کد خبر: ۰۴۱۱۹۹13261
لینک کوتاه:
مجلس

قالیباف: نرخ ارز روی کاغذ و پشت تریبون تعیین نمی‌شود/ به مجلس تهمت نزنید

قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس نرخ ارز تعیین نکرده و آن قدر نادان و ناشی نسبت به اقتصاد نیستیم که نرخ ارز تعیین کنیم.

به گزارش  مهر، محمد باقر قالیباف امروز در آیین تجلیل از پژوهشگران برتر مرکز پژوهش‌های مجلس، گفت: در این نشست برخی افراد گفتند که جای علم بر پیشانی سیاست و دخالت آن در سیاست ما خالی و یا ناقص است و اثر خود را نگذاشته که بنده می خواهم بگویم اشکالی فراتر از این مساله وجود دارد مبنی بر اینکه یک سیستم بروکراسی یکصد ساله ای تا به امروز به ارث همه ما رسیده است.

وی اظهارداشت: این سیستم می خواهد نظام اداری، اجرایی، بودجه علم، سیاست و اعتبارات ما را پیاده سازی کند و این سیستم نه در اختیار سیاستمداران و نه در اختیارعلم ماست.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: زمانی هم که به یک تصمیم درست و روشنی می رسیم و چیزی را مصوب می کنیم، تا می خواهیم آن را اجرایی کنیم آن نظام بروکراسی جلو می آید و مانند غل و زنجیر مانع می شود و مردم از این بخش می نالند و به حق هم می نالند.

قالیباف گفت: هر مدیری و در هر قوه و بخشی که می خواهد تصمیم خودش را اجرایی کند آن تصمیم به صورت ناقص اجرایی می شود و یا اصلاً عملیاتی نمی شود که به دلیل همین سیستم بروکراسی است. البته در برخی از مجموعه ها می بینیم که به دلیل مدیریت و برنامه ریزی درست کارها به خوبی انجام شده است.

وی متذکر شد: مرکز پژوهش های مجلس در سال ۹۴ یا ۹۵ به موضوع تحول در بخش عمومی کشور ورود کرد و حرف های بسیار خوب و جدیدی در آنجا زده شد اما بنده ندیدم که آن کار و گزارش حتی در بخش قانون گذاری ما هم اثر خود را بگذارد و باید این کار مورد توجه قرار بگیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بحث تمرکزگرایی و سیستم نیمه متمرکز یکی از بحث های بسیار مهم و کلیدی در حوزه کشورداری است و بنده بیش از ۲۵ سال است که اگر هر کار و فعالیتی انجام دادم، متمرکز روی این بحث بوده است.

قالیباف تاکید کرد: هر مجموعه ای که از فلسفه وجودی خودش درآن ساختار و سیستمی که برایش تعریف کرده اند، فاصله بگیرد، هم کارهایشان روی زمین می ماند هم آن مجموعه بی خاصیت می شود و یک مشکل دیگر آن است که چون این مجموعه ها از رسالت اصلی خودشان خارج شده اند، در کارهای دیگر دخالت و ایجاد مزاحمت می کنند.

وی اظهار داشت: امروز ما نظام آشفته ای در این نظام بروکراسی خودمان داریم و آنقدر متورم شده ایم که قریب به ۹۰ درصد درآمد کشور فقط صرف هزینه های جاری همین سیستم هایی می شود که جز معضلات چیزی برای مردم و جامعه ندارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مرکز پژوهش های مجلس باید بر رسالت خود واقف باشد، گفت: مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی باید در راس امور باشد، سیاست گذاری و ریل گذاری کند، برنامه ارائه دهد و همچنین بر آن برنامه ها نظارت کند و اگر این رسالت ها تعریف شود حداقل می دانیم که چه تکالیفی را باید عملیاتی کنیم.

قالیباف گفت: مرکز پژوهش های مجلس یک مرکزی صرفاً متعلق به مجلس نیست بلکه گنجینه ای برای تحول است و ما باید به این مساله توجه کنیم که می توانیم دو رویکرد به مرکز پژوهش ها داشته باشیم که رویکرد اول، آن است که مرکز پژوهش های مجلس کارگزار پیرو باشد به معنای همین چیزی که الان هستیم.

وی افزود: رویکرد کارگزار پیرو به این معناست که در جایی طرح هایی نوشته می شود که بعضاً کمترین زمان برای آن طرح اختصاص یافته در حالی که این طرح ها باید حداقل یک سال مورد بررسی کارشناسان قرار گیرند و زمانی که ما پیرو این طرح ها حرکت می کنیم، بسیار منفعلانه عمل می شود و معمولاً رویه به این صورت است که یک کسی تصمیمی می گیرد و ما دنبال آن می رویم که آن را اصلاح کنیم و مرکز پژوهش های مجلس یک مرکز کارگزار پیرو است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در اینجا باید بگویم در مجلس شورای اسلامی حتماً اصالت با نمایندگان است و بخش اداری، بخش های تخصصی، مرکز پژوهش های مجلس و دیوان محاسبات نمی توانند فراتر نمایندگان مجلس و مجلس شورای اسلامی حرفی بزنند.

قالیباف اظهار داشت: زمانی که ما کارگزار پیرو باشیم، به این معناست که یک طرح و لایحه ای را دنبال می کنیم و قطعاً نمی توانیم به اولویت ها رسیدگی کنیم و مسائل با روزمرگی دنبال می شود.

وی گفت: هم مجلس ها و هم دولت های ما بعد از ۴ سال کنتور را صفر کرده و دوباره کار را آغاز می‌کنند. به همین دلیل است،  زمانی که کشور صد میلیارد دلار درآمد دارد، ما تورم و گرانی داریم و مردم مستضعف، مستضعف تر و دلالان، رانت خواران و سودجویان چاق تر میشوند و زمانی هم که ۱۵ میلیارد دلار در آمد دارد، باز هم وضعیت همین است و تورم و گرانی داریم و رانت خواران چاق تر و مستضعفان ضعیف تر می شوند و این یک واقعیت است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: این اشکال در نحوه کشور داری ماست و ریشه در سوءمدیریت و بروکراسی دارد که مانند غل و زنجیر دست و پای مردم را در ادارات بسته است و همه را ناراضی می کند و از سوی دیگر دست و پای مسئولان را نیز در تصمیم گیری بسته است.

قالیباف با اشاره به اینکه یک رویکرد دیگر وجود دارد مبنی بر اینکه مرکز پژوهش های مجلس می تواند یک کارفرمای پیش رو باشد، گفت: به نظرم مرکز پژوهش های مجلس به جای آنکه کارگزار پیرو باشد بهتر است که کارفرمای پیشرو باشد.

وی تاکید کرد: ما نمی توانیم در کشور بگوییم که ۱۰ اولویت داریم و بهتر است چند اولویت اصلی کشور مشخص و این گره ها باز شود و در صورتی که این گره ها باز شود، صدها گره خرد و ریز دیگر هم که الان منفعلانه به دنبال اصلاح آن هستیم، اصلاح خواهد شد و انباشتی از مشکلات، گره ها و موانع باز می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در حال حاضر موانعی برای حضور مردم در مسائل اقتصادی، اجتماعی، سیاست، محیط زیست و اداره کشور وجود دارد که با رویکرد کارفرمای پیشرو قابل حل است و ما باید این غل و زنجیرها را باز کنیم و بودجه یکی از مهمترین جاهایی است که می توانیم فضای سوءمدیریت را بشکنیم و آن را به دست جوانان انقلابی، متخصص، متعهد، خلاق و آگاه بسپاریم.

قالیباف بابیان اینکه ما امروز در بودجه انضباط نداریم، اظهار داشت: این روزها حرف هایی زده می شود و می گویند که مجلس نرخ ارز را تعیین کرده است. ما انقدر ناشی و نادان نسبت به اقتصاد نیستیم که این کار را انجام دهیم و هیچکس یعنی نه مجلس و نه دولت قادر نیست که نرخ ارز را معلوم کند.

وی گفت: نرخ ارز پشت تریبون ها و روی کاغذها نیست بلکه نرخ ارز نتیجه مدیریت و عملکرد اقتصادی ما در کف بازار است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما در مجلس محکم ایستاده ایم که سیاست ارزی اعمال کنیم و هرگز نگذاریم هر دولتی که آمد از این سیاست ارزی خارج شود. پس تهمت ناروا به مجلس نزنیم که نرخ ارز را معلوم کرده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی  گفت: ما نمی دانیم نرخ ارز دقیقاً چقدر است و هر روز عدد و رقم آن متفاوت می شود و سوال ما این است که ما به التفاوت تبدیل نرخ تسعیر ارز به ریال کجا می رود؟ ممکن است بگویید قانون،  آن را برای ما مشخص کرده است که باید بگویم قانون یک تبصره به دولت داده است اما دولت در پاسخ می گوید که این ما به التفاوت را در بخش حقوق، پاداش و معیشت خرج می کند.

قالیباف اضافه کرد: سوال ما آن است که چگونه خرج می کنید که معلوم نیست؟ جالب است این حجم پول به مراتب بیشتر از حجم پول بودجه است و ما می خواهیم در مجلس جلوی آن را بگیریم آیا از این مضوع ناراحتید؟ خُب اشکال ندارد این کار باید حتماً انجام شود.

وی اظهار داشت: چه زمانی ما در مجلس سقف فروش نفت را بستیم؟ چرا باید سقف نفت را ببندیم؟ شما پیشنهاد فروش دو میلیون و سیصد هزار بشکه نفت را داید که آرزوی ما آن است که فروش نفت سه یا چهار میلیون بشکه شود اما ما باید واقع بین و واقع گرا باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به شرایط و سختی هایی که می بینیم از نظر ما فروش ۱.۵ میلیون بشکه نفت قابل تحقق است و از سوی دیگر برای ما مهم است که درآمد نفتی کجا خرج می شود. آیا این درآمد دو مرتبه خرج آن می شود که دولت را چاق تر کنیم و هزینه ها را بالاتر ببریم؟

قالیباف تصریح کرد: در لایحه پیشنهادی دولت برای بودجه سال آیده ۴۶ درصد هزینه ها نسبت به سال ۹۹ افزایش و ۱۰ درصد درآمدها  نیز افزایش یافته است و ۳۶ درصد در اینجا فاصله ایجاد شده و به معنای آن است که دست در جیب مردم می شود و بودجه دولت از جیب مردم برداشته می شود. نتیجه این کار افزایش تورم خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا