کد خبر: ۱۲۰۹۹۹7309
  لینک کوتاه:
روزنامهتولید و بازرگانی

ماجرای ترخیص بدون مجوز محموله ۸۱هزار تنی ذرت از گمرک

بیش از ۸۱هزار تن ذرت بدون اخذ مجوز از وزارت جهاد کشاورزی از گمرک ترخیص شده و وضع مشخصی ندارد، آن هم در اوضاعی که در مدت اخیر توزیع نامناسب و محدودیت در تأمین نهاده‌های دامی از عوامل نابسامانی بازار مرغ اعلام شده بود.

به گزارش ایسنا، ماجرا از این قرار است که اوایل آبان امسال وزارت جهاد کشاورزی در نامه‌ای به گمرک ایران ترخیص بدون مجوز نهاده‌های دامی را اعلام و خواستار پیگیری موضوع می‌شود.

وزارت جهاد: چرا ذرت ها بدون مجوز ترخیص شد؟

این در حالی است که در براساس مصوبه هیأت وزیران در مرداد ۱۳۹۸ درباره تنظیم بازار نهاده‌های کشاورزی، باید تمامی نهاده‌های دامی از جمله ذرت، جو، دانه سویا، کنجاله سویا با مجوز معاونت توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کارهای کشاورزی ترخیص شوند.

پیگیری‌ها از این حکایت دارد که وزارت جهاد کشاورزی طی بررسی‌های صورت گرفته به ترخیص بدون مجوز ده‌ها هزار تن ذرت از گمرک پی برده و در این رابطه طی نامه‌ای به گمرک ایران و با اشاره به تکلیف مصوبه هیات وزیران، اعلام کرده که اطلاعات اتخاذشده از سامانه بازارگاه از خرداد سال جاری به بعد نشان می‌دهد که ۸۱هزار تن نهاده ذرت بدون دریافت مجوز ترخیص شده است.

براین اساس از گمرک خواسته شده نحوه ترخیص محموله‌های ذرت بدون اخذ مجوز قانونی را بررسی و اعلام کند.

جزئیات ترخیص محموله ۸۱هزار تنی از این حکایت دارد که طی چهار مرحله از خرداد، تیر و مرداد امسال قبض انبار شده‌اند.

 توضیح گمرک ترخیص‌کننده محموله ذرت

اما در پاسخ به درخواست پیگیری جریان پیش‌آمده، گمرک ترخیص‌کننده محموله ذرت طی نامه‌ای توضیحاتی ارائه کرده که قابل تأمل است.

پاسخ گمرک ترخیص‌کننده ۸۱هزار تن ذرت در رابطه با اقدام خود این‌گونه توضیح داده که آمار هشت فقره اظهارنامه ذرت ترخیص‌شده در اردیبهشت به شرکت پشتیبانی امور دام اعلام شده و برای بخشی دیگر تاکنون فرایند تشریفات گمرکی جهت رفع تعهد  تکمیل و ترخیص انجام نشده است.

گمرک مربوطه ضمن اعلام اینکه مجوزهای لازم از جمله دامپزشکی و سازمان حفظ نباتات وزارت کشاورزی برای کلیه کالاها اخذ شده است،

در توجیه اقدام صورت گرفته تاکید کرده که شرکت دریافت‌کننده ذرت، یک شرکت تولیدی و صنعتی در زمینه تولید فروکتوز از ذرت بوده و هیچ‌گونه فروش و عرضه‌ای در بازار نداشته است و فاقد کد بازارگاه بوده و یک شرکت بازرگانی و یا تجاری نیست و ذرت‌های وارد شده صرفا خوراک دام برای مصرف خود شرکت و به عنوان مواد اولیه آن است.

البته گمرک ترخیص‌کننده، توضیحات دیگری نیز داشته که قابل تامل است و در انتها تاکید کرده که کالا تحت مجوز و نظارت سازمان وزارت جهاد کشاورزی (سازمان دامپزشکی و سازمان حفظ نباتات) ترانزیت شده ولی با توجه به نامه وزارت جهاد کشاورزی برای اخذ مجوز از این سازمان، ترخیص کلیه محصولات شرکت مربوطه متوقف شده است، که این امر موجب توقف خطوط تولیدی این شرکت و طبیعتا ایجاد بحران اشتغال، توقف تولید الکل در شرایط خاص فعلی شده که این موضوع منجر به ترخیص نشدن مابقی محصولات و الزام به اخذ مجوز و رفع تعهدات قبلی شده است.

 توضیح گمرک ترخیص‌کننده در حالی مطرح می‌شود که در هر صورت ۸۱هزار تن ذرت خارج از سامانه بازارگاه ترخیص‌شده و سرانجام مشخصی ندارد و به نوعی تخلف از مقررات مربوطه شمار می‌رود، که می‌تواند ابعاد متفاوتی داشته باشد؛ موضوعی که باید مسئولان مربوطه و نهادهای نظارتی در این رابطه پاسخگو باشند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا