کد خبر: ۰۲۰۹۰۰57090
  لینک کوتاه:
اخبار شرکت ها

جلسه اعضاء محترم شورای اسلامی کار معادن زغالسنگ کرمان با ریاست محترم کمیسیون اقتصادی مجلس جناب آقای دکتر پورابراهیمی

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: ساختار و مدیریت ترسیم شده برای حوزه زغال سنگ در سطح ملی در وزارت صمت و در سطح استانی در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان شکل گرفته که بزودی اجرایی خواهد شد که وضعیت را پایش و رویکردها را تعیین می کند.

انتخاب متولی زغال سنگ گام مهمی برای رفع مشکلات

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: انجمن زغال سنگ کشور نیز به عنوان بخش خصوصی پای کار آمده تا به همراه دولت و نهادهای استانی، چالشها و مسائل فعالان این حوزه را پیگیری و حل کند.

محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به مهمترین علل ناکارآمدی حوزه زغال سنگ در کشور و استان کرمان اظهار داشت: با توجه به قیمت پایین زغال سنگ در کشور، برای قیمت گذاری زغال، از تعیین قیمت قدیمی به فرمول جدیدی رسیده ایم و هم اکنون قیمت این محصول بر مبنای میانگین نرخ شمش فولاد صادارتی و شمش داخلی اصلاح، تعیین و بروز اعلام می شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: مشکل سختی کار و تعیین ضریب برای بازنشستگی نیز به دلیل وجود نداشتن متولی مشخص برای زغال سنگ نیز از مشکلات کارگران است که حتما در ساختار جدید مورد توجه قرار داده می شود.

وی با بیان اینکه یارانه صنعت زغال سنگ کشور باید مشخص شود تصریح کرد: در دنیا هیچ کشوری را سراغ نداریم که به صنعت زغال یارانه ندهد، اما باز هم متاسفانه نبود متولی این مهم را محقق نکرده است.

پورابراهیمی تاکید کرد: در حال حاضر تفاوتی در پرداخت حق بیمه بین صنایعی همچون مس و سنگ آهن با صنعت زغال سنگ که دچار مشکل شده، وجود ندارد که باید تغییراتی حتما اعمال شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: در دنیا برای اشتغال تخفیف های مالیاتی دارند، اما شرکتهای زغال سنگ مالیاتی همطراز با شرکتهای معدنی که مشکلات حوزه زغال را ندارند می پردازند که بی عدالتی است.

وی گفت: همچنین در بحث حقوق معادن دولتی نیز صنعت زغال سنگ قادر به پرداخت این حقوق مثل سایر بخشهای معدنی نیست و اخیرا با تفویض بخش از اختیارات شورای معادن به استان کرمان، مصوبه معافیت پرداخت حقوق معدنی توسط شرکتهای زغال سنگ را داشتیم.

پورابراهیمی با اشاره به ضرورت مکانیزه کردن صنعت زغال سنگ در استان کرمان تصریح کرد: ۲هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری برای مکانیزه کردن صنعت زغال سنگ استان کرمان نیاز است، اما هیچ سرمایه گذاری با وام کارمزد ۲۰درصد ورود نمی کند و تسهیلات برای این بخش باید ۱۰ درصد باشد.

پورابراهیمی اظهار داشت: تامین ماشین آلات و تجهیزات مهمترین نیاز شرکتها و فعالان این بخش است، اما با توجه به اینکه منابع مالی مانند سایر صنایع به صنعت زغال سنگ داده می شود، سرمایه گذاران به این بخش ورود نمی کنند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: کارگران و فعالان صنعت زغال سنگ سخت کار می کنند، اما درآمد کمی دارند و تا زمانی که این موضوعات بویژه منابع مالی حل نشود نباید توقع اجرای تعهدات و توقعات را داشته باشیم.

وی افزود: اگر موانع بخش زغال سنگ مانند نداشتن صادارت، قیمت گذاری پایین، حقوق دولتی، بیمه، مالیات و سایر حل شوند، این صنعت قطعا از دورن متحول می شود و سرمایه گذاری در آن به سمت افزایش حقوق و رفاه کارگران و سرمایه گذاری می رود.

پورابراهیمی با اشاره به برخی ابهامات ماده هفت قانون کار قرار دائم بیان کرد: شواراهای کارگری موارد مورد نظر خود را بنویسند تا به مراجع عالی مرتبط برای تفسیر یکسان برای رفع اختلاف بین کارگران و اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات مسکن کارگران زغال سنگ افزود: کارگران در طرح مسکن ملی ثبت نام کنند و سعی می کنیم از طریق این طرح زمین مورد نظر در قالب شهرک و تسهیلات ارازن قیمت برای آنها فراهم کنیم.

نماینده های شوراهای کارگری معادن زغال سنگ هم نداشتن قرار داد کار مطمئن، نگرانی از واگذاری معادن به بخش خصوصی، مسکن کارگری را از مهمترین مشکلات صنفی خود اعلام کردند.

رئیس شورای معادن زغال سنگ همکار با اشاره به مشکلات قرار دادی با کارگران گفت: قراردادها موقت هستند و شرکتها قرارداد دائم با ما منعقد نمی کنند که باعث خلا و وقفه بیمه ای می شویم.

علی ضمیری افزود: بسیاری از نیروها فعال در معادن زغال استان سالهاست که کار می کنند اما به دلیل نواقص قراردادی با بازنشستگی خود مشکل پیدا کرده اند.

وی تصریح کرد: در رابطه با مسکن کارگری هم با توجه به اینکه کارگران زغال سنگ جزو اقشار ضعیف جامعه هستند باید تسهیلاتی انجام شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرمان نیز گفت: مکانیزه کردن صنایع زغال این استان بار مالی زیادی دارد و نوسازی ماشین آلات و تجهیزات باید انجام شود.

رضا اسماعیلی افزود: ۸۵۰هزار روز خلا بیمه ای برای کارگران زغالسنگ کرمان داریم که جلسات متعددی برای حل این مشکل تشکیل شده است تا به نتیجه برسد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا