کد خبر: ۱۲۰۶۰۰44631
لینک کوتاه:
اقتصادبازارها و خدمات مالیبورسروزنامه

صدور و ابطال برخط صندوق‌های سرمایه‌گذاری از طریق اپلیکیشن‌ها فراهم شد

به گفته مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس، صدور و ابطال برخط (آنلاین) صندوق‌های سرمایه‌گذاری روی اپلیکیشن‌ها امکان‌پذیر شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، میثم فدایی در گفت‌وگو با صداو سیما با بیان اینکه برای نخستین‌بار، صندوق‌های سرمایه‌گذاری از بازار کسب و کارهای نوپا (استارتاپ‌ها) کمک می‌گیرند، گفت: در گذشته برخی از صندوق‌ها امکان ارائه خدمات به صورت برخط داشتند و پلتفرمی طراحی و به مردم ارائه می‌کردند، اما اکنون با استفاده از اپلیکیشن‌های مختلف، مجوز ابطال و صدور صندوق‌ها ایجاد شد تا برخی از افراد بتوانند به راحتی در صندوق‌های سرمایه‌گذاری کنند.

او ادامه داد: این اپلیکیشن‌ها مورد تایید سازمان بورس است و قابلیت نقد‌شوندگی سریع دارد.

فدایی در رابطه با انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری گفت: صندوق‌های سرمایه‌گذاری به دو دسته صندوق‌های قابل معامله بورسی و صندوق‌های غیربورسی تقسیم می‌شوند.

او با بیان اینکه اکنون بیش از ۳۰۰صندوق سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار وجود دارد، افزود: در بورس اوراق بهادار ۴ نوع صندوق سرمایه‌گذاری، با عنوان صندوق با درآمد ثابت، صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط و صندوق‌های کالایی وجود دارد.

فدایی اضافه کرد: صندوق‌های با درآمد ثابت، دارای سود و بازده مشخص و معمولا سود آن از سپرده بانکی بیشتر است و اکنون حجم این صندوق‌ها بیش از ۳۵۰هزار میلیارد تومان است که افراد زیادی در این صندوق سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

او گفت: صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام، و صندوق‌های مختلط برای افرادی که فرصت سرمایه‌گذاری کافی برای ورود مستقیم به بورس ندارند بسیار مناسب است و مزایایی آن وجود ضامن نقدشوندگی، کاهش کارمزد معاملات و وجود تحلیلگران خوب است و حجم این صندوق‌ها بیش از ۶۲ هزار میلیارد تومان است.

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس افزود: در صندوق‌های سرمایه‌گذاری کالایی دو صندوق سرمایه‌گذاری طلا و صندوق‌های سرمایه‌گذاری کشاورزی وجود دارد.

او ادامه داد: در بورس ۵صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر طلا با حجم بیش از ۲هزار و ۶۰۰میلیارد تومان وجود دارد.

فدایی گفت: بسیاری از مردم با توجه به مشغله‌ای که دارند فرصت زیادی برای تحلیل سهام ندارند و بر این اساس این صندوق‌ها دارای تحلیگران موفقی هستند و می‌توانند با جمع‌آوری سرمایه‌های مردم و شناسایی بازارهای مختلف، در بهترین محل سرمایه‌گذاری کنند.

او تصریح کرد: مزیت دیگر این صندوق‌ها، بحث نقدشوندگی است؛ صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس دارای بازارگردان است و صندوق‌های خارج از بورس نیز مزیت نقد‌شوندگی دارند.

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس افزود: کارمزد معاملات در صندوق‌های سرمایه‌گذاری به‌ دلیل حجم بزرگ صندوق‌ها، تخفیف دارد است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا