کد خبر: ۲۶۰۶۰۰46489
لینک کوتاه:
اقتصاداقتصاد کلانبازارها و خدمات مالیبانک و بیمهبورسروزنامه

«صندوق‌های بورس از بانک‌ها در جذب سرمایه سبقت گرفتند»

به گفته مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس، تعداد شرکت‌های سبدگردان تا دو ماه آینده به ۶۵ شرکت افزایش می‌یابد

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس از سبقت صندوق‌های بورس از برخی بانک‌ها در جذب سرمایه‌های مردمی خبر داد.

به گزارش بازار، میثم فدایی با اعلام اینکه خطر سرمایه‌گذاری در صندوق‌های درآمد ثابت بازار سرمایه خیلی پایین است و اکنون این صندوق‌ها سودهای منظمی را با نرخ‌های خوبی به سرمایه‌گذران پرداخت می‌کنند، گفت: صندوق‌های درآمد ثابت بازار سرمایه جزو بزرگترین صندوق‌های بورس هستند که با استقبال مردم مواجه شده‌اند و برخی از این صندوق‌ها حتی از بعضی بانک‌ها بزرگتر شده و سرمایه بیشتری جذب کرده اند.

او افزود: اکنون به عنوان مثال یکی از صندوق‌های درآمد ثابت بورس سه برابر یک بانک خصوصی (بانک خاورمیانه) و یک صندوق دیگر دو برابر یک بانک خصوصی دیگر (پست بانک) موفق به جذب سرمایه از هموطنان شده‌اند.

۵۳۰ هزار میلیارد تومان در صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازار بورس جذب شده است

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس با بیان اینکه تاکنون بیش از ۵۳۰ هزار میلیارد تومان در صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازار بورس جذب شده است، اضافه کرد: بالغ بر ۳۷۰هزار میلیارد تومان از مجموع این ۵۳۰هزار میلیارد تومان، مربوط به صندوق‌های درآمد ثابت بازار سرمایه است که در مقایسه با بانک‌ها سود بیشتری پرداخت می‌کنند.

او بیان کرد: بازار بورس جدا از صندوق‌های درآمد ثابت، صندوق‌های کالایی هم دارد که اکنون حجم این صندوق‌ها به ۲هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان رسیده و حدود ۹۵درصد این عدد متعلق به صندوق طلاست که می‌تواند جایگزین مناسب و خوبی برای سرمایه‌گذاری در بازار طلا و ارز باشد.

فدایی صندوق‌های سهامی را از دیگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم هموطنان در بازار سرمایه خواند و گفت: صندوق‌های سهامی از سهام چند شرکت مختلف تشکلیل شده‌اند که به نسبت سرمایه‌گذاری مستقیم در سهام یک شرکت، ریسک کمتری دارند.

مدیرنظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس با اعلام اینکه این سازمان در سه کلاس دارایی درآمد ثابت، سهام، طلا و ارز به هموطنان خدمات‌دهی می‌کند و با هدف افزایش خدمات‌دهی و رضایت فعالان بازار، تعداد سبدگردان‌ها را افزایش داده است، ادامه داد: تعداد شرکت‌های سبدگردان از ۳۵ عدد در دی ۱۳۹۹، هم‌اکنون به ۴۸ شرکت رسیده و به ۱۵ شرکت هم موافق اصولی داده شده است که بعد از ثبت شرکت فعالیت خود را آغاز می‌کنند.

او با بیان اینکه تعداد شرکت‌های سبدگردان تا دو ماه آینده به ۶۵ شرکت افزایش می‌یابد، افزود: سیاست سازمان بورس اعطای نامحدود مجوز سبدگردان به متقاضیان و همچنین لغو مجوز سبدگردان‌های متخلف و بی‌بازده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا