کد خبر: 0705993952
  لینک کوتاه:
صنعت و معدن

عزم دولت و مجلس برای کاهش قیمت سیمان و فولاد

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از عزم دولت و مجلس برای کاهش قیمت سیمان و فولاد خبر داد.

علی نیکزاد پس از پایان جلسه بررسی علل افزایش قیمت سیمان و فولاد که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در مجلس برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: با یک کار کارشناسی به این نتیجه رسیدیم که قیمت سیمان فله‌ای با حملش تنی ۲۹۰ هزار تومان و سیمان هر پاکتی ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان در کارخانه تحویل داده می‌شود و هر پاکت سیمان برای مصرف کننده ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان است.

وی با اشاره به بررسی قیمت ورق و میلگرد در جلسه دولت افزود: بعد از جلسه امروز هم به این نتیجه رسیدیم که قیمت هر کیلو ورق یا میلگرد بر اساس قیمت جهانی ضربدر ارز نیمایی تعیین شود که امروز این عدد با ارز نیمایی باید برای هر کیلوگرم میلگرد ۸ هزار و ۵۰۰ تومان باشد.

نیکزاد تصریح کرد: این نرخ‌ها سبب می‌شود که با نظارت دولت و پیگیری‌های مجلس یک ثباتی بر قیمت‌ها حاکم شود و کارگاه‌ها همراه با ساخت و ساز در مسکن، پل سازی و سایر واحدهای صنعتی؛ فعال شوند.

وی با اشاره به اینکه افزایش بی رویه قیمت سیمان و فولاد از جیب ملت خرج می‌شود، افزود: وقتی قیمت سیمان، ورق‌ها و میل گردها بالا می‌رود بعداً باید تعدیل بخورد و سازمان برنامه و بودجه باید مابه التفاوت بدهد که مشکل پیش می‌آید.

نایب رئیس مجلس ابراز امیدواری کرد با کمک وزارت صمت و سایر اعضای دولت، شاهد تثبیت این قیمت‌ها باشیم.

نیکزاد از سیمان و فولاد به عنوان دو مؤلفه بسیار تأثیرگذار در کارهای عمرانی در کشور از جمله مسکن، ساختمان و پل سازی یاد کرد و گفت: واقعیت قضیه این است که قیمت‌ها در این زمینه رها شده بود.

وی افزود: ما امروز بدون اینکه قصد دخالت در امور اجرایی داشته باشیم با یک کار کارشناسی به این قیمت‌ها رسیدیم.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت هم از ابلاغ بسته‌های جدید نظارتی و نرخ‌های مصوب برای بازگشت آرامش به بازار سیمان و فولاد خبر داد.

آقای حسین مدرس خیابانی افزود: در هفته‌های اخیر برخی از مصالح ساختمانی مانند سیمان و فولاد با افزایش قیمت همراه بود که برای کاهش نگرانی‌ها، نیاز به بررسی ابعاد و نظارت بیشتر داشت.

سرپرست وزارت صمت این مسئله را دغدغه‌ای برای دولت دانست و تصریح کرد: این دو مواد اصلی مصالح ساختمانی که از نیازهای اصلی عمران و آبادانی کشور محسوب می‌شود و بخش عمده ای از صنایع به این دو محصول مرتبط هستند باید از بازار متعادل‌تری برخوردار شود.

مدرس خیابانی با اشاره به اینکه افزایش قیمت‌های سیمان و فولاد نگرانی‌های مجلس را هم بدنبال داشت افزود: همه تلاش مجلس شورای اسلامی این است تا دولت را در این شرایط سخت اقتصادی کمک کند و جلسه امروز هم با همین هدف برگزار شد.

وی جلسه امروز را مفید ارزیابی کرد و گفت: در این جلسه نتایجی که از جلسه هیأت دولت و جلسه اقتصادی هیأت دولت حاصل شده بود ارائه شد و گرانی افسارگسیخته سیمان و فولاد و مصالح ساختمانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

سرپرست وزارت صمت گفت: مجموعه اقداماتی که دولت برای ساماندهی قیمت سیمان و فولاد دارد در این جلسه ارائه شد و مجلس هم نظرات اصلاحی و تکمیلی خود را در این زمینه ارائه کرد.

وی ابراز امیدواری کرد: مجموع این نشست‌ها و جلسات باعث شود تا قیمت سیمان و ورق فولاد برای خودروسازی و لوازم خانگی و چه میلگرد و تیرآهن و سایر مصالح برای استفاده از انبوه سازان و ساختمان سازی است ان شاءالله با اجرای بسته‌هایی که ابلاغ کردیم از بازار آرام تری برخوردار شویم.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا