کد خبر: 190103155441
اقتصادانرژیروزنامه

«عصراقتصاد» گزارش می دهد؛ گام بلند ایران به سمت انرژی بادی

در سال گذشته ۸۵ درصد افزایش ظرفیت نیروگاهی دنیا به تجدیدپذیرها اختصاص یافته است. تمام تلاش دولت در دو سال گذشته به ریل گذاری و جذاب شدن سرمایه گذاری در حوزه تجدید پذیر بوده و حال مدل‌های متفاوت خرید برق چه به صورت ریالی و چه به صورت ارزی با قیمت‌های متفاوت برای تکنولوژی‌های متفاوت و برای متقاضیان با ظرفیت‌های مالی و فنی متفاوت داریم.

گروه انرژی- ایران، کریدورهای بادی خوبی در شمال شرق و شرق کشور دارد که باید از این انرژی خدادادی به نحو احسن استفاده شود و در دو سال گذشته، ریل گذاری برای توسعه نیروگاه‌های بادی انجام شده است.

علی شب‌نورد، مدیرکل نظارت بر احداث و تولید نیروگاه‌های ساتبا گفت: شورای عالی اقتصاد توسعه نیروگاه‌های بادی را در دو ماه پایانی سال ابلاغ کرده است، اسناد مناقصه تهیه شده، ساختگاه‌ها مشخص شده و تنها ساز و کارهای اجرایی، برگزاری مناقصه در دستور کار است که با اطمینان می‌توان گفت تا یک ماه آینده امیدواریم مناقصه آن برگزار شود و حداقل در فاز اول ۱۷۰۰ مگاوات مناقصه نیروگاه بادی انجام خواهد شد.

وی، برنامه وزارت نیرو برای توسعه نیروگاه‌های تجدید پذیر را تشریح و اظهار کرد: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته در دولت سیزدهم و وزارت نیرو، با شروع کار دولت سیزدهم، هدف‌گذاری ۱۰ هزار مگاواتی برای توسعه نیروگاه‌های تجدید پذیر انجام شده که از این میزان حدود ۳۰۰۰ مگاوات به توسعه نیروگاه‌های بادی اختصاص یافته است.

شب‌نورد، نرخ خرید انرژی‌های تجدید پذیر را در کشور توجیه پذیر دانست و افزود: با ابلاغ مصوبه شورای عالی اقتصاد در خصوص توسعه نیروگاه‌های بادی، قیمت خرید برق نیروگاه‌های بادی ۹.۵ سنت برای هر کیلووات ساعت برای ۴.۵ سال مصوب شده است و با توجه به این امتیاز که از ابتدا امکان فروش در بورس انرژی فراهم شده است، سرمایه‌گذارانی که در این حوزه وارد شوند می‌توانند هر کیلووات برق تولیدی را ۱۲ سنت به دولت بفروشند.

مدیرکل نظارت بر احداث و تولید نیروگاه‌های ساتبا درباره اقدامات این نیروگاه برای اجرایی شدن توسعه انرژی‌های بادی در کشور بیان کرد: با برنامه‌ریزی ساتبا، قرار است ساخت حدود ۱۷۰۰ مگاوات نیروگاه بادی طی حدود ۱ ماه آینده به مرحله مناقصه برسد. سرمایه گذارانی که در این حوزه فعالیت دارند می‌توانند به این مناقصه وارد شوند، در ساختگاه‌های مناسب شناسایی شده در شمال شرق و شرق کشور با قیمت‌های مناسب اعلامی برنده شوند و ساخت نیروگاه‌ها را آغاز کنند.

وی ابراز امیدواری کرد، تا ۲ سال آینده ۳۰۰۰ مگاوات نیروگاه بادی به شبکه سراسری متصل شود و یادآور شد: بر اساس برنامه‌ریزی دولت، حدود ۲ سال ریل‌گذاری این طرح انجام شده و قرار است حدود ۲ سال اجرای این پروژه‌ها به طول بینجامد.

وی، دلایل الزام حرکت به سمت توسعه انرژی‌های تجدید پذیر را بیان کرد و ادامه داد: ارزش انرژی‌های فسیلی بیش از اینهاست که بخواهند به عنوان سوخت در نیروگاه‌ها سوزانده و تبدیل به برق شوند. با توجه به وجود پتانسیل خدادادی باد و خورشیدی در کشور، حال می‌توان با توجه به پیشرفت تکنولوژی و دست یافتن به قیمت مناسب و اقتصادی به برق تجدید پذیر دست پیدا کنیم.

شب نورد ادامه داد: ۱۰ سال پیش تصور این بود که تولید انرژی‌های تجدید پذیر به صرفه نبود و حالا به جایی رسیده‌ایم که می‌توانیم بگوییم قیمت آن حتی ارزان‌تر از انرژی‌های فسیلی در کشور تمام می‌شود.

از سوی دیگر کشور در تابستان به دلیل مصرف بالای برق مشکل کمبود انرژی دارد و در زمستان با مشکل کمبود سوخت مواجه است، بنابراین راهی به جز حرکت به سمت توسعه انرژی‌های تجدید پذیر وجود ندارد و دنیا هم به این سمت حرکت کرده است.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا