کد خبر: 070602136734
اخبار شرکت هااقتصادتولید و بازرگانیروزنامهصنعت و معدن

افتتاح ۵ طرح توسعه شرکت سرب و روی نخلک از سوی هیات عامل ایمیدرو

روزگذشته و به مناسبت هفته دولت ۵ طرح‌ توسعه‌ای مجتمع نخلک از سوی محمدرضا، موثقی نیا رییس هیئت عامل ایمیدرو افتتاح شد.

به گزارش عصراقتصاد، خدایار کریم‌نژاد، مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در این باره توضیح داد: مجتمع معدنی سرب نخلک یکی از واحدهای موفق واگذار شده به بخش خصوصی در راستای اصل ۴۴ قانون اساسی و بند ت ماده ۳۵ قانون رفع موانع تولید است که با سرمایه‌گذاری ۵۵۰۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی، هم‌اکنون تعداد ۵ طرح توسعه‌ای در این مجتمع، همزمان با فرارسیدن هفته دولت آماده بهره‌برداری شده است.

کریم‌نژاد خاطرنشان کرد: از مهمترین طرح‌های اصلی قابل بهره برداری در این مجتمع می توان به احداث فاز نخست کارخانه فرآوری بیست هزارتنی، اتمام پروژه مکانیزه کردن راه دسترسی به معدن زیرزمینی (اسپیرال) با اتصال به شبکه تونل‌های زیرزمینی در همه افق‌ها، طرح‌های زیست محیطی از جمله تیکنر و فیلترپرس، آسفالت جاده دسترسی به مجتمع به طول ۱۰ کیلومتر با سرمایه گذاری سه جانبه طرح زیرساخت سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و شرکت سرب و روی کیمیاگوهران (راهبر مجتمع) اشاره کرد.

مطالب پیشنهادی

وی تاکید کرد: با افتتاح و بهره برداری از تونل اسپیرال و فاز نخست کارخانه فرآوری تولید کنسانتره بیست هزار تنی، ظرفیت استخراج و تولید کنسانتره در این مجتمع سالانه دو برابر افزایش خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران تصریح کرد: با بهره برداری از فاز سوم کارخانه فرآوری در آینده، میزان تولید کنسانتره به شکل چشمگیری افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به این که مجتمع معدنی سرب نخلک از واحدهای در حال توسعه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی است و اجرای طرح‌های توسعه‌ای پایدار با مشارکت و سرمایه‌گذاری راهبر تحولات قابل توجهی در مجتمع رقم زده است، عنوان کرد: شروع احداث کلیه طرح‌های توسعه‌ای ذکر شده از اسفند ماه سال ۱۳۹۹ بوده که علیرغم تحریم‌های ظالمانه، در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با تکیه بر توان و دانش متخصصان داخلی احداث شده است.

کریم‌نژاد ادامه داد: اهتمام به حفظ محیط زیست با اجرای مهم‌ترین پروژه‌های زیست محیطی شامل احداث تیکنر و فیلترپرس و بازچرخانی ۸۰ درصدی آب فرآیند تولید، نصب غبارگیر در مدار خردایش، تصفیه خانه بهداشتی و احداث سوله نگهداری مواد شیمیایی با جدیت دنبال شده است.

مدیرعامل ایمپاسکو در پایان تاکید کرد: افتتاح و اجرای این طرح‌ها موجب افزایش اشتغال و رونق اقتصادی در این منطقه شده است.

سرمایه گذاری ۵۵۰۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی برای توسعه مجتمع سرب نخلک

همچنین بنابر اعلام عارف باقری مدیر مجتمع سرب نخلک، میزان ذخایر قطعی سرب این مجتمع رشد ۵ برابری یافته است. وی تاکید کرد: این امر با حضور بخش خصوصی محقق شده است.

باقری که روزگذشته به مناسبت هفته دولت با خبرنگاران اعزامی به مجتمع سرب نخلک سخن می گفت، تصریح کرد،: تمامی رشد فعالیت ها در حوزه های اکتشاف، تولید و توسعه با حضور و سرمابه بخش خصوص ( به عنوان راهبر) در قالب قانون رفع موانع تولید و سیاست های اصل ۴۴، محقق شده است.

وی ادامه داد: پیش از حضور بخش خصوصی،( سال ۱۳۹۵) میزان ذخایر قطعی ۱.۵ میلیون تن بود که اکنون در مجموع و با اکتشافات اخیر، به ۷.۵ میلیون تن رسیده است.

رشد ۱۲ برابری تولید کنسانتره

باقری درباره تولید گفت: میزان تولید سالانه کنسانتره سرب از حدود ۱۸۰۰ تن به ۲۳ هزار تن در پایان سال قبل ارتقا پیدا کرد.

به گفته وی، میزان اشتغال مستقیم مجتمع از ۱۵۳ نفر دوره بهره برداری قبل، به ۵۵۰ نفر رسیده و با احتساب طرح های جدید ۱۲۰ شغل جدید دیگر به این مجتمع افزوده می شود.

۵ طرح آماده افتتاح

باقری درباره ۵ طرح آماده افتتاح که از استاندارد بالایی در بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) برخوردار است، گفت: فاز نخست کارخانه کنسانتره سرب به ظرفیت سالانه ۱۰ هزار تن، طرح استخراج مکانیزه زیرزمینی ( اسپیرال معدنی)، جاده آسفالت  ۱۰ کیلومتری، طرح زیست محیطی بازچرخانی اب و طرح احداث جایگاه سوخت ( برای نخستین بار) هم اینک آماده افتتاح هستند.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا