کد خبر: 160902145614
اقتصاداقتصاد کلانبازاربازارها و خدمات مالیتولید و بازرگانی

کارنامه تجارت خارجی ۸‌ ماهه ۱۴۰۲ | جزئیات بازرگانی و تراز تجاری کشور را ببینید

طبق آمارهای وزارت اقتصاد و گمرک ایران، برآیند جریان ورود و خروج ارز کشور در ۸ ماهه سال جاری، مثبت ۱۰ میلیارد دلار بوده است؛ اما اگر شیب افزایشی رشد واردات نبود، این رقم می‌توانست تا ۲۰ میلیارد دلار هم برسد.

به گزارش همشهری، در ۸ ماهه امسال صادرات با ۱.۶ درصد افزایش نسبت به ۸ ماه نخست پارسال به ۳۲.۲ میلیارد دلار رسید و ارزش واردات با جهش ۱۲.۴ درصدی روی رقم ۴۲.۲ میلیارد دلار ایستاد. طبق آمار، در این مدت، صادرات ایران باوجود جهش ۲۷ درصدی در وزن، افزایش ۱.۶ درصدی ارزش را تجربه کرده است.

بر اساس آمارهای رسمی، در ۸ ماهه امسال، به‌واسطه شیب تند افزایش واردات و همچنین کاهش قیمت کامودیتی‌ها در بازارهای جهانی، تراز تجارت غیرنفتی کشور منفی‌تر شده و از ۷.۷ میلیارد دلار در مهرماه به ۹.۹ میلیارد دلار در آبان افزایش یافته است؛ گرچه با احتساب جریان ورودی ارز ناشی از صادرات نفت، تراز تجاری کشور حدود ۱۰ میلیارد دلار مثبت است.

برآوردها حاکی از این است که دولت در ۸ ماهه امسال حداقل موفق به فرش ۲۰ میلیارد دلار نفت شده که هم کسری ۹.۹ میلیارد دلاری تخصیص ارز به واردات را پوشش داده و هم ۱۰ میلیارد دلار به ذخایر ارزی کشور اضافه کرده است.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا