کد خبر: 301102152305
اخبار شرکت هاتولید و بازرگانیصنعت و معدن

فلاحتیان: مهمترین الویت های وزارت نفت جلوگیری از خام فروشی است

معاون برنامه‌‌‌‌‌ریزی وزیر نفت تاکید کرد: رویکرد و هدف وزارت نفت در دولت سیزدهم این است که ظرفیت پالایشی کشور را از ظرفیت کنونی ۲‌میلیون و ۳۰۰‌هزار بشکه در روز به بالای ۳‌میلیون بشکه در روز برساندو افزایش ظرفیت پالایشی در کشور، پیشگیری از خام‌‌‌‌‌فروشی را محقق می‌کند، با ساخت پتروپالایشگاه‌ها می‌‌‌‌‌توانیم نفت‌خام و گاز طبیعی را در زنجیره‌‌‌‌‌ ارزش قرار دهیم و ثروت جدید ایجاد کنیم تا سرانجام یک حرکت اقتصادی برای اقتصاد کلان کشور انجام شود.

با به گزارش عصر اقتصاد به نقل از انجمن قیر ایران معاون برنامه‌‌‌‌‌ریزی وزیر نفت برنامه‌های وزارت نفت برای ساخت پتروپالایشگاه‌ها در کشور اشاره کرد و گفت: باساخت این طرح‌ها، ظرفیت پالایشی کشور با افزایش ۳۰‌درصدی از ۲.۳میلیون بشکه به ۳‌میلیون بشکه می‌رسد.

ایجاد ظرفیت و تکمیل زنجیره ارزش در صنعت نفت از مهم‌ترین اولویت‌های وزارت نفت در دولت سیزدهم با هدف جلوگیری از خام‌‌‌‌‌فروشی و ایجاد ارزش‌‌‌‌‌افزوده برای کشور است.

با توجه به لزوم تکمیل زنجیره‌‌‌‌‌ ارزش، ساخت مجتمع‌‌‌‌‌های پالایشی و پتروشیمی اهمیت ویژه‌ای دارد، زیرا بالاترین ارزش‌‌‌‌‌افزوده در صنعت نفت در واحدهای پایین‌‌‌‌‌دستی محقق می‌شود، بنابراین ساخت واحدهای پتروپالایشگاهی که افزون بر تولید فرآورده‌های نفتی حدود ۳۰‌درصد از ظرفیت تولید خود را به محصولات پتروشیمی اختصاص می‌دهند، بالاترین ارزش‌‌‌‌‌افزوده را در صنعت نفت ایجاد می‌کند و می‌تواند افزون بر جبران بخشی از ناترازی سوخت در سال‌های آینده، محصولات مورد‌نیاز پتروشیمی را نیز به سبد تولیدات کشور اضافه کند، اگرچه ساخت پتروپالایشگاه‌های کوچک‌‌‌‌‌مقیاس از سال‌ها قبل برنامه‌‌‌‌‌ریزی شده‌بود، اما به سرانجام نرسید‌و سرانجام ساخت پتروپالایشگاه ۳۰۰‌هزار بشکه‌‌‌‌‌ای شهید‌سلیمانی در دولت سیزدهم در دستور کار قرارگرفت.

هوشنگ فلاحتیان بیان کرد: در عرصه احداث پتروپالایشگاه‌های جدید در زمانی با قانون حمایت از سرمایه‌گذاری مردمی در پایین‌‌‌‌‌دست صنعت نفت و گاز در مجلس شورای‌اسلامی روبه‌رو بودیم، پس از ابلاغ این قانون حدود یک‌میلیون و ۴۸۰‌هزار بشکه ظرفیت پتروپالایشگاهی جدید مبتنی بر قانون تعریف شد که مجوزهای لازم در این زمینه نیز صادرشده و با اقدام‌هایی که در دولت سیزدهم انجام شد، امیدواریم در آینده‌‌‌‌‌ای نزدیک تنفس خوراک پتروپالایشگاه‌ها تنفیذ شود.

صدور موافقت‌نامه اصولی

معاون وزیر نفت توضیح داد: همه موارد مانند صدور موافقت‌نامه اصولی و تنفس خوراک این پتروپالایشگاه‌ها به انجام خواهد رسید، البته طرح‌های پتروپالایشگاهی که در سال‌های گذشته تعریف‌شده بود، منتظر تنفس خوراک نبودند. وی تاکید کرد: افزون بر مجوزهایی که در گذشته برای ساخت پتروپالایشگاه‌ها صادرشده بود، هم‌اکنون یک پتروپالایشگاه ۳۰۰‌هزار بشکه‌‌‌‌‌ای در منطقه جاسک در حال ساخت است که پیشرفت مناسبی دارد پتروپالایشگاه شهید‌سلیمانی نیز به ظرفیت ۳۰۰‌هزار بشکه در بندرعباس ساخته خواهد شد،و کارهای مقدماتی برای ساخت این پتروپالایشگاه آغاز شده و به‌زودی شاهد شروع فعالیت‌های اجرایی آن خواهیم بود.

معاون برنامه‌‌‌‌‌ریزی وزیر نفت ادامه داد: همچنین پالایشگاه مهر خلیج‌فارس به ظرفیت ۱۲۰‌هزار بشکه و پیشرفت بیش از ۶۰‌درصد، در مجاورت پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در حال ساخت است و امیدواریم تا دو سال‌آینده این پتروپالایشگاه عملیاتی شود.

فلاحتیان افزود: در کنار آن پتروپالایشگاه آدیش‌جنوبی و پتروپالایشگاه پیشگامان در مجموع به ظرفیت ۱۲۰‌هزار بشکه در روز در سیراف در حال ساخت است افزون بر این ظرفیت‌ها چه در قالب حمایت از سرمایه‌گذاری مردمی در صنایع پایین‌‌‌‌‌دست نفت و گاز و چه خارج از این قانون برای ساخت مینی‌‌‌‌‌ریفاینری‌‌‌‌‌ها یا همان پالایشگاه‌های کوچک‌مقیاس در مناطق متعدد مجوز صادر شده‌است.

فلاحتیان در پایان ابراز امیدواری کرد و گفت: مینی‌‌‌‌‌ریفاینری‌‌‌‌‌ها، پالایشگاه‌های متوسط و پالایشگاه بزرگ در افق سال‌۱۴۰۶ یا ۱۴۰۷ به بهره‌‌‌‌‌برداری می رسد.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا