کد خبر: 121101119388
توسعه و اقتصاد ملیروزنامه

رشد ۴۰ درصدی درآمدهای نفتی در ۱۰ ماهه امسال

وزیر نفت در جریان بررسی گزارش کمیسیون برنامه و بودجه درباره عملکرد تبصره‌های درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ اعلام کرد که در عملکرد دستگاه‌های وزارت نفت در فروش و وصول نفت، گاز، فرآورده‌های نفتی و میعانات گازی در ۱۰ ماهه گذشته ۴۰ درصد رشد در مقایسه با سال قبل داشته‌ایم.

به گزارش ایرنا، در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی، سوال مالک شریعتی نیاسر نماینده تهران از وزیر نفت در دستور کار قرار گرفت و جواد اوجی در صحن مجلس ادامه داد: در حوزه میعانات گازی بیش از ۷۰ میلیون بشکه در ۱۰ ماهه گذشته فروش و وصول درآمد داشته‌ایم، با توجه به ارقام فروش نفت و میعانات گازی و خالص گاز صادراتی پیش بینی ما این است که قطعا درآمدهای پیش بینی شده از این محل در بودجه سال ۱۴۰۱ تا پایان سال تحقق می‌یابد. در خصوص فروش، ۱۰۰ درصد تحقق داشته‌ایم؛ اما در بخش وصول درآمدها تقریبا بین دو تا چهار ماه زمان می‌برد.

او ابراز کرد: اینکه موفق شدیم از دوران سرما به خوبی عبور کنیم حاصل از همکاری دولت، مجلس و مردم است تا گاز مشترک ۲۶ میلیون مشترک دچار نقصان نشود.

وزیر نفت با بیان اینکه وزارت نفت در دوره اوج مصرف گاز توانست علاوه بر تامین گاز مشترکان، گاز نیروگاهها را نیز تامین کرده و سهم صادراتی را نیز حفظ نماید، افزود: امروز به میزان ۲.۲ میلیون تن در پالایشگاه نفتی گاز ال پی جی تولید می شود و ۵.۶ میلیون تن در پالایشگاه گازی و ۴ میلیون تن در پتروشیمی ها گاز ال پی جی تولید می شود.

اوجی یادآور شد: خوشبختانه در دولت سیزدهم بیش از ۵۰ درصد نسبت به دولت دوازدهم، صادرات ال‌پی‌جی داشتیم.

اما درباره مصوبه مجلس شورای اسلامی باید اشاره کنم پس از زمانی که این قانون ابلاغ شد، پیش نویس آیین‌نامه اجرایی استفاده از ال پی جی در خودروها به دولت تقدیم کردیم و در کمیسیون‌های مختلف مجلس نیز مورد بررسی قرار گرفت.

البته برای این پیش نویش باید نظر سازمان محیط زیست و سازمان ملی استاندارد گرفته شود و سرانجام در تاریخ آبان ماه امسال این آیین نامه اجرایی به تصویب هیات دولت رسید.

وزیر دولت سیزدهم تاکید کرد: قیمت گاز ال پی جی برای خودروها که در آذر امسال در ستاد تنظیم بازار مصوب شود و برای هر کیلوگرم گاز مایع جهت استفاده در جایگاه‌ها برای خودروهای ال پی جی سوز مصوب شد و پس از آن مکاتباتی با سازمان ملی استاندارد داشتیم تا استاندارد جایگاه های سوخت را تدوین کند.

اوجی ادامه داد: در موازات این موضوع ما فراخوان هایی برای جذب سرمایه گذاران جهت احداث جایگاههای سوخت اعلام کردیم، بنابراین دولت وظایف خود را در حیطه LPG انجام داده و تکالیف وزارت نفت در این بخش به صورت کامل صورت گرفته است و هم مصوبه آیین نامه اجرایی آن گرفته شده و هم در ستاد تنظیم بازار برای آن قیمت گذاری شده است و مکاتبات لازم با سازمان استاندارد و سازمان محیط زیست انجام شده و از طرفی منتظر سازمان ملی استاندارد نیز برای کار نماندهایم و به محض اینکه سازمان استاندارد، استانداردها را اعلام کند و جایگاه ها کارشان آغاز شود، ما کار را برای خودروها و جایگاه ها آغاز می کنیم.

وزیر نفت با تاکید بر اولویت ناوگان عمومی و اتوبوس درون شهری تاکید کرد: البته برای اجرای این کار باید زیرساخت ها هم در خودروها و هم در جایگاه های عرضه ایجاد شود و امیدواریم بتوانیم به عنوان سوخت سوم از این موضوع استفاده کنیم و تا سازمان محیط زیست و استاندارد به ما ابلاغ نکند.

 

چرا که ما نمی‌توانیم مسیر را پیش ببریم و در آیین نامه دولت ذکر شده که باید حتماً تاییدیه سازمان استاندارد و محیط زیست اخذ شود. اما خوشبختانه در موضوع LPG ، چه در تولید و چه در صادرات، بیش از ۵۰ درصد رشد داشتیم و درآمدهای خوب صادراتی برای دولت و تبصره ۱۴ حاصل شد.

اوجی در پایان تاکید کرد: به طور کلی در تبصره ۱۴ عملکرد قابل قبولی داشتیم، در خصوص فروش فرآورده‌ها در داخل کشور در ۱۰ ماهه گذشته ۱۳۲ درصد فروش داخلی داشتیم و در صادرات فرآورده‌های نفتی به دلیل افزایش مصرف بنزین و نفت گاز در داخل نزدیک به ۷۰ درصد تحقق داشتیم به طور کلی تبصره ۱۴ بودجه سال جاری حدود ۷۸ درصد تحقق و وصول یافته است.

در بخش فروش دارایی و سهام، وزارت نفت دو دارایی عمده دارد یکی پالایشگاه شازند و یکی هم ۲۰ درصد از سهام پتروشیمی خلیج فارس داشته است.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد
دکمه بازگشت به بالا