کد خبر: 02129916377
بازرگانیروزنامه

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوئیس: مشکلات بانکی و بروکراسی؛ موانع اصلی در همکاری ایران و سوئیس است

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوئیس عنوان کرد که این کشور به حضور در ایران علاقه دارد اما برای گسترش همکاری‌ها باید مشکلات بانکی مرتفع و بروکراسی‌های اداری کمتر شود.

شریف نظام‌مافی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا اظهار کرد: شرکت‌های سوئیسی از معدود کشورهای اروپایی هستند که در دوران تحریم‌ها و فشار حداکثری علیه کشور، ایران را ترک نکردند و کارخانه‌ها به فعالیت خود ادامه دادند و حتی شاهد تولیدات آنها در بازار هستیم در حالی که شرکت‌های دیگر کشورها ایران را ترک کردند.

او افزود: فعالیت سرمایه‌گذاران و شرکت‌های سوئیسی در این مدت با محدودیت‌های بسیاری همراه بوده است که از جمله آنها مشکلات بانکی برای پرداخت سود به شرکت مادر بود.

نظام‌مافی با بیان اینکه این شرکت‌ها در زمینه واردات نیز با سختی‌هایی مواجه هستند، تصریح کرد: تجارت ایران و سوئیس بیش از ۲۰۰ سال ادامه داشته و در هیچ وضعی این کشور بازار ایران را ترک نکرده است.

او با بیان اینکه حضور شرکت‌های سوئیسی با وجود محدودیت‌ها تداوم دارد، خاطرنشان کرد: علاقه برای ادامه همکاری‌ها به دلیل مکمل بودن کالاهای مورد نیاز دو کشور است.

او با بیان اینکه قوانین ایران در زمینه تجارت و سرمایه‌گذاری موجب کاهش علاقمندی کشورهای اروپایی می‌شود، اظهار کرد: تسهیل در زمینه‌های مختلف اقتصادی فضای بهتری را برای جلب سرمایه‌گذاری فراهم می‌کند و شرکت‌ها رغبت بیشتری نشان خواهد داد.

تحولات سیاسی بر تجارت با سوئیس تاثیر مستقیم می‌گذارد

نظام‌مافی با بیان اینکه کانال مالی ایران و سوئیس برخلاف اینستکس مسیر جدیدی نیست، تصریح کرد: توافقاتی انجام شد تا فعالان اقتصادی مجوزی برای گسترش تجارت و بهبود شرایط انتقال پول به دست بیاورند.

او با اشاره به اینکه بر سر کار آمدن دولت جدید آمریکا حساسیت‌ها نسبت به این کانال را کاهش داده است، گفت: امید داریم بانک‌ها بتوانند فعالیت خود را از این طریق راحت‌تر انجام دهند و شاهد تغییرات بیشتری باشیم.

نظام‌مافی تصریح کرد: در یکسال اخیر با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در سراسر جهان تبادلات ایران و سوئیس مربوط به کالاهای بشردوستانه بود، حتی با شرکت‌هایی که ثبت آنها مربوط به این کشور نبوده است.

وی افزود: غلات و دارو از مهمترین کالاهای وارداتی از سوییس به ایران را تشکیل دادند که برخی اقلام مواد اولیه‌ای بودند که برای تولید دارو در کشور مورد استفاده قرار گرفتند.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوئیس تاکید کرد: محدودیت تجارت دو کشور به دلیل نداشتن تمایل نیست، بلکه انتقال پول فعالیت اقتصادی را محدود و سخت کرده است که برای تغییر آن تحولات سیاسی بسیار تاثیرگذار است.

او با اشاره به اینکه دولت آمریکا هنوز به توافق برجام بازنگشته است، اظهار کرد: در دولت قبلی این کشور برخی تحریم‌ها اعمال شده که با وجود قانونی نبودن آنها، این کشور می‌تواند در مذاکرات به نفع خود از آن استفاده کند.

ششم مرداد سال جاری خبری مبنی بر تکمیل شدن نخستین معامله کانال تجاری بشردوستانه جدید ایران با سوئیس از سوی دولت این کشور اعلام شد که نوید فعال شدن این کانال مالی را به همراه داشت این محموله حاوی داروهای ضد سرطان بود.

پس از این روند شرکت‌های دیگری برای فعالیت در این کانال مالی با ایران ثبت‌نام کرده‌اند و در حال برنامه‌ریزی برای انجام معاملات هستند. این کانال مالی می‌تواند نقش مهمی در اقتصاد و مبادلات تجاری ایران برعهده داشته باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا