کد خبر: 270602138207
اقتصادبازاربازارها و خدمات مالیبورس

عقب‌نشینی ۲۲۹۶ واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با عقب‌نشینی ۲۲۹۶ واحد همراه شد.

به گزارش فارس، بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند رو به کاهش قرار گرفت و شاخص کل در پایان معاملات با ۰.۱۱ درصد کاهش نسبت به روز قبل به رقم ۲ میلیون و ۱۳۳ هزار و ۴۸۴ واحد رسید، اما شاخص کل هموزن امروز با ۸۰۴ واحد افزایش به رقم ۷۲۳ هزار و ۹۸۳ واحد رسید.

ارزش بازار در بورس که ناشی از ارزش روز ۶۰۰ شرکت بورسی است به بیش از ۷ میلیون و ۴۹۲ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از ۱۰.۱ میلیارد سهام در قالب ۳۵۰ هزار فقره معامله و به ارزش ۶ هزار و ۲۸۶ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی نسبت به روز قبل ۰.۱۱ درصد افت کردند اما این دو شاخص با معیار هموزن نسبت به روز قبل ۰.۱۱ درصد افزایش یافتند.

شاخص آزاد شناور یک دهم درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس ۰.۱۳ درصد کاهش یافت، شاخص بازار دوم بورس ۰.۸ درصد کاهش یافت.

امروز نماد گسترش نفت و گاز پارسیان، بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشته و نمادهای بانک ملت، پالایش نفت تهران، پتروشیمی پارس، پالایش نفت اصفهان، پتروشیمی جم و شستا به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را از خود به جای گذاشته‌اند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز ۶۷ واحد عقب‌نشینی کرده و به رقم ۲۶ هزار و ۴۷۸ واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۴۴۹ هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار پایه فرابورس ۴۵۸ هزار میلیارد تومان شد.

معامله‌گران امروز بیش از ۶.۲ میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب ۲۲۴ هزار فقره معامله و به ارزش ۱۸۴ هزار میلیارد تومان داد و ستد کردند.

البته لازم به یادآوری است مطابق روال دوشنبه‌ها امروز عملیات بازار باز در شبکه بانکی انجام شد که طی آن ۱.۹ میلیارد اوراق بدهی در قالب ۲۷۳ نوبت معامله و به ارزش ۱۷۹ هزار میلیارد تومان بین شبکه بانکی داد و ستد شد که صرفا ارقام آن در معاملات فرابورس درج می‌شود.

امروز شاخص کل فرابورس و شاخص قیمت نسبت به روز قبل ۰.۲۵ درصد کاهش یافتند، این دو شاخص با معیار هموزن ۰.۶ درصد افت کردند، شاخص بازار اول فرابورس ۰.۳ درصد کاهش یافت، شاخص بازار دوم فرابورس ۰.۳۳ درصد افت کرد.

امروز نمادهای مالی سپهرصادرات، فرابورس ایران و پتروشیمی تندگویان بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای صبا تأمین، آریا ساسول، سرچشمه و ایران‌خودرو دیزل بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را از خود به جای گذاشته‌اند.

به گزارش فارس، با توجه به شعار امسال مبنی بر مهار تورم و رشد تولید یکی از بهترین ابزارها برای جمع‌آوری نقدینگی خرد جامعه و تزریق آن به تولید بازار سرمایه است و دولت باید از کلیت بازار سرمایه حمایت کند و برای افزایش پس‌انداز نیاز به مهار تورم دارد. بنابراین سیاست مهار تورم همزمان با افزایش پس‌انداز ملی و افزایش سرمایه‌گذاری در اقتصاد باید دنبال شود.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا