کد خبر: 28020027441
لینک کوتاه:
مجلستولید و بازرگانی

از وارد کننده فولاد به صادر کننده تبدیل شدیم/حامی سهامداران خُرد در بورس هستیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که ایران ۲۰ سال گذشته وارد کننده فولاد بوده، تبدیل کشور به صادر کننده فولاد را افتخارآمیز توصیف کرد.

به گزارش ایسنا، علیرضا رزم حسینی در جلسه علنی صبح امروز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی و در جریان پاسخ به سوال کریمی قدوسی در مورد علت افزایش سرسام آور قیمت سیمان و فولاد اظهار کرد: ما در سال گذشته حدود ۲۹ میلیون تن تولید فولاد داشتیم که این از افتخارات جمهوری اسلامی است. شمش فولاد در سال گذشته ۳۴۵ دلار بوده و الان قیمت آن به ۶۴۳ دلار رسیده است. همچنین اکثر قیمت‌های جهانی افزایش پیدا کرده است.

وی با بیان این‌که طبق قانون کالاهایی مثل فولاد باید در بورس عرضه شود، گفت: نوسانات قیمتی به خاطر تعیین نرخ ارز و قیمت‌های جهانی بوده که افزایش یافته است.

در واقع افزایش نرخ فولاد یک بخش به قیمت‌های جهانی و یک بخش به قیمت گذاری آن مربوط است که در دوره گذشته صورت گرفته است. ما نیازمند طرحی هستیم که باید با مشارکت و کمک نمایندگان دنبال کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به افزایش قیمت گاز مصرفی، حمل و نقل و همچنین افزایش دستمزدها تصریح کرد: سال گذشته ما دو برابر حقوق دولتی را پرداخت کردیم.

مجلس نیز برای امسال حق انتفاع را افزایش داده، ما در حال کار روی طرحی هستیم که البته باید جامع باشد و بتواند این مشکلات را حل کند.

رزم حسینی با بیان این‌که فولاد و پتروشیمی در تحریم‌ها به کمک ما آمدند، اضافه کرد: ما باید در مورد قیمت‌ها کار کارشناسی کنیم و در قیمت گذاری زنجیره به تفاهم برسیم که تولید و صادرات آسیب نبیند و حق و حقوق دولتی دریافت شود و به چرخه اقتصاد برگردد.

وی با بیان این‌که سیمان ۰.۴ درصد و فولاد ۰.۶ درصد در اقتصاد سهم دارد، توضیح داد: باید بپذیریم که قیمت ارز در این زمینه اثرگذار است هرجا قیمت ارز پایین آمده آثار آن در قیمت‌ها مشخص شده است. من در بدترین شرایط اقتصادی کشور وزیر شدم و بسیاری از برنامه‌هایی که داشتم را نتوانستیم اجرا کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت فولاد را از کالاهای استراتژیک و افتخار کشور دانست و گفت: ما ۲۰ سال پیش وارد کننده فولاد بودیم و امروز صادر کننده هستیم.

سال پیش ۶.۵ تن فولاد صادر کردیم ضمن این‌که حامی سهامداران خرد در بورس هم هستیم. ما ۵۰ میلیون تن ظرفیت فولادی داریم و رتبه دهم تولید جهان هستیم که باید این را تقویت کنیم.

وی با اشاره به آزاد سازی ۶۰۰۰ معدن در روز گذشته نیز اظهار کرد: آیا این کم کاری بوده؟ ۴۰ سال بوده که می‌خواستند این کار را انجام دهند چرا نکردند. معادن ما باید در خدمت توسعه پایدار باشند.

رزم حسینی در پایان اضافه کرد: من ۵-۶ ماه در وزارت صنعت، معدن و تجارت مسئولیت داشتم و در حد بضاعتم با همکاران و مشاورین سعی کردیم شرایط بدتر نشود. صادر کنندگان ما پرونده‌های قضایی زیادی داشتند که بسیاری از آنها حل شد و چرخه سیاست خارجی ما در حوزه تجارت هم عوض شد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا