کد خبر: ۲۳۰۳۰۰32054
لینک کوتاه:
بازرگانیتولید و بازرگانیروزنامه

رئیس کنفدراسیون صادرات: نامزدها نظر خود را در مورد محدوده نرخ ارز اعلام کنند

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران می‌گوید مهم است که امروز کاندیداهای ریاست‌جمهوری اعلام کنند که با توجه به شناختی که از اقتصاد ایران دارند، باید نرخ ارز در چه محدوده‌ای قرار گیرد که هم تولید حمایت شود، هم صادرات رونق گرفته و اشتغالزایی به بهترین شکل انجام شود.

محمد لاهوتی در گفت‌‍‌وگو با خبرگزاری مهر با بیان اینکه در اوضاع  کنونی، مهمترین موضوع در کشور اقتصاد بوده که راهکارهای مرتبط با مدیریت آن، می‌تواند در حوزه رفع مشکلات اقتصادی جامعه اثرگذار باشد، اظهار کرد: بر این اساس، اولویت درجه یک کشور موضوع اقتصاد است؛ لذا پرداختن به برنامه‌های اقتصادی نامزدها به مراتب مهم‌تر از سایر برنامه‌ها است؛ اگرچه برخی دیگر از مسائل فرهنگی و اجتماعی نیز در جای خود اهمیت دارند ولی با توجه به اوضاع خاص کشور اولویت اول باید موضوعات اقتصادی باشد.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران ادامه داد: تاکنون مناظره‌ها به گونه‌ای پیش رفته که هیچیک از نامزدها، برنامه مشخص خود در حوزه‌های مهمی همچون بازار ارز، تنظیم بازار، FATF، برجام، تجارت خارجی، صادرات و واردات که مهمترین مسائل اقتصادی مبتلا به کشور هستند را اعلام نکرده و به طور مشخص در حوزه صادرات که این روزها، بار اصلی ارزآوری برای کشور را به دوش می‌کشد و با نقش‌آفرینی در بازار ارز، می‌تواند بر روی تورم هم اثرگذار باشد، هنوز یک برنامه اجرایی و عملیاتی از سوی هیچیک از نامزدها مطرح نشده است.

لاهوتی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه ستادهای نامزدها، این نکات را به گوش آنها رسانده و زمینه را برای پاسخگویی به این مسائل مهم فراهم کنند، گفت: نامزدها باید در مورد واردات، برنامه‌های خود را اعلام کرده و به طور مشخص بگویند که به چه نحوی می‌خواهند غول سرکش قاچاق را که مخل تولید است را مهار کنند یا نقش آن را در اقتصاد به حداقل برسانند.

اینها موضوع‌های کلی است که باید به آن توجه داشت.

او افزود: برخی از نامزدها به بعضی از مباحث مذکور واکنش نشان داده‌اند اما به طور کلی برنامه و راهکاری داده نشده است؛ ضمن اینکه هیچیک از نامزدها به صراحت برنامه‌های خود برای حمایت از تولید و رفع موانع آن را ارائه نداده‌اند در حالی که روند حمایت از تولید و بازگشت واحدهای متوقف به مدار تولید یک فعالیت مستمر است که دولت سیزدهم باید برای آن برنامه داشته باشد.

لاهوتی گفت: نامزدها باید به صراحت اعلام کنند که به چه روشی می‌خواهند از واحدهای زیان‌ده حمایت کنند تا هم به سوددهی برسند و هم اشتغال را حفظ کنند.

برنامه نامزدها برای مهار تورم و نقدینگی چیست؟

او با تاکید بر اینکه نامزدهای انتخابات لازم است که دقیق بگویند در مورد تورم و مهار نقدینگی چه برنامه‌هایی طراحی کرده‌اند، افزود: این موضوعات در هیچیک از نظرها و پیشنهادهای نامزدها مطرح نشده است؛ در حالی که جامعه اقتصادی کشور انتظار دارد پاسخ این سوالات را بشنود و براساس آن، در مورد نامزدها تصمیم بگیرد.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران ادامه داد: نامزدها باید با شفافیت نظرات خود را در مورد سیاست‌های ارزی و تجارت خارجی اعم از صادرات و واردات و مشکلات در حوزه صادرات به بهانه تنظیم بازار مطرح کرده و با جزئیات، روش‌های اجرایی مدنظر خود را توضیح بدهند تا بدنه فعالان اقتصادی اطمینان یابند مجدد کشور از این محل‌ها دچار خسارت نخواهد شد.

مناظره‌ها فضای تصمیم‌گیری را برای مردم فراهم نکرده است

او با بیان اینکه در این دوره از انتخابات‌ ریاست‌جمهوری افرادی که به عنوان کاندیدای ریاست‌جمهوری مطرح هستند، با دوره‌های قبل متفاوت است، گفت: در این دوره، موتور انتخابات اندکی دیر روشن شد و هنوز زمینه‌ای که در جامعه انگیزه و شور را در بحث انتخاباتی ایجاد می‌کند فراهم نشده است.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران افزود: اگرچه هر یک از نامزدها به صورت انفرادی مطالبی را در سایر برنامه‌ها همچون رادیو و نشریات مطرح می‌کنند، اما مسلم است که مخاطب برنامه مناظره بیشتر بوده و این برنامه بیشترین تأثیر را در رأی مردم خواهد گذاشت، چه بسا که در سالهای گذشته نیز شاهد این موضوع بودیم.

او تصریح کرد: در دو جلسه اخیری که مناظره‌ها برگزار شده، نامزدها نه در چارچوب سوالات پاسخی داده‌اند و نه در چارچوب برنامه‌های خود زمان پاسخگویی را مدیریت می‌کنند. در مناظره‌های این دوره بیشتر حاشیه تأثیرگذار بوده است و مناظره‌ها نتوانسته خروجی مدنظر را داشته باشد در حالی که مناظره‌ها باید کمک کند تا مردم بتوانند فرد اصلح را انتخاب کنند که تا به امروز، این اتفاق رخ نداده است و مطالب ارائه شده نتوانسته به تصمیم‌گیری مردم کمکی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا