کد خبر: ۰۵۰۸۹۹5185
لینک کوتاه:
راه و مسکنروزنامه

پیش‌بینی رسیدن سطح داخلی‌سازی واگن‌های مترو به ۸۵درصد تا پایان سال

ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری بازیگران اصلی زیست‌بوم ریلی درون‌شهری در تلاش است تا بومی‌سازی واگن‌های مترو را در کشور محقق کند. پیش‌بینی‌شده دانش فنی و طراحی داخلی واگن‌های مترو تا پایان امسال به ۸۵ درصد می‌رسد.

به گزارش ایسنا، گروه ریلی ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری متروی تهران، واگن‌سازان و شرکت‌های دانش‌بنیان، پروژه کلان بومی‌سازی قطعات مورداستفاده در مترو را آغاز کرده، به‌طوری‌که قبل از شروع این پروژه ساخت داخل واگن مترو در کشور  ۲۸ درصد بوده و مطابق اهداف پروژه بومی‌سازی واگن مترو تا پایان سال، داخلی سازی ۸۵ درصدی در طراحی و دانش فنی واگن مترو محقق خواهد شد.

همان‌گونه که مشخص است این روزها مترو به یکی از پرکاربردترین وسایل حمل‌ونقل عمومی بدل شده است. قطارهایی زیرزمینی که بااتصال نقاط مختلف شهرهای بزرگ به یکدیگر، مسافران را در مدت‌زمان کوتاه‌تری به مقصد می‌رساند.

این وسیله کاربردی و روزمره با توجه به نیاز کلان‌شهرها همچنان درحال‌توسعه است و خطوط جدیدی نیز به آن افزوده می‌شود. اما این موضوع در کنار همه مزایایی که دارد، مدیران شهری را ناچار به تأمین زیرساخت‌های موردنیاز می‌کند. زیرساخت‌های فناورانه‌ای که تاکنون به کمک دیگر کشورها تأمین می‌شد. اما قرار است ازاین‌پس با کمک متخصصان ایرانی بومی‌سازی شود و در اختیار ناوگان حمل‌ونقل عمومی قرار گیرد.

یکی از این نیازها، تأمین واگن‌هایی است که به دلیل استفاده هرروزه مستهلک می‌شوند و باید واگن‌های نو و با تجهیزات بیشتر جایگزین آن‌ها شود. برای همین پروژه کلان بومی‌سازی واگن مترو تعریف شد و بر اساس آن، تولید واگن‌های مترو به شرکت‌های ایرانی سپرده شد.

بر اساس آمار آخرین پیشرفت، پروژه بومی‌سازی یک رام واگن مترو تاکنون که بیش از یک سال از شروع آن می‌گذرد، ۶۵ درصد پیشرفت داشته است و تا انتهای سال یک رام قطار مترو ملی ساخته خواهد شد که داخلی سازی در ساخت این فناوری را از ۲۸ درصد به ۸۵ درصد خواهد رساند.

بر اساس اعلام معاونت علمی، بومی‌سازی واگن‌های مترو یک موضوع ملی است که بخشی از مسئولیت آن در برنامه ششم توسعه به معاونت علمی ریاست جمهوری سپرده‌شده بود که این معاونت با همکاری کلیه ذی‌نفعان و تأمین مالی و نظارت اجرایی بر پروژه بومی‌سازی یک رام واگن مترو قدم بزرگی در تحقق اهداف کلان کشور برداشته است.

همچنین برای اینکه مسیر حمایت از تولید داخل در بخش ریلی هموارتر شود، نیاز به حمایت همه نهادها برای ورود به فاز تولید انبوه واگن‌های متروی ساخت داخل در کشور وجود دارد.

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا