کد خبر: 200302129479
اقتصادتولید و بازرگانیروزنامهکشاورزی

«عصراقتصاد»گزارش می دهد؛ گندم؛ بی نیاز از واردات

گروه صنعت،معدن و تجارت- گندم یکی از کالاهای اساسی کشاورزی محسوب می‌شود که سهم زیادی در امنیت غذایی کشور دارد. از این رو تامین این محصول از طریق تولید و واردات از اهمیت بسزایی برخوردار است.

آن‌طور که شرکت بازرگانی دولتی اعلام کرده است از زمان آغاز عملیات خرید تضمینی گندم (۱۵ فروردین سال جاری) تاکنون ۲ میلیون و ۲۰۶ هزار تن گندم در ۱۱ استان کشور خریداری شده است.

این میزان گندم از کشاورزان استان‌های خوزستان، فارس، ایلام، بوشهر، کرمان، هرمزگان، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و کهگیلویه و بویراحمد تحویل گرفته شده است.

بیشترین میزان گندم از گندم‌کاران استان خوزستان به مقدار یک میلیون و ۴۵۰ هزار تن خریداری شده است و پس از آن، به ترتیب استان‌های فارس، ایلام و کرمان، بیشترین میزان خرید را به خود اختصاص داده‌اند.

خرید امسال تاکنون نسبت به سال گذشته، بیش از ۴۱ درصد و نسبت به سال ۱۴۰۰ نیز ۶۲ درصد افزایش داشته است و با توجه به رشد خرید گندم در سطح کشور، پیش‌بینی می‌شود میزان خرید در سال جاری نسبت به سال گذشته از وضعیت مطلوب‌تری برخوردار باشد.

در این خصوص،مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خوزستان از پهلوگیری و تخلیه ۲ فروند کشتی اقیانوس‌ پیما حامل ۱۴۲ هزار تن گندم در بندر امام خمینی (ره) خبر داد و گفت: پیش ‌بینی می کنیم امسال با افزایش تولید و خرید تضمینی گندم، میزان واردات گندم کاهش یابد.

امید جهان‌نژادیان در گفت ‌و گو با ایسنا، با اشاره به تداوم روند واردات گندم و دیگر کالاهای اساسی از طریق بندر امام خمینی (ره) اظهار کرد: پیش ‌بینی می کنیم امسال با افزایش تولید و خرید تضمینی گندم، میزان واردات گندم کاهش یابد.

وی افزود: از چند روز گذشته ۲ فروند کشتی اقیانوس‌ پیما حامل ۱۴۲ هزار تن گندم در اسکله غلات بندرگاه امام خمینی(ره) پهلو گرفته اند و عملیات تخلیه آن ها در حال انجام است.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خوزستان گفت: این ۲ محموله گندم توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران وابسته به وزارت جهادکشاورزی از کشور روسیه خریداری شده است.

جهان‌نژادیان ادامه داد: در حال حاضر ۳۷۰هزار تن گندم وارداتی و ۱۰۰هزار تن روغن خام خوراکی در بندرگاه امام خمینی(ره) وجود دارد و طبق برنامه‌ ریزی های انجام شده به تدریج با استفاده از ناوگان ریلی و جاده‌ ای به نقاط مختلف کشور حمل خواهد شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: واردات غلات مورد نیاز کشور با هدف تامین پایدار این کالای اساسی و در راستای بالا بردن ضریب امنیت غذایی انجام می شود.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد
دکمه بازگشت به بالا