کد خبر: 030403163817
روزنامهسلامت و رفاهرییس شورای عالی نظام پزشکی:

سهم سلامت از تولید ناخالص داخلی کاهش یافت

به گفته رییس شورای عالی نظام پزشکی، سهم سلامت از تولید ناخالص داخلی در ۱۰ سال اخیر افت داشته است.

به گزارش عصراقتصاد، دکتر محمود فاضل، در نشست خبری «اولویت‌های نظام سلامت در برنامه‌های نامزدهای ریاست‌جمهوری» که روزگذشته در سازمان نظام پزشکی برگزارشد، گفت: معتقدم آنطور که باید و شاید به سلامت پرداخته نشده و شأن سلامت را درست تعریف نکرده ایم.

وی افزود: امور سلامت نباید صرفاً به وزارت بهداشت تقلیل یابد.

فاضل تاکید کرد: کلمه امید، چشم‌انداز حوزه سلامت است و اهمیت سلامت تا جایی است که بر معیشت رجحان می‌یابد. پس پیوست سلامت باید در همه حوزه‌ها لحاظ شود.

وی گفت: اگر مفهوم و اهمیت سلامت در دولت‌ها جا بیافتد، می‌توانیم امید به آینده‌ای روشن داشته باشیم.

لزوم تهیه پیوست سلامت در تمام ارگان‌ها و مجموعه‌های دولتی

رئیس شورای عالی نظام پزشکی ضمن اشاره به اولویت‌های سلامت در دولت آتی، تاکید کرد که تمام ارگان‌ها و مجموعه‌های دولتی می‌بایست سلامت را پیوست امور خود قرار دهند.

فاضل، اظهار کرد: بیانیه‌ای درباره خواسته‌ها و مطالبات از دولت آتی صادر کردیم. سلامت نباید به وزارت بهداشت محدود شود و درخواستی که از ریاست‌جمهوری داریم سلامتی همه‌جانبه است.

وی با بیان اینکه سلامت از زیرمجموعه‌های حوزه اجتماعی است، گفت: اگر سلامت را در تمام عناوین اتفاقات کشور قرار دهیم، آنگاه می‌توان گفت که اتفاق خوبی صورت گرفته است. تمام ارگان‌ها و مجموعه‌های دولتی می‌بایست سلامت را پیوست امور خود قرار دهند.

رئیس شورای عالی نظام پزشکی با بیان اینکه سهم سلامت از تولید ناخالص داخلی افزایش یابد، گفت: سهم سلامت از تولید ناخالص داخلی طی ۱۰ سال گذشته به شدت کاهش یافته است. سهم سلامت حدود ۴ درصد است و اگر سلامت در تاپیک امور قرار گیرد، سهم سلامت افزایش می‌یابد. البته میزان سهم سلامت طی چهار سال گذشته به صورت رسمی اعلام نشده است.

وی افزود: دولت باید به وظیفه خود یعنی نظارت بازگردد و از تصدی‌گری خودداری کند. سازمان نظام پزشکی آمادگی خود را برای اجرای امور حوزه پزشکی اعلام می‌کند.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد
دکمه بازگشت به بالا