کد خبر: ۲۱۰۶۰۰45974
لینک کوتاه:
روزنامهسلامت و رفاه

لغو ممنوعیت تردد شبانه در شهرهای دارای مراکز واکسیناسیون ۲۴ ساعته

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به وضع بیماری کرونا و روند واردات واکسن به کشور، اعلام کرد با گسترش واکسیناسیون کرونا و سه شیفته شدن مراکز تزریق واکسن، ممنوعیت تردد شبانه برداشته خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری افق و اقتصاد، علیرضا رئیسی گفت: با توجه به روند خوب واردات واکسن نیاز است مراکز تجمیعی را افزایش دهیم. الان میزان واکسیناسیون افزایش یافته است و حتی امروز تا الان حدود یک میلیون و ۱۶۰ هزار دوز واکسن تزریق شده است و باید به تزریق دو میلیون دُز واکسن در روز برسیم.

دو موضوع در مورد تامین واکسن مهم است، اول این‌که واکسن به اندازه کافی باشد و دوم این‌که روند واردات با ثبات باشد. اگر مطمئن باشیم واکسن‌هایی که دُز اول و دوم یکی است به وفور باشد دیگر محموله‌ها برای دُز یک و دو سهم‌بندی نمی‌شود و همه واکسن کامل تزریق می‌شود.

او افزود: جلسات مفصلی داشتیم و آقای وزیر هم بر گسترش واکسیناسیون تاکید داشتند و همه سازمان‌ها و ارگان‌ها به کمک ما آمدند. الان ۱۰۰۸ مرکز تجمیعی در کشور داریم که سهم استان تهران تقریبا ۱۲۷ مرکز است.

برنامه دو برابر کردن این مراکز را داریم و از طرفی همه مراکز باید دو شیفت شوند. این‌که مراکز شبانه‌روزی باشند به عهده ریاست دانشگاه‌ها است که مراکز تجمیعی شیفت شب داشته باشند البته؛ الان هم در برخی استان‌ها مراکز شبانه‌روزی داریم. اگر در شهری مرکز شبانه‌روزی واکسیناسیون تاسیس شود ما منع تردد شبانه را برمی‌داریم.

در کشور سیر نزولی بیماری آغاز شده است

معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: الان در کشور سیر نزولی بیماری آغاز شده است اما با توجه به ارتفاع قله این پیک، این‌گونه نیست که دیگر شهر قرمز نداشته باشیم یا خیالمان خیلی راحت باشد ولی با توجه به روندی که می‌بینیم در ۲۸ استان روند نزولی شده است.

در آذربایجان غربی، کرمانشاه، کردستان و زنجان هم امیدواریم سیر نزولی آغاز شود. امیدواریم تا ۳ هفته آینده میزان مرگ و میز هم به طور قابل توجهی کاهش یابد؛ البته هنوز برای دو رقمی شدن مرگ و میر زود است و نباید سهل‌انگاری کنیم.

او درباره منع تردد شبانه، اظهار کرد: این محدودیت‌ها در شهرهایی که واکسیناسیون شبانه‎روزی شود برداشته می‌شود. ما خیلی دوست داریم همه محدودیت‌ها حذف شود اما علت برقراری این محدودیت جلوگیری از مهمانی‌های شبانه بود.

در مورد کرونا کمبود دارویی نداریم

رئیسی گفت: در مورد کرونا کمبود دارویی نداریم اما نکته مهم این است که الان در سیر نزولی بیماری هستیم اما بر اساس پیش‌بینی‌ها در آبان ممکن است پیک جدیدی تجربه کنیم و اگر در این فرصت طلایی تا آبان بتوانیم سرعت واکسیناسیون را افزایش دهیم با خیال راحت می‌توانیم به مقابله با آن پیک برویم. باید به واکسیناسیون ۷۰ تا ۸۰ درصد برسیم که مرگ و میر کرونایی بسیار کاهش یابد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرد: بر اساس دستور آقای وزیر در روستاها سن بالای ۱۸ سال را واکسن می‌زنیم. جمعیت بالای ۱۸ سال در روستاها که هنوز واکسن نزده‌اند حدود ۶ میلیون نفر است که برای ۲ دوز  ۱۲ میلیون دوز می‌خواهند.

این روزها مرتبا واکسن به دانشگاه‌ها ارسال می‌شود. ما ۳۱ استان داریم که هر استان ظرفیت تزریق ۱۰۰ هزار دوز روزانه را دارد که اگر تقلیل دهیم و حتی ۶۰ هزار دوز واکسن بزنند ظرفیت روزانه ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز در کل کشور خواهیم داشت.

واردات واکسن اسپوتنیک در هفته آینده

او درباره ادامه واردات واکسن اسپوتنیک، بیان کرد: محموله‌ای از دوز دوم این واکسن هفته دیگر به دستمان می‌رسد و جای نگرانی نیست. ضمن این‌که ابلاغ کردیم کسانی که بیش از ۳ ماه است که دُز اول اسپوتنیک را گرفته‌اند می‌توانند از واکسن آسترازنیکا برای دوز دوم استفاده کنند.

رئیسی ادامه داد: موضوع بازگشایی مدارس فقط به واکسیناسیون کودکان مرتبط نیست. معلمان و کادر مدارس واکسینه شده‌اند. برنامه داریم که والدین دانش‌آموزان هم واکسینه شوند که پیش‌بینی ما برای این کار ۲۰ میلیون دوز واکسن است.

البته امکان بازگشایی حضوری مدارس از اول مهر بسیار ضعیف است، اما از اواخر پاییز می‌توان این کار را انجام داد. یعنی اگر شروط محقق شود، می‌توان این کار را انجام داد.

اگر از اول مهر هم واکسن برای دانش‎آموزان به دست ما برسد، حداقل به دو ماه وقت برای واکسیناسیون نیاز داریم. تا زمانی که اطمینان حاصل کنیم که سلامت حفظ می‌شود، بعد سراغ بازگشایی مدارس می‌رویم. با این حال، بسته بودن مدارس عوارض بسیار زیاد تربیتی و آموزشی دارد که به نظر من غیر قابل جبران است.

در مورد دانشگاه‌ها هم کار را آغاز کرده‌ایم و از دانشجویان می‌خواهیم در سامانه ثبت‌نام کنند. ما ۱۳ میلیون دانش‌آموز داریم که ضرب در دو یعنی ۲۶ میلیون دوز واکسن لازم است.

معاون وزیر بهداشت، ادامه داد: بعد از این‌که به میزان قابل توجهی واکسیناسیون انجام دادیم برای بازگشایی هوشمند مشاغل هم اقدام می‌کنیم. که مثلا اگر کسی دو دُز واکسن زد رستوران و سینما و …. بروند.

آغاز واکسیناسیون سربازها از همین هفته

او درباره واکسیناسیون سربازها، بیان کرد: واکسیناسیون سربازها از همین هفته آغاز می‌شود و سربازها هم در برنامه واکسیناسیون قرار دارند و تا ۱۰ مهر حدود ۵۰۰ هزار دوز واکسن برای سربازها اختصاص داده می‌شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه تقاضا برای واکسن برکت بالاست، گفت: سعی می‌کنیم توزیع این واکسن افزایش یابد.

رئیسی، درباره راهپیمایی اربعین، گفت: مهمترین نکته تصمیم کشور عراق است که اعلام کرده است زائران با سهمیه از طریق پرواز بیایند و ما هم بر این اساس برنامه‌ریزی می‌کنیم. افرادی که واکسن زده‌اند در اولویت هستند اما خود کشور عراق شرط PCR منفی را گذاشته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا