کد خبر: ۰۳۱۲۹۹16549
لینک کوتاه:
راه و مسکنروزنامه

دبیر کانون انبوه‌سازان: حداقل قیمت مسکن‌ ملی به متری ۶ میلیون تومان می‌رسد

دبیر کانون سراسری انبوه ‎سازان در واکنش به اعلام وزارت راه و شهرسازی مبنی بر شناور بودن قیمت مسکن ملی با توجه به اوضاع روز عرضه، تاکید کرد عملکرد وزارت راه و شهرسازی در دو سال گذشته در حوزه مسکن کاملا متزلزل بود.

فرشید پورحاجت  که در گفت‌وگو با ایلنا سخن می‌گفت، همچنین درباره سکونتگاه‎های غیررسمی هشدار داد و جان ۲۰ میلیون نفر که در این سکونتگاه‎ها ساکن هستند را در خطر دانست.

او تاکید کرد: اقدامات غیر کارشناسی وزارت راه و شهرسازی خسارت سنگینی را چه برای بخش خصوصی و چه برای مردم ایجاد کرده که مصداق بارز آن موضوع شناور بودن قیمت مسکن ملی و تعیین نشدن یک قیمت مشخص برای آن است.

دبیر کانون سراسری انبوه‎سازان کشور با بیان اینکه در دو سال گذشته به عنوان نهاد تخصصی در حوزه صنعت ساختمان کشور در ۵۰ صفحه نواقص طرح مسکن ملی را به وزارت راه و شهرسازی منعکس کردیم، گفت: اولین ایرادی که به این طرح گرفتیم تیپ قرارداد‌های مسکن ملی با سازندگان بود.

پورحاجت ادامه داد: اعلام کردیم این قراردادها باید رفع ایراد شوند. تیپ قراردادها باید به نوعی باشد که بخش خصوصی به عنوان سازندگان از این پروژه استقبال کند تا دولت به طور مستقیم در ساخت و ساز دخالت نداشته باشد.

او افزود: اگر دو سال گذشته وزارت راه و شهرسازی به بلوغ فکری رسیده بود که بخش خصوصی را در کنار خود قبول کند،‌ امروز شاهد پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصدی پروژه‌های مسکن ملی بودیم و کم‌ترین زیان متوجه مردم می‌شد.

دبیر کانون سراسری انبوه‎سازان کشور با بیان اینکه اگر دو سال پیش به مشاوره بخش خصوصی توجه می‌کردند مابه تفاوت قیمت‌های اعلام‌شده تا قیمت هایی که اعمال می‌شود، کمتر می‌شد، اظهار کرد: قیمت دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان را دو سال گذشته اعلام کردند باید از وزیر راه و شهرسازی پرسید چرا دو سال گذشته درباره شناورسازی قیمت‎ها صحبت نکردند.

پورحاجت گفت: ‌تا کنون ۱۰۰ هزار نفر بالغ بر۴۰ میلیون تومان پول واریز کرده‌اند چرا وزارت راه و شهرسازی بدون اطلاع‎رسانی از شناورسازی قیمت‎ها، ‌آورده‎های اولیه را دپو کرده است. در حالی این تعداد افراد بابت مسکن ملی پول واریز کرده‌اند که هنوز برخی از پروژه‌ها حتی به مرحله جانمایی هم نرسیده است.

او با بیان اینکه مداخله‌ای که وزارت راه و شهرسازی در دو سال گذشته در حوزه مسکن داشت، سیاست اشتباهی بوده است، ادامه داد: هر چند که آقای آخوندی در بخش مسکن مداخله‌ای نداشتند اما در آن دوران با فوران قیمت هم مواجه نبودیم اما مداخله آقای اسلامی در بازار مسکن، این بازار را به تلاطم کشاند و به افزایش قیمت مسکن دامن زد و مردم را به دولت بی‎اعتماد کرد.

دبیر کانون سراسری انبوه‎سازان کشور با تاکید بر اینکه بخشی اعظمی از افزایش قیمت مسکن به دلیل ناکارآمدی وزارت راه و شهرسازی بوده است، گفت: به چه زبانی بگوییم جان ۲۰ میلیون نفر در سکونتگاه‎های غیررسمی در خطر است و دچار بد مسکنی هستند و این وزارتخانه برای این جمعیت چه اقداماتی انجام داده است.

پورحاجت ادامه داد: اکنون طبق اخرین محاسبات قیمت تمام‌شده برای مسکن ملی برای سازندگان و تولیدکنندگان بیش از ۴ میلیون تومان است. اگر وزارت راه و شهرسازی و وزارت صمت برنامه‎ریزی درستی برای ثبات قیمت نهادها نکنند، به طور قطع این عدد افزایش پیدا می‎کند.

او با اشاره به قیمت تمام‌شده مسکن ملی برای متقاضیان گفت: با توجه به اینکه نمی‎دانیم مسکن ملی در چه تاریخی تحویل می‌شود و با فرض اینکه قیمت‌ها ثابت بماند، قیمت تمام شده مسکن ملی برای افراد در هر متر مربع حداقل ۶ میلیون تومان است که می‎بینم اختلاف فاحش با قیمتی که در ابتدا اعلام شد،‌ دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا