کد خبر: 11080052569
لینک کوتاه:
اقتصادتولید و بازرگانی

ماجرای فاسد شدن کالاهای اساسی در گمرک

معاون فنی گمرک ایران گفت: فاسد شدن کالاهای اساسی هیچ ارتباطی به دولت سیزدهم ندارد و ما بارها هشدار داده بودیم، اما توجهی نشد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، مهرداد جمال ارونقی معاون فنی گمرک گفت: موضوع رسوب کالا همواره از سوی گمرک، پیگیری و اقدامات قانونی لازم در این راستا صورت گرفته، اما در موارد متعددی هیچ توجهی به هشدارهای گمرک در خصوص احتمال و امکان فاسد شدن این کالاها نشد.

وی در تشریح کالاهای اساسی فاسد شده در بندر امام خمینی (ره) اظهار داشت: اولین محموله کالاهای اساسی فاسد شده در این بندر، ۲۰ هزار تن ذرت آلوده‌ وارداتی متعلق به شرکت ری دانه است که در اواخر مرداد سال ۱۳۹۲ وارد منطقه‌ ویژه‌ اقتصادی بندر امام خمینی (ره) شده و اداره‌ استاندارد در آذرماه سال ۱۳۹۲، کالای مذکور را مغایر با شرایط استاندارد تشخیص داده و توسط اداره کل بندر امام خمینی (ره) به گمرک مربوطه به عنوان کالای متروکه معرفی و گمرک مزبور نیز در همان سال، به قید فوریت کالا را با تنظیم اظهارنامه متروکه تحویل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی قرار می‌دهد و نهایتاً کالا توسط دادستانی بندر ماهشهر توقیف می‌گردد که اقدام خاصی تاکنون، در خصوص مرجوع نمودن یا از بین بردن کالا صورت نگرفته است.

مرجوعی ۱۰۳ هزار تن ذرت آلوده سال ۱۳۹۵ به خارج از کشور و بلاتکلیفی ۲۲ هزار تن ذرت باقیمانده از سال ۱۳۹۸

معاون امور گمرکی گمرک ایران افزود: محموله‌های شامل جمعاً ۱۲۵ هزارتن ذرت نیز در سال ۱۳۹۵ وارد منطقه‌ی ویژه‌ اقتصادی بندر امام خمینی (ره) شده که این محموله‌ها نیز توسط استاندارد، مغایر و آلوده به سم آفلاتوکسین تشخیص داده شده و نهایتاً پس از پیگیری‌های فراوانِ گمرک، خریدار کالای اشاره شده، نسبت به مرجوع نمودن ۱۰۳ هزار تن از این ذرت‌ها به مصر اقدام کرده و ۲۲ هزار تن از این کالای اساسی آلوده، از دو سال قبل در بندر امام خمینی (ره) موجود بوده و هنوز به خارج از کشور مرجوع نشده است.

۳۷۰۰ تن ذرت آلوده شرکت پشتیبانی امور دام، بلاتکلیف از سال ۱۳۹۸

ارونقی در ادامه به محموله دیگر ذرت دامی متعلق به شرکت پشتیبانی امور دام اشاره کرد که در سال ۱۳۹۷ وارد بندر امام خمینی (ره) شده و بیش از ۳۷۰۰ تن از این محموله توسط اداره استاندارد، مغایر تشخیص داده می‌شود که این محموله نیز با تنظیم اظهارنامه متروکه، تحویل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی استان خوزستان می‌گردد لیکن کالا هنوز تعیین تکلیف نشده است.

بلاتکلیفی ۴۲۰۰ تن برنج خوراکی شرکت بازرگانی دولتی ایران از سال ۱۳۹۹

معاون گمرک کشور در ادامه به آخرین محموله‌ رسوبی موجود در بندر امام خمینی (ره) یعنی محموله ۴۲۰۰ تنی برنج خوراکی متعلق به شرکت بازرگانی دولتی ایران اشاره کرد و اعلام داشت: این محموله در تیرماه سال ۱۳۹۸ به گمرک بندر امام خمینی (ره) اظهار و توسط اداره استاندارد، مغایر با استاندارد تشخیص داده شده که در آذرماه سال ۱۳۹۹، با تنظیم اظهارنامه متروکه به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی ارسال شد اما تا کنون تعیین تکلیف نشده است.

گمرک بارها هشدار داد، اما توجهی نشد، فساد کالاهای اساسی ارتباطی به دولت سیزدهم ندارد

ارونقی در پایان خاطر نشان کرد: در خصوص فساد کالاها علی الخصوص کالاهای اساسی مشمول ارز ترجیحی، گمرک طی ده‌ها فقره مکاتبه، وضعیت این کالاها را طی سه سال اخیر تشریح و هشدارهای لازم را به مراجع ذیصلاح اعلام نمود لیکن توجه چندانی به این هشدارها نشد.

باید توجه داشت ابعاد کالاهای اساسی فاسد شده در بنادر شمالی کشور، گسترده‌تر از کالاهای اساسی رسوبی در بنادر جنوبی از جمله بندر امام خمینی (ره) می‌باشد که سال گذشته، از سوی گمرک، احتمال فساد ۱۲۰ هزار تن کالای اساسی مشمول ارز ترجیحی در بنادر شمالی کشور به مراجع ذیربط منعکس لیکن بررسی‌های صورت پذیرفته و اعلام نظر سازمان‌های ذیصلاح مانند استاندارد، پرده از راز فاسد شدن ده‌ها هزار تن کالای اساسی آلوده برداشت که این اقلام فاسد نیز باید بلافاصله تعیین تکلیف شوند. باید توجه داشت کالاهای اشاره شده‌ موجود در بنادر کشور، طی سال‌های قبل فاسد شده‌اند و بدیهی است فاسد شدن این کالاها، هیچ ارتباطی به دولت سیزدهم ندارد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا