کد خبر: ۱۸۰۶۰۰45565
لینک کوتاه:
بازرگانی

معاون فنی گمرک ایران خبر داد؛ افزایش ۶۸ درصدی ارزش کالاهای اساسی ترخیصی

معاون فنی گمرک ایران با بیان اینکه از ابتدای امسال تا اول شهریور ماه بیش از ۱۰ میلیون تن کالای اساسی ترخیص شده، اظهار داشت: با دستور رییس جمهوری مقرر شده به قید فوریت وضعیت کالاهای اساسی رسوبی در بنادر و گمرکات کشور توسط وزارت جهاد کشاورزی احصاء و بانک مرکزی، پس از اعلام وزیر جهاد کشاورزی، به قید فوریت نسبت به تامین ارز ترجیحی کالاهای اساسی اقدام کند.

به گزارش ایلنا، مهرداد ارونقی درباره میزان دپوی کالاهای اساسی اظهار داشت:  از ابتدای سال جاری تا اول شهریورماه، بیش از ۱۰ میلیون تن کالاهای اساسی مشمول ارز ترجیحی به ارزش بیش از ۵/۵ میلیارد دلار از گمرکات کشور ترخیص شده که در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل، از نظر وزن، ۱۷درصد و از نظر ارزش ۶۸ درصد افزایش داشته است.

وی گفت: ترخیص و خروج کالاهای اساسی از گمرکات و بنادر کشور در حال حاضر سرعت گرفته و میزان حمل کالاهای اساسی از بنادر و گمرکات کشور به ۱۰۰ هزار تن می‌رسد.

معاون فنی گمرک ایران ادامه داد: در حال حاضر حدود ۴ میلیون تن کالای اساسی مشمول ارز ترجیحی اعم از گندم، ذرت، جو، کنجاله سویا، روغن خام و دانه های روغنی در بنادر کشور تخلیه شده و علاوه بر این میزان کالای اساسی، ۱۶ فروند کشتی حاوی ۲۵۴ هزار تن کالای اساسی در حال تخلیه کالاهای اساسی خود در بنادر بوده و ۳۰ فروند کشتی حاوی بیش از یک و نیم میلیون تن کالای اساسی، منتظر در لنگرگاه هستند تا اجازه پهلوگیری و تخلیه کالا صادر شود.

ترخیص و خروج کالاهای اساسی از بنادر و گمرکات سرعت خواهد گرفت

وی افزود: براساس دستور اکید رییس جمهور و پیگیری‌های به عمل آمده توسط معاون اول ریاست جمهوری مقرر شده بقید فوریت وضعیت کالاهای اساسی رسوبی در بنادر و گمرکات کشور توسط وزارت جهاد کشاورزی احصاء و بانک مرکزی، پس از اعلام وزیر جهاد کشاورزی، به قید فوریت نسبت به تامین ارز ترجیحی کالاهای اساسی از جمله نهاده‌های دامی اقدام کند که با اجرای دستورات صادره، ترخیص و خروج کالاهای اساسی از بنادر و گمرکات کشور، سرعت بیشتری خواهد گرفت.

معاون فنی گمرک تاکید کرد: گمرکات اجرایی کشور به ویژه  گمرک بندر امام خمینی (ره) که بیشترین کالاهای اساسی در آن بندر دپو شده است آمادگی کامل خود را برای انجام تشریفات گمرکی کالاهای اساسی به صورت حمل یکسره و شبانه روزی اعلام و در حال حاضر تشریفات گمرکی کالاهای اساسی در حداقل زمان ممکن انجام می‌شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا