کد خبر: 241201124398
توسعه و اقتصاد ملیروزنامه

۲۹۳ کیلومتر آزادراه در نیمه نخست سال ۱۴۰۲ افتتاح می‌شود

معاون وزیر راه و شهرسازی از افتتاح ۲۹۳ کیلومتر از آزادراه‌های کشور در ۵ پروژه اولویت‌دار، طی ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۲ خبر داد.

به‌ گزارش شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌و نقل کشور، «خیراله خادمی» از افتتاح ۵ پروژه اولویت دار آزادراهی کشور به طول ۲۹۳کیلومتر در ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۲ خبر داد و گفت: افتتاح منطقه دو آزادراه تهران- شمال به طول ۲۲ کیلومتر، آزادراه منجیل- رودبار به طول ۸ کیلومتر، آزادراه اصفهان- شیراز به طول ۲۱۰ کیلومتر، آزادراه تبریز- صوفیان به طول ۲۴ کیلومتر و آزادراه مراغه- هشترود به طول ۲۹ کیلومتر در سال ۱۴۰۲ به شبکه آزادراهی کشور افزود می‌شوند.

او گفت: با افتتاح این مسیرها علاوه بر افزایش طول شبکه، موجب خذف بخش مهمی از گلوگاه‌های ترافیکی منطقه می شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی از افتتاح آزادراه اصفهان- شیراز در بهار سال ۱۴۰۲ خبر داد و اظهار داشت:‌ بهره‌برداری از این آزادراه موجب تکمیل بخشی از کریدور آزادراهی کشور از بندر انزلی به تهران و از آنجا به سمت اصفهان، شیراز و عسلویه است که با کاهش ۱۰۰ دقیقه از زمان سفر برای وسایل نقلیه سواری توسعه گردشگری در دو استان مهم اصفهان و شیراز را به همراه دارد.

خادمی ادامه داد: طول کل آزادراه ۳۸۰ کیلومتر است که ۱۲۸ کیلومتر آن از اصفهان تا ایزدخواست در دست مطالعه و جذب سرمایه‌گذار است و از ایزدخواست تا شیراز نیز بخشی از پروژه است که در مراحل نهایی اجرا و نصب علایم ایمنی است.

او بهره‌برداری از دو آزادراه اولویت دار کشور با هدف ساماندهی سفر به استان های شمالی در سال آینده را یکی دیگر از برنامه‌های توسعه شبکه آزادراهی اعلام کرد و گفت: بهره‌برداری از ۸.۳ کیلومتر باقیمانده از آزادراه منجیل-رودبار به عنوان یکی از ابر پروژه‌های آزادراهی کشور گلوگاه ترافیکی آزادراه قزوین- رشت در محدوده شهر رودبار را مرتفع می کند و سفر ایمن و کوتاه تر در کریدور شمال- جنوب کشور را فراهم می کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین از افتتاح منطقه دو آزادراه تهران- شمال در بهار سال ۱۴۰۲ خبر داد و بیان کرد: این بخش از آزادراه از دوآب شهرستانک تا پل زنگوله به طول ۲۲ کیلومتر امتداد می‌یابد که کاهش ۵ کیلومتر از طول مسیر موجود کرج- چالوس، کاهش ۲۰ دقیقه‌ای از زمان سفر را به همراه دارد و با حذف گردنه کندوان و اصلاح قوس های موجود در مسیر موجب افزایش ایمنی سفر خواهد شد.

خادمی افتتاح ۲۴کیلومتر از آزادراه تبریز-صوفیان را یکی دیگر از برنامه‌های سال ۱۴۰۲ دانست و اظهار داشت: آزادراه تبریز-صوفیان-مرند به طول ۶۶ کیلومتر بخشی از آزادراه سراسری تهران-بازرگان است که در قالب جاده ابریشم و قسمتی از بزرگراه آسیایی برای افزایش ظرفیت یکی از محورهای پر تردد تجاری و تفریحی منطقه طراحی شده است که ۲۴ کیلومتر آن در سال آینده زیر عبور می رود.

او با اشاره به افتتاح ۲۹ کیلومتر از آزادراه مراغه-هشترود در نیمه اول سال آینده تاکید کرد: این آزادراه یکی از محورهای مهم ارتباطی در غرب کشور است که رونق اقتصادی شهرهای جنوب آذربایجان شرقی را به همراه دارد و تسهیل تردد در سه استان آذربایجان‌شرقی، آذربایجان غربی و کردستان از مزایای بهره‌برداری از این پروژه است.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: اکنون طول شبکه آزادراهی کشور ۲ هزار و ۷۶۱ کیلومتر است و برنامه‌ریزی شده است تا ۱۰ هزار کیلومتر دیگر به این رقم افزوده شود که از این میزان ۲ هزار و ۱۰۰ کیلومتر در دست احداث است.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا