کد خبر: ۲۳۰۸۰۰54847
  لینک کوتاه:
روزنامهاقتصاداقتصاد کلانبورسبازارها و خدمات مالی

«مکانیسم انعطاف‌پذیری با قیمت‌های جهانی نداریم»

به گفته مارانی، کارشناس بازار سرمایه، ناقص بودن چرخه تولید و فروش سبب می‌شود کالا با قیمت بالاتری به دست مصرف‌کننده برسد

به گفته یک کارشناس بازار سرمایه، نبود مکانیسم انعطاف‌پذیری در ارتباط با قیمت‌های جهانی باعث شده است مدیران روی کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم قیمتی تعیین کنند که با قیمت جهانی کاملاً فاصله دارد و مردم هم براساس آن قیمت‌گذاری، واکنش‌های خوبی از خود نشان نمی‌دهند.

علیرضا عسگری مارانی با بیان اینکه اقتصاد کشور نیازمند توسعه است، به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: زمانی بخش واقعی اقتصاد می‌تواند خوب کار کند که یک بنگاه تولیدی بتواند تولید خود را با سود منطقی بفروشد. در غیر این صورت، آن واحد تولیدی در بخش واقعی اقتصاد با مشکل مواجه خواهد شد.

یک پیشکسوت بازار سرمایه در این‌باره افزود: زمانی که یک واحد تولیدی با مشکل مواجه می‌شود، توسعه‌ای نمی‌یابد و تولید هم افزایش پیدا نمی کند و بازار ثانویه که حامی بازار اولیه است نیز واکنش‌های منفی از خود نشان خواهد داد.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه ادامه داد: در بیشتر اوقات مردم با اعتماد و براساس وعده‌های مدیران کشور تصمیم می‌گیرند بنابراین، بخش واقعی اقتصاد کشور با تناقض‌گویی نمی‌تواند برنامه‌ریزی درستی انجام و خود را با آن تطبیق دهد.

دولت و مجلس باید با مردم شفاف

او با تاکید بر آنکه دولت و مجلس باید با مردم شفاف باشند، اظهار کرد: دولت و مجلس ، باید بیشتر به فکر مردم و وضع معیشتی آنان باشند و وعده‌های خود را عملی کنند.

عسگری مارانی درباره قیمت‌گذاری دستوری بیان کرد: هر چقدر دولت بخواهد وارد مکانیسم قیمت‌گذاری شود، مصرف‌کننده نهایی با قیمت بالا کالاهای اساسی را تهیه خواهد کرد زیرا چرخه تولید و فروش ناقص خواهد بود و کالا را با قیمت بالا به دست مصرف‌کننده می‌رساند.

قیمت بنرین

او درباره قیمت بنرین گفت: زمانی که قیمت جهانی نفت در زمان شروع کرونا پایین آمد دولتمردان ما قیمت بنزین را کاهش ندادند و همچنان قیمت بنزین بالا است و سوال اینجاست که اصرار برای بالا نگه داشتن قیمت بنزین چیست در حالی که قیمت جهانی پایین است.

او خاطر نشان کرد: دولت باید به وعده‌های خود جامه عمل بپوشاند و مردم را مدام با تناقض‌گویی مواجه نکند زیرا  موجب گسترش بی‌اعتمادی خواهد شد..

این پیشکسوت بازار سرمایه اظهار کرد: دولت و مجلس باید واقعیت را به مردم بگویند و اگر قرار است اوراق منتشر شود باید به جای انکار، راحت به مردم بگویند، زیرا تورمی که پس از آن ایجاد می‌شود بعد از چند ماه در جامعه خود را نشان خواهد داد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا