کد خبر: 09080052230
لینک کوتاه:
روزنامهصنعت و معدنتولید و بازرگانی

سوءاستفاده از تغییر بسته‌بندی شرکت JTI از سوی عاملان سیگار        

رئیس هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی اظهار کرد که برخی از لایه های توزیع و عاملان سیگارهای تولید گذشته را در بسته‌بندی جدید با قیمت بالاتر به مصرف‌کننده می‌دهند.

محمدرضا تاجدار در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا در مورد علل افزایش چندباره قیمت سیگار در چند هفته اخیر اظهار کرد: شرکت JTI که سیگارهایی مانند وینستون، مگنا، کمل و… را تولید می‌کند، بسته‌بندی سیگارهای خود را تغییر داده است.

متاسفانه برخی از لایه‌های توزیع و عاملان که سیگارهایی با طرح‌های قبلی را در انبارهای خود موجود دارند از این فرصت استفاده کرده و این سیگارها را با بسته‌بندی جدید به مصرف‌کننده اصلی معرفی و بدین ترتیب قیمت‌ها را افزایش می‌دهند.

با اینکه از نظر کیفیتی هیچ تغییری ایجاد نشده اما از آنجا که مصرف‌کننده به بسته‌بندی قبلی عادت بیشتری دارد، سوءاستفاده‌‌هایی در بازار صورت گرفته و قیمت را افزایش می‌دهند.

او افزود: این کمپانی بیش از ۵۰درصد از سهم بازار را در اختیار دارد و به همین علت، این اتفاق تاثیر محسوسی بر بازار می‌گذارد. در چند روز اخیر تغییری در عوارض و مالیات ایجاد نشده و هیچ کمبودی هم وجود نداشته، تنها اتفاقی که باعث افزایش چندباره قیمت در بازار شده اعلام این شرکت مبنی بر تغییر بسته‌بندی بوده است.

تاجدار با اشاره به تغییراتی که دوماه دیگر اعمال می‌شود گفت:‌ البته در دی قانون تجمیع عوارض اجرایی می‌شود. تاکنون یک تولیدکننده داخلی ۱۵درصد مالیات بر ارزش افزوده و ۱۰درصد نیز در قالب قانون بودجه و برنامه ششم توسعه پرداخت می‌کرد. این دو باهم تجمیع نشده بودند.

۱۰درصد فقط از تولیدکننده اخذ و روی قیمت تمام‌شده سیگار اعمال می‌شد. ۱۵درصد مالیات بر ارزش بر افزوده در لایه‌های مختلف منظور می‌شد یعنی تولیدکننده به عامل کشوری با این ۱۵درصد می‌فروخت، عامل کشوری به عامل استانی با یک سودی می‌فروخت که شامل ۱۵درصد می‌شد و همینطور تا مصرف‌کننده پیش می‌رفت.

او اضافه کرد:‌ در قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده این دو را باهم تجمیع کرده‌اند و از دی تولیدکنندگان باید ۲۵درصد ارزش افزوده را پرداخت کنند.

در فروش کالا از تولیدکننده به عامل کشوری تفاوتی ایجاد نمی‌شود چرا که قبلا هم پرداخت می‌شد اما از عامل کشوری به عامل استانی، مابه‌التفاوت سود، دیگر ۱۵درصد محسوب نمی‌شود، بلکه در تولیدات داخلی ۲۵درصد ودر تولیدات بین‌المللی که در داخل تولید می‌شوند ۴۰درصد پرداخت خواهد شد.

رئیس هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی ادامه داد: این اتفاق قطعا یک اثر افزایش قیمتی خواهد داشت.

از طرف دیگر به علت تورم و افزایش دستمزد عموما افزایش قیمت رخ می‌دهد، البته این اتفاق عموما مربوط به اسفند و فروردین است اما احتمال اینکه به علت قانون تجمیع عوارض، روند افزایشی قیمت زودتر آغاز شود وجود دارد.

همچنین به سال جدید میلادی هم نزدیک هستیم و احتمال افزایش قیمت برای برندهای بین‌المللی وجود دارد. همه اینها با یکدیگر احتمال گران‌تر شدن سیگار را از اواسط دی پررنگ‌تر می‌کنند اما میزان آن به فاکتورهایی مانند تورم، افزایش دستمزد، افزایش نرخ حمل ونقل و… ارتباط دارد.

او در پاسخ به سوالی در مورد وضع سیگارهای وارداتی گفت: تقریبا دیگر سیگار وارداتی نداریم.

سیگارهایی که مصرف می‌شود، کالاهایی هستند که در داخل کشور تولید شده و دو نوع با برند داخلی و با برند بین‌المللی است. عوارض این دو نوع نیز متفاوت است.

تاجدار افزود:‌ افزایش بی‌رویه قیمت‌ها باعث اقبال بیشتر مردم به سیگار قاچاق خواهد شد. مسلما هر میزان که افزایش قیمت خارج از قاعده باشد، قطعا سهم قاچاق در بازار را رونق داده‌ایم.

متاسفانه مالیات نخی که در قانون بودجه اضافه و در ابتدای سال اعمال شد، به شدت تولید شرکت‌های کوچک و متوسط را کاهش، فروش برندهای بین‌المللی را افزایش داده و بازار را در اختیار کالای قاچاق قرار داد.

او در ادامه خاطرنشان کرد: شرکت‌های تولیدکننده داخلی از افزایش مالیات که به شکل مالیات نخی بود بسیار متضرر شدند ولی اوضاع شرکت‌های بین‌المللی را بهتر کرد چراکه قیمت تمام‌شده کالای آنها بیشتر است و ترجیح می‌دهند به جای مالیات ۲۵‌درصدی مالیات نخی بپردازند.

آمار ۶ماهه امسال هم نشان می‌دهد که اوضاع شرکت‌های بین‌المللی نسبت به شرکت‌های ایرانی با برند داخلی بسیار بهتر بوده، آنها با رشد مواجه بودند اما متاسفانه شرکت‌های داخلی با افت تولید مواجه شدند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا