کد خبر: 18080054026
لینک کوتاه:
بازرگانیتولید و بازرگانیتوسعه و اقتصاد ملی

رشد ۸ درصدی صادرات ایران به نیجریه در نیمه نخست ۱۴۰۰

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران با تاکید بر ضرورت افزایش تلاش‌ها و برنامه‌ریزی برای توسعه صادرات به نیجریه در شرایط جدید بین‌المللی پساکرونا، گفت: صادرات ایران به این کشور غرب افریقا در نیمه نخست سال جاری در هم‌سنجی با پارسال هشت درصد رشد داشته است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از سازمان توسعه تجارت ایران، «فرزاد پیلتن» در دیدار با سفیر ایران در نیجریه درباره تسهیل تجارت با این کشور، آمادگی ایران را در زمینه تبادل هیات‌های تجاری، همکاری‌های نمایشگاهی و برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور و برقراری ارتباط بخش خصوصی با سفارت ایران در نیجریه اعلام کرد.

وی بیان‌داشت: صادرات ایران به نیجریه در ۶ ماهه نخست سال جاری نزدیک به ۴۴ میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نشان دهنده رشد هشت برابری است.

پیلتن افزود: اوره مهمترین محصول صادراتی ایران به نیجریه بوده و پس از آن نیز تایر و خمیرهای غذایی، بیسکوییت و سرنگ‌های تزریق انسانی از کالاهای مهم صادراتی ایران به نیجریه به شمار می‌روند.

در این نشست «محمد علی‌بک» سفیر ایران در نیجریه نیز با ابراز خرسندی از روند رو به رشد صادرات از ایران به نیجریه، خواستار همکاری بیشتر سازمان توسعه تجارت ایران برای هدایت و تشویق  بخش خصوصی به استفاده از ظرفیت‌های بازار بزرگ با جمعیت ۲۲۰ میلیون نفری و با اکثریت مسلمان نیجریه در غرب آفریقا شد.

بر اساس آخرین اعلام گمرک، کل تجارت خارجی کشور در هفت ماهه امسال ۹۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تن به ارزش ۵۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بود که سهم صادرات ۷۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تن به ارزش ۲۷ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار و سهم واردات ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بوده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا