کد خبر: ۰۴۰۹۹۹7026
  لینک کوتاه:
روزنامهتولید و بازرگانی

 کش و قوس برسر افزایش نرخ شیر خام

واکنش صنایع لبنی به اظهارات معاون وزیر کشاورزی: قیمت محصولات لبنی قبل از تعیین نرخ شیر خام محاسبه نمی شود

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده های لبنی در واکنش به صحبت های اخیر معاون امور دامی وزیر جهاد کشاورزی در خصوص اعلام زودهنگام قیمت مصوب شیر خام توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش ایسنا، هفته گذشته سازمان حمایت در جلسه‌ای با حضور تشکل های لبنی و دامپروری و برخی از دستگاه های مربوطه در این بخش قیمت شیرخام از درب دامداری ها را در صورت تامین ١٠٠ درصدی نهاده های مورد نیاز دامداری‌ها  کیلویی ۴۱۵۰ تومان تعیین کرد و پس از آن نیز قیمت محصولات لبنی  براساس قیمت جدید شیرخام محاسبه و اعلام شد.

به عبارت دیگر براساس توافقات صورت گرفته مقرر شد که ۱۰۰ درصد نهاده‌های دامداری‌ها با قیمت مصوب توسط دولت تامین شود تا قیمت شیر خام ۴۱۵۰ تومان باشد؛ در حالی که بنابر گفته رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران دولت از ابتدای سال توانسته حدود ۳۰ درصد نهاده های دامی را با قیمت مصوب برای دامداران تهیه کند و ۷۰ درصد نهاده ها توسط خود دامداران از بازار آزاد تهیه شده است!

هنوز یک هفته از اعلام قیمت جدید شیر خام نگذشته بود که در روز شنبه (اول آذر) ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب شیر خام را کیلویی ۴۵۰۰ تومان اعلام کرد و معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی نیز در واکنش به این تغییر قیمت در یک برنامه تلویزیونی گفت که قیمت ۴۱۵۰ تومانی که چند روز گذشته توسط انجمن صنایع لبنی در رسانه ها اعلام شد، قیمت رسمی نبود. در آن مرحله هنوز قیمت نهایی شیر خام تعیین نشده بود و قیمت ۴۱۵۰ تومانی بر مبنای تامین ۱۰۰ درصدی نهاده‌های وارداتی یعنی ذرت، کنجاله سویا و جو بوده است که در اختیار دامداران قرار گیرد.

در واکنش به این اظهارات نیز سید محمد‌رضا بنی طبا سخنگوی انجمن صنفی فرآورده های لبنی گفت: ادعا می شود خبر قیمت شیر خام توسط انجمن صنایع فرآورده های لبنی زودهنگام منتشر شده و این قیمت هنوز قطعی نبوده است. باید پرسید چطور تمام اعداد و ارقام اعلام شده در مصوبه مانند قیمت چربی، نحوه محاسبه آن و قیمت لبنیات دقیق و قطعی بوده ولی قیمت شیر خام قطعی نبوده است؟

وی اضافه کرد: چطور امکان دارد که قیمت مصوب لبنیات بر پایه ۴۱۵۰ تومان قیمت مصوب شیر خام تعیین شود ولی بعد از آن قیمت مصوب شیر تغییر کند؟ به عبارت دیگر این امکان وجود ندارد که قیمت محصولات لبنی قبل از قیمت مصوب شیرخام محاسبه شود.

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده های لبنی ادامه داد: متاسفانه در این میان بخشی از واقعیت ها گفته نمی شود، ولی در جلسه هفته گذشته، سازمان حمایت با قیمت ۴۱۵۰ تومان برای شیر خام توافق شد؛ مشروط براینکه ۱۰۰ درصد نهاده ها تامین شود و قیمت محصولات لبنی نیز براساس قیمت ۴۱۵۰ تومان محاسبه شد.

وی در پایان گفت: اگر وزارت کشاورزی نمی‌تواند ۱۰۰ درصد نهاده های مورد نیاز دامداری ها را تامین کند و قیمت شیر خام را به ۴۵۰۰تومان تغییر داده است این تفاوت قیمت بایستی در محصولات لبنی هم لحاظ شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا