بازارگردان ها تا اطلاع ثانوی نمی فروشند

  کد خبر: 011202152379

طبق اطلاعیه جدید مدیریت عملیات بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهران، ارسال سفارش فروش و انجام معامله فروش از سوی بازارگردان‌ها تا اطلاع ثانوی در کلیه نمادهای معاملاتی‌ موضوع بازارگردانی ممنوع شد.

به گزارش عصراقتصاد، مدیریت عملیات بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهران درباره ممنوعیت ارسال و انجام معامله فروش توسط کلیه بازارگردان‌ها با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: تا اطلاع ثانوی در کلیه نمادهای معاملاتی‌ موضوع بازارگردانی، ارسال سفارش فروش و انجام معامله فروش ممنوع می باشد.

پیش از این قادر معصومی خانقاه، مدیر جدید نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرده بود: ارسال سفارش فروش توسط بازارگردان‌ها که تا پیش از این الزامی بود، با توجه به شرایط بازار سرمایه تا اطلاع ثانوی لغو می‌شود.

وی افزوده بود: این تصمیم در راستای حمایت از بازار سرمایه با توجه به شرایط کنونی گرفته شده است.

مبلغ فروش ۱۲ ماهه صنایع مهم بازار سرمایه اعلام شد

همچنین بر اساس آخرین گزارش ارایه شده از سوی معاونت نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، روند مبلغ فروش ۱۲ماهه (TTM) بازار سرمایه و صنایع بااهمیت منتشر شد.

بر پایه این گزارش، جزییات مبلغ فروش صنایع با اهمیت بازار سرمایه به این صورت است که افزایش ۱۴درصد مبلغ فروش صنعت استخراج کانه‌های فلزی در دی ماه امسال نسبت به ماه آذر سال جاری، عمدتا ناشی از افزایش مبلغ فروش نماد کگهر (ناشی از افزایش میزان فروش گندله بورس کالا به میزان ۲۹۶درصد ) به میزان ۱۱۸درصد است.

در عین حال، کاهش ۸۳ درصد مبلغ فروش صنعت فرآورده‌های نفتی در دی ماه نسبت به ماه آذر عمدتا ناشی از عدم ارایه اطلاعات توسط شرکت‌های پالایشی است که این موضوع ناشی از تاخیر در ارایه نرخ از سوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی (بصورت هر سه ماه یکبار) است.

همچنین، افزایش ۳۳ درصد مبلغ فروش صنعت محصولات شیمیایی در دی ماه نسبت به آذر ماه عمدتا ناشی از افزایش مبلغ فروش نمادهای نوری (ناشی از افزایش میزان فروش محصولات رافینیت، برش سنگین، بنزن، پارازایلین و برش سبک به ترتیب به میزان ۱۰۰ درصد ، ۱۰۰ درصد ، ۱۱۸۲ درصد ، ۱۰۰ درصد و ۶۷ درصد )، جم (ناشی از افزایش میزان فروش محصولات اتیلن، پلی اتیلن سنگین، بنزین پیرولیز و پروپیلن به ترتیب به میزان ۴۱۳ درصد ، ۷۷ درصد ، ۱۴۰ درصد و ۱۱۵ درصد )، مارون (ناشی از افزایش میزان فروش محصولات منواتیلن گلایکول، پلی اتیلن سنگین و پلی پروپیلن به ترتیب به میزان ۱۱۷ درصد ، ۵۶ درصد و ۳۳ درصد ) و پارس (ناشی از افزایش میزان فروش استایرن منومر و اتان به ترتیب به میزان ۵۴۱ درصد و ۷۲ درصد ) به ترتیب به میزان ۱۹۰ درصد ، ۱۸۵ درصد ، ۳۸ درصد و ۳۶ درصد است.

لازم به ذکر است، اتمام تعمیرات اساسی و راه‌اندازی مجدد خطوط تولیدی در نمادهای نوری و پارس منجر به افزایش میزان تولید و به تبع آن میزان فروش شده است.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است؛ افزایش ۳۳% مبلغ فروش صنعت محصولات شیمیایی در دی ماه نسبت به ماه آذر عمدتا ناشی از افزایش مبلغ فروش نمادهای نوری (ناشی از افزایش میزان فروش محصولات رافینیت، برش سنگین، بنزن، پارازایلین و برش سبک به ترتیب به میزان ۱۰۰%، ۱۰۰%، ۱۱۸۲%، ۱۰۰% و ۶۷%)، جم (ناشی از افزایش میزان فروش محصولات اتیلن، پلی اتیلن سنگین، بنزین پیرولیز و پروپیلن به ترتیب به میزان ۴۱۳درصد ، ۷۷درصد، ۱۴۰درصد و ۱۱۵درصد )، مارون (ناشی از افزایش میزان فروش محصولات منواتیلن گلایکول، پلی‌اتیلن سنگین و پلی پروپیلن به ترتیب به میزان ۱۱۷درصد ، ۵۶درصد و ۳۳درصد ) و پارس (ناشی از افزایش میزان فروش استایرن منومر و اتان به ترتیب به میزان ۵۴۱% و ۷۲%) به ترتیب به میزان ۱۹۰%، ۱۸۵%، ۳۸% و ۳۶درصد است.

لازم به ذکر است، اتمام تعمیرات اساسی و راه‌اندازی مجدد خطوط تولیدی در نمادهای نوری و پارس منجر به افزایش میزان تولید و به تبع آن میزان فروش شده است.

افزون بر این، افزایش ۱۴درصد مبلغ فروش صنعت استخراج کانه‌های فلزی در دی ماه نسبت به ماه آذر عمدتا ناشی از افزایش مبلغ فروش نماد کگهر(ناشی از افزایش میزان فروش گندله بورس کالا به میزان ۲۹۶%) به میزان ۱۱۸% است.

کاهش ۱۰% صنعت محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر در دی ماه نسبت به ماه آذر نیز عمدتا ناشی از کاهش مبلغ فروش نمادهای غکورش و غبشهر به ترتیب به میزان ۲۳% و ۱۶% است.

در عین حال، کاهش ۲۴درصد صنعت عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم در دی ماه نسبت به ماه آذر عمدتا ناشی از کاهش مبلغ فروش نماد مبین به میزان ۳۷% است.

همچنین، با توجه به محدودیت مصرف گاز خوراک شرکت‌های پتروشیمی در منطقه عسلویه از ۲۱ آذر ماه، بنابراین میزان عرضه گاز خوراک و سوخت به شرکت‌های پتروشیمی نظیر زاگرس کاهش یافته است. کاهش میزان فروش گاز خوراک و سوخت به ترتیب به میزان ۲۰۷,۳۱۴,۱۸۱ و ۲۴,۱۹۴,۲۵۷ مترمکعب معادل ۶۸% و ۲۰% است.

وضعیت صنایع مهم بازار سرمایه

این گزارش می‌افزاید؛ عمده علل افزایش درآمد عملیاتی در صنایع بااهمیت بازار سرمایه ناشی از افزایش نرخ محصولات و تغییر نرخ تسعیر ارز از نرخ نیما (۲۸,۵۰۰) به نرخ توافقی (نرخ دلار حواله، ۳۹,۰۰۰) و افزایش میانگین نرخ فروش کامودیتی‌ها است.

در عین حال، افزایش ۵۷% مبلغ فروش صنعت خودرو و ساخت قطعات نسبت به مدت مشابه سال گذشته ناشی از اخذ مجوزهای افزایش نرخ محصولات توسط شورای رقابت است.

بر این اساس، افزایش ۴۹% مبلغ فروش صنعت فلزات اساسی نسبت به مدت مشابه سال گذشته عمدتا ناشی از تغییر نرخ تسعیر ارز از نرخ نیما به نرخ توافقی (نرخ دلار حواله) و افزایش میانگین نرخ جهانی فولاد (از ۷۶۷ به ۹۴۰ دلار) در طی سال جاری است.

افزایش ۵۸% مبلغ فروش صنعت استخراج کانه‌های فلزی نسبت به مدت مشابه سال گذشته نیز عمدتا ناشی از تغییر نرخ تسعیر ارز از نرخ نیما به نرخ توافقی (نرخ دلار حواله) و افزایش میانگین نرخ جهانی سنگ آهن (از ۱۳۵.۸۸ به ۱۲۲.۱۶ دلار) و نیز افزایش مقدار فروش صنایع در طی سال جاری است.

خروج از نسخه موبایل