کد خبر: ۰۴۱۲۹۹16734
لینک کوتاه:
راه و مسکنروزنامه

کاهش ۸ درصدی قیمت و افت ۳۳ درصدی معاملات مسکن در بهمن

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه در بهمن معاملات ملک در تهران ۳۳ درصد نسبت به دی کاهش داشته است، می‎ گوید در هر دوره که قیمت مسکن بالا رفته، سپس کاهش یافته است؛ هم اکنون نیز سازندگان و مالکان به خریداران اصرار می‎کنند اما بازار کساد است و بعد از افت تا ۱۵ درصدی قیمت‎ ها در آبان، نرخ‎های پیشنهادی در بهمن نیز حدود ۸ درصد کاهش یافت.

مصطفی قلی خسروی در گفت‎وگو با ایسنا اظهار کرد: ماه گذشته ۲۹۵۰ فقره معامله ملک در شهر تهران به امضا رسیده که نسبت به ماه قبل ۳۳ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۲ درصد کاهش نشان می‎دهد. همچنین در بهمن ۱۳۹۹ بالغ بر ۹۵۳۰ قرارداد اجاره در تهران منعقد شده که از کاهش ۳۸ درصد در مقایسه با دی امسال و افزایش ۱۳ درصد نسبت به بهمن پارسال حکایت دارد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره آخرین وضعیت معاملات در کشور نیز گفت: در کل کشور طی بهمن ۱۳۹۹ تعداد ۲۷ هزار و ۶۳۸ مبایعه نامه (قرارداد خرید و فروش ملک) به امضا رسیده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۳۲ درصد و ۳۸ درصد کاهش یافته است. بازار اجاره نیز در مقایسه با دی افت کرده است. بهمن ماه سال جاری ۴۵ هزار و ۲۵۲ اجاره‎نامه در کل کشور منعقد شده که در مقایسه با دی امسال ۴۸ درصد کاهش یافته و نسبت به بهمن سال قبل ۴۹ درصد افزایش نشان می‎دهد.

خسروی در تحلیل وضع کنونی بازار مسکن گفت: کسادی معاملات به گونه‎ای است که فروشندگان و سازندگان به خریداران اصرار می‎کنند. این نشان می‎دهد که بازار مسکن در مسیر کاهشی قرار گرفته است. امیدواری به احیای برجام در بازار مسکن تاثیرگذار بود؛ به طوری که از آبان قیمت‎ها ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافت و در بهمن نیز بر اساس گزارش‎های واصله از مشاوران املاک قیمت‎ها حدود ۸ درصد پایین آمده و انتظار داریم روند کاهش قیمت ادامه پیدا کند. بعد از عید نوروز هم افزایش قیمت نخواهیم داشت.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با انتقاد از جوسازی برخی افراد برای القای گرانی در بازار مسکن گفت: گزارش برخی مراکز آماری در التهاب بازار مسکن تاثیرگذار است. بساز و بفروش‎ها و بخر و بفروش‎ها هم سعی در دامن زدن به تورم دارند. برخی افراد هم که معلوم نیست مدرکشان را از کجا گرفته‎اند به اسم کارشناس درباره بازار مسکن اظهارنظر می‎کنند.

وی درباره کف قیمت‎ها در بازار مسکن شهر تهران گفت: الان در بعضی مناطق جنوب تهران قیمت متری ۱۲ تا ۱۵ میلیون تومان است. قیمت ساخت با احتساب زمین، متری ۸ میلیون تومان در می‎آید و در گرانترین حالت قیمت زمین و ساخت به ۲۰ میلیون تومان می‎رسد. چرا بعضی سازندگان متری ۸۰، ۹۰ و ۱۲۰ میلیون تومان می‎فروشند؟

خسروی خاطرنشان کرد: در هر دوره‎ای که قیمت مسکن جهش داشته پس از آن با تخلیه حباب همراه بوده است. سال ۱۳۶۸ قیمت‎ها بالا رفت و بعد پایین آمد. سال ۱۳۸۶ قیمت رشد کرد و مجددا کاهش یافت. سال ۱۳۹۲ نیز این اتفاق افتاد. جهش سال ۱۳۹۶ نیز از این قاعده مستثنی نیست و هم اکنون نیز زمان تخلیه حباب قیمت مسکن فرا رسیده است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه هرچقدر قیمت مسکن پایین بیاید به نفع مشاوران املاک است گفت: وقتی خانه ارزان باشد معاملات بیشتری انجام می‎شود و مشاوران املاک زودتر به کمیسیون می‎رسند. پس مدام نگوییم که مشاوران، عامل گرانی هستند. بعضی مسئولان نه خانه ساختند، نه کاری انجام دادند بعد گفتند بخش خصوصی و مشاوران املاک قیمت خانه را بالا بردند. ما پایین آورنده قیمت‎ها هستیم و به تمام دفاتر املاک بخشنامه کرده‎ایم که هرکس بر روی فایل‎های با قیمت نامتعارف کار کند طبق ماده ۲۸ با او برخورد می‎کنیم.

خسروی نقش رسانه‎ها را در آرامش‏بخشی به بازار مسکن موثر دانست و گفت: اینکه اعلام کنیم دوره انتظار برای خانه‎دار شدن به بیش از ۱۰۰ سال رسیده باعث ناامیدی می‎شود. ممکن است با رونق اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار به یکباره خانواده‎ها نقدینگی خرید مسکن را به دست بیاورند. لذا نمی‎توان به طور قطعی استاندارد تحلیل‎ها و آمارها را تضمین کرد.

افزایش ۱۲۰ درصدی قیمت زمین ساختمان مسکونی کلنگی

از سوی دیگر به گزارش مرکز آمار ایران، متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۴١٢٧٣٠ هزار ریال با میانگین مساحت ٢٠٩ مترمربع بوده است که نسبت به فصل قبل ١٨,۶ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ١٢٠.٣ درصد افزایش داشته ‌است.

بنگاه‌های معاملات ملکی کشور موظف هستند مشخصات کلیه‎ معاملات خرید و فروش و اجاره را در سامانه‎ی اطلاعات مدیریت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت کنند.

با توجه به این‌که کاهش یا افزایش حجم (تعداد) معاملات در مناطق شهر تهران باعث کاهش یا افزایش شدید متوسط (حسابی) قیمت در سطح کل شهر می‌شود، از متوسط تعدیل شده (وزنی) که در آن، وزن با استفاده از سهم واحدهای مسکونی دارای سکنه محاسبه می‌شود، استفاده شده تا بتوان با حذف اثر حجم معاملات، تغییرات واقعی قیمت را مشخص کرد.

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۴١٢٧٣٠ هزار ریال با میانگین مساحت ٢٠٩ مترمربع بوده است که نسبت به فصل قبل ١٨,۶ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ١٢٠.٣ درصد افزایش داشته ‌است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا