کد خبر: ۱۱۰۷۰۰48615
لینک کوتاه:
صنعت و معدن

شروط عراقی‌ها برای ازسرگیری واردات خودرو از ایران

رئیس سازمان استاندارد گفت: سه مشکل در خصوص صادرات خودرو به عراق در سفر اخیر مطرح شد که با رایزنی‌های انجام شده، دو مورد آن حل شده و برای مورد سوم تصمیم گیری‌های لازم اتخاذ می‌شود.

به گزارش تسنیم، غلامرضا شریعتی در جمع خبرنگاران و در خصوص سفر اخیر خود به عراق افزود: درباره صادرات خودرو به عراق مشکلاتی با عراقی‌ها مبنی بر نگرش آن‌ها نسبت به استاندارد داشتیم، زیرا خودروساز‌های ما طبق قوانین ۸۵ گانه اروپا، اصرار به ایمنی و آلایندگی دارد عمل می‌کند، اما عراقی‌ها طبق نظر استاندارد‌های کشور‌های حوزه خلیج فارس، عمل می‌کند.

وی گفت: در جلساتی که تعدادی از آن مجازی و یک جلسه نیز در سفر اخیر به صورت حضوری برگزار شد دو مورد از مشکلات صادرات خودرو بررسی شد و قابل انجام است و در خصوص مشکل سوم که تاکید عراقی‌ها مبنی بر تایید مونتاژ شده در عراق است نیز، باید اقداماتی انجام شود.

شریعتی افزود: عراقی‌ها اصرار داشتند که سازمان ملی استاندارد تولیدات مونتاژ شده در عراق را هم تایید کند که بعد از رایزنی‌های متعدد، صورت جلسه‌ای امضا شد و هیئت ما پذیرفت تا این کار را نیز انجام دهد.

تدوین سند ۵ ساله استاندارد طی شش ماه گذشته

رئیس سازمان استاندارد گفت: در شش ماهه امسال، سند ۵ ساله استاندارد تدوین شد که مهمترین اقدام، شش ماهه گذشته است.

آقای غلامرضا شریعتی افزود: از دیگر اقدامات شش ماه گذشته، امضای قرارداد در خصوص نظام کیفیتی کشور با دانشگاه صنعتی شریف و پژوهشگاه ملی استاندارد بوده است.

وی ادامه داد: ساماندهی روند جایزه ملی کیفیت اصلاح ساختار سازمان ملی استاندارد متناسب با قوانین جدید، از دیگر اقدامات این سازمان است.

به سمت مقررات فنی حرکت کرده ایم

رئیس سازمان استاندارد افزود: ما قبلا فقط استاندارد ملی داشتیم، اما از این مرحله عبور کرده و به سمت مقررات فنی حرکت کرده ایم یعنی قدرت عمل بیشتری به شرکت‌های بزرگ و درجه یک اعطاء کردیم.

وی اضافه کرد: برای شرکت‌های درجه یک، یک مسیر سبز تعیین کرده ایم و به اظهاریه ارائه شده از طرف آن‌ها اعتماد می‌کنیم مگر آنکه خلاف آن ثابت شود.

شریعتی در خصوص اقدامات دیگر سازمان ملی استاندارد در شش ماه گذشته گفت: دو بسته حمایتی برای تولید و واردات محصولات اولیه تولید ارائه و در خصوص تسهیل صدور مجوز واردات این محصولات، شرایط لازم مهیا شده است.

واردات خودرو‌های دسته دوم قانونی نیست

وی افزود: از دیگر اقدامات سازمان استاندارد رتبه بندی کالا‌ها است به عنوان مثال همه هتل‌ها با ستاره‌های مختلف حداقل امکانات را ارائه می‌دهند، اما هتل‌هایی که ستاره‌های بالاتری دارند یعنی استاندارد‌های بالاتری را داراهستند و کیفیت بیشتری اعمال می‌کنند و این اقدام در خصوص کالا‌ها نیز انجام می‌شود تا خریدار و مصرف کننده راحت‌تر تصمیم گیری کنند.

وی در خصوص واردات خودرو‌های دسته دوم نیز افزود: با توجه به اینکه ممکن است قطعات خودرو دسته دوم تعویض شده باشد و دیگر هیچ شرکتی در این خصوص پاسخگو نباشد به همین دلیل واردات خودرو‌های دسته دوم قانونی نیست.

فعلا واردات خودرو‌های دسته دوم در دستور کار نیست

شریعتی گفت: فعلا واردات خودرو‌های دسته دوم در دستور کار نیست، اما اگر دولت سیاستی را در این خصوص ابلاغ کند ما هم دستورالمعل مربوطه را تدوین می‌کنیم.

وی در خصوص استاندارد مصالح ساختمانی گفت: در خصوص استاندارد مصالح ساختمانی مانند سیمان، سرامیک، میلگرد ارتقاء کیفیت خوبی داشته ایم، اما در برخی مناطق، مصالح استاندارد به صورت غیر استاندارد مورد استفاده قرار می‌گیرد که مشکلاتی را ایجاد کرده است.

رئیس سازمان استاندارد افزود: برای رفع این مشکل با نظام مهندسی تفاهم نامه‌ای امضا شد تا این مشکلات هم ساماندهی شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا