کد خبر: 06119913622
اخبار شرکت ها

به همت اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی گیلان: نقشه زمین‌ شناسی یک‌بیست‌ و پنج‎‌ هزارم مناطقی از رشت تهیه می‌شود

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور، نخستین نقشه زمین‌شناسی با مقیاس یک‌بیست‌وپنج‎هزارم به همت اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کاسپین باختری (گیلان) تهیه و جهت تایید نهایی به شورای ارزیابی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ارسال شد.

در همین زمینه مسئول تهیه این نقشه درباره روند تهیه این نقشه عنوان کرد: گستره نقشه زمین‌شناسی یک‌بیست‌وپنج‎‌هزارم منطقه موسی‌کلایه (پیرکوه) در جنوب خاورشهر رشت با وسعت حدود ۱۵۵ کیلومتر مربع درگستره نقشه‌های توپوگرافی یک‌دویست‌وپنجاه‌هزارم قزوین-رشت و یکصدهزارم جواهرده قرار می‌گیرد.

مهندس فرشید رمضانی، درباره انتخاب مناطقی که مورد نقشه‌ برداری در مقیاس یک‌بیست‌وپنج‎‌هزارم قرار می‌گیرند، خاطرنشان کرد: بر اساس معیارهای پتانسیل اکتشافی، شاخص‌های توسعه شهری، ویژگی¬‌های مشخص تحقیقاتی زمین‌شناسی از دیدگاه‌های مختلف این مطالعات انجام می شود.

به گفته وی، لایه زمین‌شناسی از بین شش لایه‌ای که برای پروژه تهیه نقشه زمین‌شناسی با مقیاس مورد نظر انتخاب شده‌اند دارای بیشترین پیشرفت است.

رمضانی، با اشاره به این‌که فرایند عملیات صحرایی تهیه نقشه موسی کلایه در سال‌های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸ به صورت منقطع انجام شد اما مطالعات دفتری تکمیلی در سال ۱۳۹۸ تا ۱۳۹۹ اجرا شد، تصریح کرد: نتیجه مجموعه عملیات‌های صحرایی، آزمایشگاهی و دفتری در قالب نقشه و گزارش جهت ارزیابی و تایید نهایی به شورای ارزیابی نقشه‌های زمین‌شناسی ارسال شده است.

این کارشناس زمین‌شناسی خاطرنشان کرد: در راستای تحقق اهداف و رویکرد نوین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و در ادامه تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی کاربردی، پروژه‌ای شامل یک نقشه با مقیاس یک‌پنجاه هزارم در مساحتی بالغ بر ۶۲۰ کیلومتر مربع در جنوب استان گیلان تحت عنوان نقشه زمین‌شناسی یک‌پنجاه‌هزارم لوشان با محوریت تولید اطلاعات پایه مرتبط با پتانسیل‌های معدنی مناطق اولویت‌دار، با هماهنگی و نظارت مدیریت زمین‌شناسی منطقه‌ای در دستور کار قرار گرفته که فاز مطالعاتی آن در حال اجرا است و به زودی فاز برداشت‌های میدانی این نقشه آغاز خواهد شد.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا