کد خبر: 190302129369
اقتصادانرژیروزنامه

«عصراقتصاد» گزارش می دهد؛ اکتشاف جدید گاز؛ زمستان گرم ۱۴۰۲

گروه انرژی- با اکتشافات جدید گازی می‌توان این نوید را به مردم داد که در زمستان قطعی گاز نخواهند داشت، زیرا گاز قابل ملاحظه‌ای کشف شده است.

مهدی فکور مدیر اکتشافات شرکت ملی نفت ایران در گفت وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه در سال جاری اکتشافات نفتی و گازی خوبی صورت گرفته است، گفت: گذشته با زحمات فراوان روزانه ۹۵۰ میلیون متر مکعب گاز تولید شد که از این میزان ۸۵۰ میلیون متر مکعب به مصرف خانگی رسید.

فکور خاطر نشان کرد: تولید شرکت ملی نفت ایران سال به سال افزایش پیدا کرده و هیچ گاه روند کاهشی نداشته است.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت توضیح داد: سال آینده نیز برنامه‌ای به همین منوال وجود دارد و مدیر عامل شرکت ملی نفت این است که میزان تولید را به یک میلیارد و ۱۳ میلیون متر مکعب برساند.

وی ادامه داد: از این مقدار تولید روزانه نمی‌توان مقدار خاصی را برای بخش خانگی در نظر گرفت زیرا این بخش سقف ندارد و بر اساس نیاز مکلف هستیم گاز خانگی را تأمین کنیم.

این مقام مسئول توضیح داد: با اکتشافات جدیدی که صورت گرفته از لحاظ مصرف خانگی و بر اساس سیاست گذاری‌های موجود هیچ محدودیتی برای گاز رسانی به خانه‌ها وجود ندارد ولی توصیه می‌شود مردم مصرف بهینه داشته باشند.

وی در خاتمه با اشاره به افزایش ظرفیت گاز در سال جاری توضیح داد: در سال جاری ظرفیت جدید گازی ما از ۹۵۰ میلیون متر مکعب به یک‌میلیارد و ۱۳ میلیون متر مکعب در روز می‌رسد.

در عین حال، خجسته مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران سال گذشته  گفته بود:  خارج از بلوک‌های کنونی میدان مشترک پارس جنوبی در حال انجام عملیات اکتشافی هستیم، به‌تازگی در یکی از چاه‌های اکتشافی در این میدان به نتایج خوبی رسیده‌ایم و با حفاری چند حلقه چاه دیگر مقدار دقیق ذخایر احتمالی کشف‌شده اعلام خواهد شد.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا