کد خبر: ۲۰۰۸۹۹6178
لینک کوتاه:
روزنامهصنعت و معدن

درخواست وزارت صمت از بانک مرکزی: به ۳۰رشته فعالیت که اشباع شده وام ندهید

معاون طرح و برنامه وزیر صمت در نامه‌ای به بانک مرکزی خواستار پرداخت نکردن وام برای ایجاد ظرفیت جدید در ۳۰رشته فعالیت شامل ۱۳۷۴محصولی شد که ظرفیت تولید آن‌ها در کشور به اشباع رسیده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سعید زرندی در نامه‌ای به اکبر کمیجانی، قائم‌مقام بانک مرکزی درخواست کرد نظام بانکی، اعطای وام را از صنایعی که در کشور ظرفیت‌های اشباع دارند و نیازی به ایجاد ظرفیت‌های جدید در آن‌ها نیست، به سمت صنایعی که دارای اولویت سرمایه‌گذاری هستند، معطوف کنند.
در این نامه اسامی ۳۰رشته فعالیت به عنوان رشته فعالیت‌های اشباع و دارای ریسک سرمایه‌گذاری بالا و ۱۳۷۴ محصول این رشته فعالیت‌ها درج و درخواست شده به جای پرداخت وام برای ایجاد ظرفیت‌های جدید در این ۳۰رشته، سایر رشته فعالیت‌هایی که کشور در زمینه آن‌ها دارای کمبود است و مزیت سرمایه‌گذاری دارند، در اولویت پرداخت وام بانکی قرار بگیرند.
البته در این نامه تاکید شده: پرداخت تسهیلات به طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت فیزیکی مناسب که قبلاً در ارکان اعتباری بانک‌های عامل مصوب شده و پرونده تسهیلاتی آنها در دست اقدام است، همچنین طرح توسعه واحدهای فعالی که از متوسط تولید و صادرات مطلوبی برخوردار بوده‌اند، همچنان مورد درخواست است.
در این نامه که هفتم آبان ارسال شده، آمده است:
با توجه به اهمیت صرف بهینه منابع برای سرمایه‌گذاری‌های جدید، اولویت‌های سرمایه‌گذاری شامل طرح‌های جدید صنعتی و معدنی، طرح‌های نیمه‌تمام آماده مشارکت با واگذاری، فرصت سرمایه‌گذاری با رویکرد جایگزینی واردات و … شناسایی شده و از طریق زبانه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صفحه اصلی سامانه بهین‌یاب، برای عموم ذی‌نفعان قابل دسترسی بوده و مرتباً به‌روزرسانی خواهد شد.
ضمناً چنان که استحضار دارند، به موجب سیاست‌های توسعه سرمایه‌گذاری در بخش صنعت، معدن و تجارت، در سال‌های اخیر ظرفیت‌های تولیدی و خدماتی زیادی در کشور ایجاد شده که علی‌رغم تلاش این وزارتخانه در هدایت سرمایه‌گذاران، در برخی از رشته فعالیت‌ها، ظرفیت‌های ایجادشده از نیاز کشور بیشتر است و بعضاً موجب شده تا برخی واحدهای تولیدی فعال در این رشته فعالیت‌ها، امکان فعالیت با حداکثر ظرفیت را نداشته باشند. گرچه توسعه صادرات می‌تواند رافع این مشکل باشد، اما نوع محصولات و نداشتن صرفه و پتانسیل صادراتی، کیفیت تولیدات و … از موانع عملیاتی شدن این مهم است. لذا فهرست فعالیت‌های اشباع که ایجاد ظرفیت جدید در آن‌ها توصیه نمی‌شود، تحت عنوان «صنایع اشباع و دارای ریسک سرمایه‌گذاری بالا» از طریق آدرس یاد شده منتشر شده است.
خواهشمند است دستور فرمائید جهت استفاده از ظرفیت‌سازی‌های انجام شده و هدایت سرمایه‌گذاران، مراتب به بانک‌های عامل و ذی‌نفعان اطلاع‌رسانی شود.
خاطرنشان می‌شود، پرداخت تسهیلات به طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت فیزیکی مناسب که قبلاً در ارکان اعتباری بانک‌های عامل مصوب‌شده و پرونده تسهیلاتی آنها در دست اقدام است، همچنین طرح توسعه واحدهای فعالی که از متوسط تولید و صادرات مطلوبی برخوردار بوده اند، همچنان مورد درخواست است.

در نامه زرندی، ۳۰ رشته فعالیت اشباع و دارای ریسک سرمایه گذاری بالا، به شرح زیر آمده است:

ردیف رشته فعالیت ردیف رشته فعالیت
۱ آرد ۱۶ شمش فولادی با تکنولوژی کوره القایی
۲ تولید فرآورده‌های حجیم غلات ۱۷ میلگرد فولادی
۳ بسته‌بندی آب (معدنی-آشامیدنی) ۱۸ مفتول فولادی
۴ چیپس سیب‌زمینی ۱۹ لوله و پروفیل فولادی
۵ فرآورده‌های گوشتی (انواع کنسرو گوشتی) ۲۰ انواع سیم و کابل مسی
۶ انواع محصولات لبنی از شیر ۲۱ شیرآلات بهداشتی و ابزارآلات ساختمانی
۷ تصفیه روغن نباتی و روغن‌کشی ۲۲ مخازنCNG
۸ بسته‌بندی دستمال کاغذی ۲۳ لوله و اتصالات پلی‌اتیلن و PVC (پلاستیکی)
۹ سیمان خاکستری ۲۴ (دی‌اکتیل‌ فتالات) DOP
۱۰ آجر ۲۵ ظروف پلاستیکی و یکبارمصرف
۱۱ شن و ماسه ۲۶ قیر
۱۲ کاشی ۲۷ اتانول
۱۳ محصولات سفالی و سرامیکی ساختمانی نسوز ۲۸ سموم و کود
۱۴ گچ ساختمانی ۲۹ شوینده‌ها
۱۵ بتن آماده ۳۰

روغن‌موتور

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا