کد خبر: 18020181147
جهانسیاست

خبر مهم درباره مذاکرات هسته‌ای

انریکه مورا به تهران سفر می‌کند و با شمخانی دبیر این شورا نیز دیدار خواهد کرد. احتمالاً قاطع ترین گفتگوی مورا در تهران در خصوص احیای برجام خواهد بود.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از دنیای اقتصاد، «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، سه‌شنبه این هفته برای ادامه گفتگو با مقامات ایران به تهران سفر خواهد کرد.

این خبر را جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیروز در گفتگو با روزنامه فایننشال‌تایمز اعلام کرد. ساعاتی بعد، سایت نورنیوز نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران نیز آن را تایید کرد.

همچنین علی واعظ مشاور تیم مذاکره کننده آمریکا دراینباره گفت: اینکه خبر سفر انریکه مورا به تهران، اولین بار توسط نورنیوز رسانه شورای عالی امنیت ملی منتشر شد به این معنی است که مورا با شمخانی دبیر این شورا نیز دیدار خواهد کرد.

بورل در گفتگو با این روزنامه بریتانیایی تاکید کرد که برای خروج از بن‌بستی که سد راه احیای برجام شده در پی یافتن «راهی میانه» برای خارج کردن نام سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی است.

بر اساس گزارشی که نورنیوز منتشر کرده اکنون مذاکرات وین به مرحله‌‌‌ای رسیده که نتیجه آن به اتخاذ تصمیم سیاسی از سوی آمریکا وابسته شده است.

بنابراین مذاکره‌‌‌کنندگان۴+۱ و ایران ضمن حفظ مستمر تماس‌‌‌ها، مذاکرات را برای دستیابی به توافق در موضوعات باقی‌‌‌مانده از طریق تبادل پیام دنبال می‌کنند.

گام جدید برای رایزنی‌‌‌های سازنده

با توجه به نقش اتحادیه اروپایی در زمینه مبادله دیدگاه‌‌‌های تهران و واشنگتن، سفر انریکه مورا به تهران می‌تواند گام جدیدی برای رایزنی‌‌‌های سازنده پیرامون موضوعات اندک ولی مهمِ باقی‌‌‌مانده تلقی شود.

به نقل از نور‌نیوز، گرچه تداوم اتخاذ رویکردهای خصمانه از سوی آمریکا علیه کشورمان با روح مذاکره برای دستیابی به توافق در تضاد است اما تاکنون روند مذاکرات ادامه داشته است.

ایالات متحده آمریکا که با خروج غیر‌قانونی از برجام مسئول شکل‌‌‌گیری وضع موجود است از ابتدای دور جدید گفتگوها نیز به پیگیری سیاست فشار برای امتیازگیری ادامه داده و همچنان مسئول اصلی طولانی شدن مذاکرات است.

مصوبه غیر‌الزام‌‌‌آور اخیر کنگره آمریکا نیز یکی دیگر از مصادیق تلاش این کشور برای امتیازگرفتن از طریق افزایش فشار سیاسی است که البته تاثیری در تغییر مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران نخواهد داشت.

به گزارش نورنیوز دستیابی به توافق قوی، پایدار و قابل اتکا، ضمن آنکه امکان‌‌‌پذیر است مستلزم واقع‌‌‌بینی واشنگتن و درس گرفتن از اشتباهاتی است که به وجود آورنده شرایط پیچیده امروز است.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد
دکمه بازگشت به بالا