کد خبر: ۲۸۰۶۰۰46906
لینک کوتاه:
اقتصادبازارها و خدمات مالیبانک و بیمهروزنامه

سود بین بانکی در شهریور ۰.۴۵ درصد افزایش یافت

بررسی جدول تغییرات هفتگی نرخ سود بازار بین بانکی نشان می‌دهد که این نرخ به ۱۸.۷۴درصد رسید و رشد آرامی داشته است.

بازار بین بانکی یکی از ارکان بازار پول است که در آن بانک‌ها و موسسات اعتباری برای تامین مالی کوتاه‌مدت و ایجاد تعادل در وضع نقدینگی خود با یکدیگر معامله می‌کنند و در فاصله زمانی کوتاه و با نرخ سودی معلوم بازپرداخت کنند.

در این بازار، بانک‌هایی که دارای مازاد منابع هستند به بانک‌های دچار کسری قرض می دهند تا بتوانند از طرف دیگر نرخ سود را در بازار مدیریت کنند. همچنین این بازار کمک می‌کند تا بانک ها برای تامین نقدینگی به بانک مرکزی مراجعه نکنند در نتیجه از انبساط حجم نقدینگی جلوگیری می‌شود.

نرخ بهره بین بانکی به عنوان یکی از انواع نرخ‌های بهره در بازار پول به نرخ‌های سود یا بهره در سایر بازارها جهت می‌دهد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، آخرین داده‌های آماری بانک مرکزی نشان می‌دهد که نرخ بازار بین بانکی در ابتدای سال ۱۹.۹درصد بود و نرخ سود در این بازار روند نزولی داشته است و در پایان فروردین به عدد ۱۹.۸۲درصد و اردیبهشت ماه ۱۹.۶درصد رسید.

در خرداد که هیجان انتخابات بالاگرفته است نرخ سود بازار بین بانکی جهش جزئی ۰.۱۸درصدی داشت و معادل ۱۸.۴۹درصد بود. این نرخ در چهارمین ماه سال ۱۸.۶۱درصد بود و در پایان مرداد سیر نزولی داشت و ۱۸.۴ درصد شد.

سود بین بانکی در شهریور

بررسی جداول نشان می‌دهد که نرخ سود بین بانکی در شهریور در مقایسه با ماه قبل از آن رشد داشته است و از ۱۸.۲۹درصد در چهارم شهریورماه به ۱۸.۷۴درصد در بیست و پنجم همین ماه رسیده است.

بانک مرکزی در گزارشی اعلام کرد در مرداد برای کنترل نرخ سود بازار بین‌بانکی از ابزارهای خود همچون سپرده‌گذاری قاعده‌مند بانک‌ها نزد بانک مرکزی و توافق بازخرید معکوس، منابع مازاد در بازار بین بانکی را تا حد امکان جمع‌آوری کرد.

براساس اعلام بانک مرکزی این بانک هیچ دخالت مستقیمی در بازار بین بانکی انجام نداد و تنها رابطه بین بانک‌ها را اصلاح کرد. به این صورت که هم‌اکنون بانک‌های دارای کسری منابع با اتکا به اوراق مالی دولت و در نرخ سقف دالان از این منابع استفاده کنند به این روش اعتبارگیری قاعده‌مند می‌گویند و موجب بهبود نسبی مدیریت نقدینگی در این بانک‌ها شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا