کد خبر: ۰۹۰۷۰۰48230
لینک کوتاه:
اخبار شرکت هابانک و بیمه

خروج از زیان انباشته و سوددهی مستمر پست‌بانک در ۲.۵ سال اخیر

به گفته مدیرعامل پست‌بانک خروج از زیان انباشته و سوددهی مستمر در ۲.۵ سال اخیر از دستاوردهای برجسته این ‌بانک در یک دهه گذشته است.

به گزارش روابط‌عمومی پست‌بانک، بهزاد شیری با تشریح عملکرد بانک در دو دوره زمانی ۹۷-۱۳۹۲ (دوره ۶ساله اول) و شش‌ماهه اول ۱۴۰۰-۱۳۹۸(دوره ۲.۵ساله دوم و مدیریت او) گفت: سال ۱۳۹۸برای پست‌بانک نقطه عطف و بزنگاه تاریخی بوده است.

بانک در دوره اول با زیان انباشته ۱۱۵۴۲میلیارد ریال مواجه بود و چشم‌انداز تاریکی پیش روی بانک قرار داشت و مشمول ماده ۱۴۱قانون تجارت (ورشکسته) بود.

تغییر جهت روند زیان‌دهی بانک از سال ۱۳۹۸آغاز و با روند تحولی و با تاکید بر شفافیت با کاهش تدریجی زیان انباشته و سوددهی پیاپی سالیانه، سود انباشته بانک تا پایان نیمه اول سال جاری علاوه بر جبران کامل زیان انباشته به سود متناسبی رسید و با عملکرد ۲.۵سال گذشته از شمولیت ماده ۱۴۱قانون تجارت خارج شد.

بانک در دوره اول ۱۱۷۴۹میلیارد ریال زیان انباشته داشت درصورتی‌که مجموع سود در دوره دوم فراتر از زیان انباشته مزبور بوده است.

این موفقیت دستاورد مهم برای بانک در یک دهه گذشته به شمار می‌رود و تجلی و نمود عینی مدیریت، برنامه‌ریزی، تلاش مستمر، پایش، دیده‌بانی و شفافیت است.

شیری با اشاره به اینکه یکی از دلایل این دستاورد مهم و اثرگذار نتیجه بهبود کیفیت بدهی‌ها و دارایی‌های بانک است، افزود: مانده منابع مؤثر بانک در پایان نیمه اول سال جاری حدود ۴برابر مقدار آن در سال ۱۳۹۷بوده و رشد آن در سال‌های اخیر جهشی و پایدار بوده است.

افزون بر این مانده تسهیلات ۳.۳برابر شده و به بیش از ۲۹۸هزار میلیارد ریال رسیده است.

شیری در ادامه اظهار کرد: درحالیکه در دوره اول درمجموع به ۶۶۱هزار نفر تسهیلات پرداخت شده بود در دو و نیم سال گذشته به ۱۲۰۱هزار نفر تسهیلات ( به استثنای حدود ۲میلیون نفر تسهیلات یارانه‌بگیر و معیشتی) پرداخت شده و در بازه زمانی یک سوم دوره قبلی تعداد تسهیلات پرداختی دو برابر و ارزش تسهیلات سه برابر شده است.

مدیرعامل پست‌بانک اضافه کرد: بانک از نظر معوقات و ریسک اعتباری که شاخص مهم برای مدیریت دارایی‌ها به شمار می‌رود تا پایان سال ۱۳۹۷وضع ناخوشایند داشت و مقدار آن ۲۴-۲۰درصد بود که در دوره دوم به حدود ۳.۹درصد کاهش یافته است.

پست‌بانک از این نظر در فهرست سه بانک برتر کشور قرار دارد.

در این راستا، کیفیت سبد بدهی‌های بانک نیز تغییر قابل ملاحظه داشته و قیمت تمام‌شده پول از ۲۴.۱درصد به ۱۳.۸درصد کاهش یافته که نشان‌دهنده دسترسی به منابع با کیفیت و ارزان‌قیمت است.

او با اشاره به اهمیت بانکداری الکترونیکی افزود: پست‌بانک تلاش گسترده‌ای برای گسترش بانکداری الکترونیکی و گسترش شمول مالی به ویژه در مناطق روستایی و کم‌برخوردار انجام داده و سهم آن از کارت‌های صادره صنعت بانکی بیش از ۵درصد است.

مدیرعامل پست‌بانک در ادامه گفت: افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در این زمینه سبب شده سهم بانک از تراکنش‌های دستگاه‌های خودپرداز به ۴درصد برسد که تحول مهمی در مقایسه با دوره اول به شمار می‌رود.

همچنین به منظور تسهیل دسترسی بنگاه‌های اقتصادی به نظام پرداخت و گسترش شمول مالی، تعداد پایانه فروش نصب‌شده دو برابر شده و به بیش از ۲۰۱هزار دستگاه رسیده است و سهم آن از بازار پایانه‌های فروش از ۱.۳درصد در دوره اول به ۲.۲درصد در دوره دوم افزایش یافته است.

افزون بر این کاربران اینترنت‌بانک ۸برابر و کاربران همراه‌بانک بیش از ۵برابر شده و بیش از ۱.۸میلیون کاربر درگاه‌های اینترنتی فعال دارد.

رشد ۵۲درصد تعداد ضمانت‌نامه‌ها و رشد ۱۰۰درصدی مبلغ ضمانت‌نامه‌ها به همراه دستیابی به رشد ۱۰۰درصدی حوالجات ارزی در دوره تحریم‌های ظالمانه از دیگر موفقیت‌های پست‌بانک ایران در دوره دوم بوده است.

شیری تاکید کرد: پست‌بانک خدمات ماندگاری در مناطق روستایی انجام داده است.

حدود ۴۰درصد جمعیت روستایی تحت پوشش خدمات مستقیم بانکی قرار داشته و بیش از ۸۵درصد افراد در این مناطق به طور مستقیم و غیرمستقیم به این خدمات دسترسی دارند.

گسترش و تعمیق شمول مالی در مناطق کم‌برخوردار سبب‌شده که روزانه بیش از ۲.۷میلیون تراکنش انجام شود.

این خدمات پیوسته آثار و پیامدهای مهم کاهش شکاف اقتصادی و اجتماعی را در این مناطق به دنبال داشته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا