کد خبر: ۰۲۰۹۰۱109917
  لینک کوتاه:
روزنامهمدیریت و اقتصاد محلی

۴۳ درصد از تعهد اشتغال‌زایی در خراسان رضوی تحقق یافت

سرپرست مدیریت کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی اعلام کرد که دستگاه های اجرایی از ابتدای امسال تاکنون از میزان ۱۱۵ هزار و ۹۲۶ نفر تعهد اشتغال‌زایی  در استان، ۴۳ درصد را محقق کرده اند.

کلثوم فاضل دیروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود:در این مدت ۳۷ دستگاه اجرایی خراسان رضوی، ۵۰ هزار و ۱۷۷ فرصت شغلی را در سامانه رصد اشتغال ثبت کرده اند.

او ادامه داد: از بین دستگاه های اجرایی مزبور شهرداری مشهد با ایجاد ۵۷ فرصت شغلی و تحقق ۷۱۳ درصدی (میزان تعهد شهرداری ۸ فرصت شغلی)، آموزش و پرورش با ایجاد ۲۱۸ فرصت شغلی و تحقق ۳۲۵ درصدی (میزان تعهد آموزش و پرورش ۶۷ فرصت شغلی) و شرکت آب و فاضلاب با ایجاد ۱۱۴ فرصت شغلی و تحقق ۲۷۱ درصدی (میزان تعهد شرکت آب و فاضلاب ۴۲ فرصت شغلی) به ترتیب رتبه های اول تا سوم را در اشتغال‌زایی  به نسبت تعهد داده شده به دست آورده اند.

سرپرست مدیریت کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: بررسی اشتغال ثبت شده توسط دستگاه های اجرایی در این مدت نشان می دهد که ۱۰ دستگاه اجرایی بیشتر از تعهد اشتغال خود در سال جاری اشتغال زایی کرده اند که به ترتیب شامل شهرداری مشهد، آموزش و پرورش، شرکت آب و فاضلاب، اداره کل منابع طبیعی، امور عشایری، پارک علم و فناوری، صندوق کارآفرینی امید، دامپزشکی، ورزش و جوانان و آموزش فنی و حرفه ای می شود.

فاضل در خصوص پرداخت تسهیلات اشتغال‌زایی  در حوزه نهادهای حمایتی افزود: سهم اعتباری کمیته امداد امام خمینی (ره) استان از تسهیلات پرداختی بند “ب” تبصره ۱۶ قانون بودجه در سال جاری هزار و ۷۳۰ میلیارد تومان بوده است که تاکنون ۶۴۰ میلیارد و ۶۷۴ میلیون تومان تسهیلات بانکی پرداخت شده که معادل ۳۷ درصد جذب از کل اعتبارات است.

او ادامه داد: سهم اعتبار بهزیستی خراسان رضوی از تسهیلات پرداختی بند “ب” تبصره ۱۶ قانون بودجه امسال ۸۹۷ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بوده است که از این ۲ هزار و ۳۵۷ فقره به میزان ۲۰۹ میلیارد و ۷۰۳ میلیون تومان پرداخت شده است که معادل ۲۳ درصد جذب از کل اعتبارات است.

سرپرست مدیریت کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: از ابتدای امسال تاکنون در حوزه تسهیلات پرداختی مشاغل خانگی از محل منابع مالی سال ۱۴۰۱ ، ۴۰۲ فقره تسهیلات بانکی به میزان ۳۴ میلیارد و ۸۲۰ میلیون تومان پرداخت شده است، همچنین از ابتدای سال از محل منابعی که بخشی از آن مربوط به سال ۱۴۰۰ بوده است تاکنون ۶۶۲ فقره تسهیلات بانکی به میزان ۵۱ میلیارد و ۸۰۵ میلیون تومان پرداخت شده است.

فاضل افزود: سهم خراسان رضوی از تسهیلات پرداختی بخش روستایی و عشایری کشور در سال ۱۴۰۱ ، ۹۱۶ میلیارد و ۲۷۹ میلیون تومان است که از این میزان پرداخت ۸۰۳ میلیارد و ۲۶۱ میلیون تومان مصوب شده و تاکنون ۸۰۰ میلیارد و ۷۹۳ میلیون تومان به متقاضیان پرداخت شده است.

او اضافه کرد: از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه امسال تاکنون منابعی اختصاص نیافته است و فقط از محل منابع این ماده قانونی در سال گذشته تاکنون به ۵۹ طرح ۲۷ میلیارد و ۴۸۷ میلیون تومان تسهیلات بانکی پرداخت شده و زمینه اشتغال برای ۲۰۹ نفر فراهم شده است.

گفتنی است، جمعیت شاغل خراسان رضوی در فصل تابستان امسال یک میلیون و ۹۷۰ هزار و ۴۷۹ نفر بوده که نسبت به فصل قبل ۴۳ هزار و ۴۹۸ نفر افزایش داشته و این شاخص نسبت به فصل مشابه سال گذشته ۱۳۰ هزار و ۳۶۳ نفر افزایش یافته است.

نرخ بیکاری خراسان رضوی در فصل تابستان سال جاری ۷.۲ درصد بوده است که در مقایسه با فصل قبل هفت دهم درصد کاهش داشته و این شاخص در مقایسه با فصل مشابه سال گذشته سه دهم درصد کاهش یافته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا