کد خبر: ۱۹۰۶۰۰45581
لینک کوتاه:
اقتصاداقتصاد کلانبازارها و خدمات مالیبورسروزنامه

سجامی‌ها از این هفته می‌توانند از بورس کالا سیمان بخرند

معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالا اعلام کرد ظرف روز‌های آینده با ابلاغیه سازمان بورس و اوراق بهادار، امکان معامله سیمان با کد سجام نیز فراهم می‌شود.

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به منظور ارائه خدمات زیرساختی یکپارچه و فراگیر به فعالان بازار سرمایه به ویژه سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی و ایجاد درگاه واحد خدمات‌دهی به تمامی‌ارکان بازار، نهادهای مالی، ناشران و مخصوصا سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی، سامانه جامع اطلاعات مشتریان(سجام) را راه‌اندازی کرد.

سید جواد جهرمی‌در برنامه گفت‌وگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر با بیان اینکه تاکنون ۶۴ شرکت سیمانی در بورس پذیرش شده است، گفت: سه شرکت دیگر در نوبت پذیرش هستند که تا هفته آینده پذیرش آنها انجام می‌شود و به این ترتیب بخش عمده صنعت سیمان در بورس کالا حضور یافته و پذیرش شده است.

او افزود: در بخش خریداران نیز کدهای بورسی در حال صدور است و تاکنون بیش از ۵۱۰۰ مشتری نسبت به خرید سیمان از بورس کالا اقدام کرده اند و بیش از ۱۰هزار کد بورسی برای خریداران سیمان صادر شده است. عرضه‌های پرحجم به تعادل قیمت منجر شد.

حجم هفتگی عرضه سیمان

به گفته جهرمی، در سه هفته اخیر و با احتساب هفته پیش‌رو حجم هفتگی عرضه سیمان در بورس کالا بالای یک میلیون تن بوده است. هفته قبل از ۱.۵میلیون تن عرضه صورت‌گرفته ۱.۳میلیون تن مورد معامله قرار گرفت.

او ادامه داد: ثبات عرضه‌ای که در چند هفته گذشته شکل گرفت، توانست ثباتی را به بازار بدهد، اما آن چیزی که در مورد قیمت‌ها صحبت می‌شود در واقع مکانیزم عرضه و تقاضا و آن چیزی است که در بازار اتفاق افتاد و سبب کشف قیمت می‌شود؛ لذا بورس نه در مورد روند قیمت‌ها در آینده و کاهش و افزایش آن و نه پیش‌بینی نرخ‌ها نمی‌تواند اظهارنظری داشته باشد.

معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالا تاکید کرد: نکته مهم داشتن عرضه‌های منظم است و اینکه شرکت‌ها بتوانند با تمام توان عرضه‌های خود را انجام دهند و در این بین وظیفه بورس کالا، مدیریت عرضه است.

در سوی تقاضا نیز کنترل‌هایی از سوی وزارت صمت در قالب سامانه جامع تجارت و طرح افق در حال انجام و شکل گیری است تا بتوان زنجیره پس از بورس را نیز رصد کرد.

او اظهار کرد: زنجیره سمت عرضه از سوی بورس و با همکاری وزارت صمت در حال تکمیل شدن است و در صدور کد‌های متقاضیان نیز روند رو به‌رشدی را شاهد هستیم و تقاضا‌ها هر هفته در حال صعود است.

امکان معامله از سوی سجامی‌ها

جهرمی‌در پاسخ به این سوال که آیا روند صدور کد‌های معاملاتی تسهیل شده است؟ گفت: بله، تا پیش از این برای مشتریان حقیقی موضوع مودی مالیاتی بودن و برای مشتریان حقوقی بحث صورت‌های مالی و اظهارنامه‌های مالیاتی جزو الزامات صدور کد بود، اما در مورد معاملات سیمان این موارد فعلا حذف شد تا روند پذیرش و صدور کد با سرعت بالا و بدون چالش انجام شود. از این‌رو تا جایی که می‌توانستیم دریافت مدارک را تسهیل کردیم و هفته جاری با ابلاغیه سازمان بورس، امکان معامله سیمان با کد سجام نیز فراهم می‌شود.

تامین نیاز کشور با عرضه هفتگی ۱.۲ میلیون تن سیمان

معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالا در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به این سوال که برای جلوگیری از مهندسی قیمت‌ها باید چه اقدامی‌انجام داد اظهار کرد: برای جلوگیری از سودجویی در بازار باید عرضه‌های مناسبی در بورس رخ دهد و بحث عرضه با جدیت پیگیری شود تا در همین سطوح حفظ شود به طوری‌که با عرضه بالای ۱.۲میلیون تن سیمان در هفته می‌توان نیاز کشور را جوابگو بود.

از سوی دیگر رصد بازار و خرید‌ها پس از بورس باید از سوی وزارت صمت پیگیری شود. در واقع فرآیند‌هایی که از طرف وزارت صمت برای این کار تعریف می‌شود باید با جدیت دنبال شود تا درصورت اخلال یا نبود تعادل در هر یک بخش‌ها نسبت به آن اقدام و تصمیم‌گیری لازم اتخاذ شود.

به گفته جهرمی، ‌عرضه و فروش کلیه سیمان تولیدی در بورس کالا موجب رقابتی‌تر شدن بازار سیمان و منصفانه‌تر شدن معاملات و کشف قیمت واقعی می‌شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا