاخص قیمت مصرف کننده کل کشور بر اساس دهک‌های هزینه‌ای نرخ تورم کل کشور در خرداد ماه ۱۴۰۰ برابر ۳۹.۴ درصد بوده و نرخ تورم نقطه‌ای خرداد ماه ١٣, ٢ واحد درصد افزایش یافت.

کارشناسان معتقدند این افزایش تورم به صورت مقطعی و به علت حذف ارز ۴۲۰۰ است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا