کد خبر: 1505991113
  لینک کوتاه:
اقتصادکشاورزیتولید و بازرگانی

درخواست تشکل‌ها از رئیس‌جمهوری: بانک مرکزی در ترخیص اعتباری نهاده‌های دامی رسوبی همراهی کند

تشکل‌های زنجیره تأمین و تولید صنایع دام و طیور ایران در نامه‌ای به رئیس‌جمهور خواستار همراهی بانک مرکزی برای ترخیص اعتباری نهاده‌های دامی رسوبی شدند.

به گزارش اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران (آوندا)، تشکل‌های زنجیره تأمین و تولید صنایع دام و طیور ایران در نامه‌ای به رئیس قوه‌مجریه خواستار همراهی بانک مرکزی برای ترخیص اعتباری نهاده‌های دامی رسوبی شدند.
در متن نامه تشکل‌های زنجیره تأمین و تولید صنایع دام و طیور ایران به حسن روحانی آمده است:
با سلام و ضمن تقدیم شایسته‌ترین احترامات، همانگونه که استحضار دارید برای تأمین فرآورده‌های پروتئینی مورد نیاز کشور روزانه به بیش از ۴۰هزار تن انواع نهاده‌های دام و طیور نیاز است. اهتمام ستودنی دولت محترم در تأمین نهاده‌های وارداتی مورد نیاز کشور با استفاده از اعتبار بین‌المللی تولیدکنندگان و تجار معتبر و با سابقه کشور و متعاقباً تمهید هوشمندانه کارگروه تنطیم بازار، وزارت صمت و سازمان گمرک کشور با ترخیص درصدی میلیون‌ها تن نهاده‌های رسوبی به شدت مورد نیاز صنایع دام و طیور کشور که به تأیید اولیه بانک مرکزی نیز رسیده است، عقلانی‌ترین و مؤثرترین راهکار برای تحقق وعده گره‌گشای جنابعالی در خروج از دام بحران تحریم‌های پیچیده و گسترده کنونی علیه دولت و مردم ایران و به مخاطره انداختن امنیت غذایی آنها است.
علی‌رغم تصمیمات ویژه ستاد تنظیم بازار، وزارت صمت و سازمان گمرک و موافقت بانک مرکزی در خصوص تسهیل مقررات و اتخاذ ترتیبات ترخیص درصدی میلیون‌ها تن نهاده کشاورزی وارداتی رسوبی قریب الفساد، بانک مرکزی در ساحت عمل با صدور بخشنامه شماره ۹۲۹۲۳/۹۹ مورخ سوم تیرماه ۹۹ در کمال ناباوری و تأسف ضمن نقض توافقات قبلی خود بانک‌های عامل را از صدور هرگونه تائیدیه بابت هر نوع ثبت سفارش مبنی بر قرار گرفتن در صف تخصیص و یا تأمین ارز موکدا نهی نموده و به دنبال تعقیب موضوع توسط دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار در اقدام شگفت‌آور دیگری عملاً همه راه‌های ترخیص درصدی نهاده‌های وارداتی رسوبی را مسدود نموده است.
ضمن یادآوری تبعات محتوم چنین اقداماتی از سوی بانک مرکزی در از بین بردن فضای اطمینان فروشندگان بین‌المللی به نظام بانکی و تولیدکنندگان و تجار واردکنندگان ایرانی نهاده‌های استراتژیک و اثرات چنین اقداماتی در فساد قریب‌الوقوع میلیون‌ها تن کالای کشاورزی رسوبی که ماه‌ها از تخلیه آنها در بنادر کشور می‌گذرد، در کمال احترام تقاضا دارد به ترتیب مقتضی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را به رعایت و اجرای مفاد توافقات قبلی خود در خصوص ترخیص درصدی کالاهای رسوبی در بنادر کشور ترغیب فرمایند. نباید سازمان‌ها با بخشنامه‌های خلق الساعه موجب خنثی شدن تسهیل ایجاد شده توسط سازمان دیگر گردند.
بدیهی است تداوم استنکاف بانک مرکزی از تائیدیه ثبت سفارشات و قرار دادن آنها در صف تخصیص و یا تأمین ارز و اختلال در ترخیص درصدی نهاده‌های رسوبی وارداتی، موجبات به مخاطره انداختن قریب‌الوقوع امنیت غذایی آحاد مردم ایران و ورشکستگی بسیاری از واردکنندگان و تولیدکنندگان و نابودی حلقه‌های مختلف زنجیره تأمین پروتئین در کشور و بیکاری صدها هزار نفر در بخش صنایع دام و طیور را نیز فراهم خواهد آورد که انتظار می‌رود رئیس محترم جمهور با هدایت بانک مرکزی، مانع بروز آنها شوند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا