قیمت دلار امروز ۱۲ آذرماه

  کد خبر: ۱۲۰۹۰۱111176
  لینک کوتاه:

اگرچه مدت‌هاست مقامات اروپایی و غری از پایان مذاکرات هسته‌ای خبر می‌دهند اما اظهارات امروز وزیر امور خارجه ابران و مسئول سیاست خارجه اروپا امید دیگری برای احیای مذارکرات هسته‌ای ایجاد کرد. امیدی که باید دید آیا به بازار ارز و قیمت دلار هم می‌رسد یا نه؟

به گزارش تجارت‌نیوز، وزیر امور خارجه ایران و مسئول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگویی تلفنی، در خصوص برجام با هم مذاکره کردند.

اگرچه خبرگزاری‌ها متنی از این گفتگو را منتشر نکرده‌اند اما آنگونه که ایسنا گزارش داده امیر عبداللهیان از نقش سازنده بورل در مسیر گفتگو و تعامل با غرب تشکر کرده و از ادبیات خارج از نزاکت دو دیپلمات اروپایی گله و تاکید کرده که اتحادیه اروپا را باید از از هیجانات غیرسازنده دور نگه داشت.

امیرعبداللهیان و بورل در این گفتگو، آخرین وضعیت روند مذاکره لغو تحریم‌ها و همکاری جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را مورد تبادل نظر قرار دادند و جوزپ بورل از تلاش برایبازگشت طرف‌های برجام به مذاکرات خبر داده است.

این چندمین باری است که در چند هفته گذشته احیای مذاکرات هسته‌ای خبرساز و به خصوص این موضوع از طرف ایران مطرح شده است. این اظهارات در حالی مطرح شده که اتنحادیه اروپا و برخی از کشورها تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کرده و برخی به صراحت عنوان کرده‌اند که پرونده برجام رسما بسته شده است.

از طرف دیگر چند روز گذشته بود که آمریکا به یکی از شرکت‌های نفتی خود اجازه سرمایه‌گذاری در منابع نفتی ونزوئلا را داده؛ خبری که نشان می‌دهد احتمالا آمریکا از برجام و ورود ایران به بازار انرژی جهان ناامید شده است.

اما حالا وزیر امور خارجه ایران با مسئول سیاست خارجی آمریکا درباره ازسرگیری مذاکرات سخن می‌گویند. سخنی که به نطر می‌ذسد بازار ارز آن را جدی نگرفته است. چون قیمت دلار امروز ۱۲ آذر ماه بدون تییر معنادارای کار خود را در بازار آزاد اغاز کرد و روند قیمت دلار نه تنها کاهشی نبود که حدود چند ۱۰ تومان هم افزایش قیمت داشت.

بر اساس آخرین گزارش‌ها قیمت دلار امروز ۱۲ آذر ماه ۱۴۰۱، حدود ۳۵ هزار و ۸۶۰ تومان است که که نسبت به اعت ابتدایی بازار کمی افزایشی است.

از نظر معامله‌گران بازار ارز، تب برجام در بازار خوابیده و قیمت دلار دیگر به واسطه اخبار برجامی تغییر خاصی نمی‌کند. چون گویا معامله‌گران هم برجام را در ایستگاه پایانی می‌بینند و معتقدند که فعلا حداقل خبری که بتواند بازار ارز را تحت تاثیر قرار دهد در بازار وجود ندارد و بازار برای واکنش اساسی و ریزش قابل توجه به خبرهای مهم‌تر و قطعی‌تری از یک تماس تلفنی و یا آرزوی موفقیت مذاکرات دارد.

از سوی دیگر صالح‌آبادی، رئیس کل بانک مرکزی، روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت درباره بهبود منابع ارزی کشور به خبرنگاران گفت: «وضعیت ما به طور مستمر بهبود می‌یابد.

در آبان ماه نسبت به مهرماه، فروش‌های نفتی رشد بسیار قابل توجهی داشته است.حجم عرضه‌ها در بازار نیما نسبت به گذشته گسترش پیدا کرده است و پیش‌بینی می‌کنیم وضعیت مطلوبی در تامین منابع ارزی در ماه‌های آینده داشته باشیم.»

خروج از نسخه موبایل