کد خبر: ۲۶۰۶۰۰46527
لینک کوتاه:
تولید و بازرگانیدسته‌بندی نشدهروزنامهصنعت و معدنکشاورزی

دبیر شورای ملی زعفران: ۱۵درصد ارزش افزوده صادرات به کشور بازنمی‌گردد

به گفته دبیر شورای ملی زعفران، بیشتر از ۱۵درصد ارزش افزوده حاصل از صادرات زعفران به دلیل اینکه زعفران در بسته‌بندی‌های بزرگ به فروش می‌رسد به کشور برنمی‌گردد.

فرشید منوچهری در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا از میزان صادرات زعفران در ۴ ماه گذشته خبر داد و گفت: صادرات زعفران در ۴ ماه گذشته ۲۱ و نیم درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

او ادامه داد: ۷۰ کشور دنیا خریدار زعفران از ایران هستند و سال ۹۹ صادرات این محصول بیشتر از ۳۵درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشت و بیش از ۳۲۵ تن، صادرات زعفران از ایران انجام شده است.

منوچهری با اشاره به اینکه زعفران در مناطق محروم و کم‌آب کشور کشت و یک محصول استراتژیک محسوب می‌شود عنوان کرد: اگر اجازه دهند ارز حاصل از صادرات زعفران به قیمت روز در بازار به فروش برسد یا دولت این محصول را به نرخ روز بازار خریداری کند در این صورت انگیزه برای قاچاق این محصول از بین می‌رود و بازار زعفران در کشور به دست صادرکننده می‌افتد.

او با بیان اینکه صادرات زعفران بستگی به عوامل متعددی دارد بیان کرد: کشور ما بزرگترین صادرکننده زعفران در جهان است. تحریم‌ها و انتقال ارز، صادرات را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

کشورهای مختلف دنیا زعفران را از ایران خریداری و بسته‌بندی می‌کنند و در بازار جهانی عرضه می‌شود. اگر زیرساخت‌ها حل و مشکلات پیش رو رفع شود صادرات این محصول آینده بسیار روشنی پیش رو دارد.

منوچهری ادامه داد: مدیریت صادرات زعفران به نظارت نیاز دارد و از وزارت جهاد کشاورزی در خواست داشته‌ایم که چنانچه در بخش دولتی محدودیتی برای مدیریت بر صادرات زعفران وجود دارد به عنوان یک تشکل ملی آمادگی داریم مسئولیت این کار را برعهده بگیریم۰

دبیر شورای ملی زعفران با بیان اینکه مدیریت در صادرات زعفران به کمک دولت نیازمند است گفت: شورای ملی زعفران برای اینکه بتواند برند و نشان ملی این محصول را به ثبت جهانی برساند همچنین به زیرساخت‌های بخش کشاورزی کمک کند که برداشت ۳/۵ هکتار زعفران به دو برابر برسد در این صورت هزینه تولید این محصول ۵۰ درصد کاهش می‌یابد.

منوچهری ادامه داد: ارز حاصل از صادرات زعفران به دلیل کمک و از بین بردن یک قشر به نام قاچاقچی به وجود آمده که به نظر بنده به علت اشتباهاتی بوده که بانک مرکزی مرتکب شد. اگر ارز به نرخ روز خریداری شود قشر قاچاقچی هم از بین می‌رود چون ریسک است و برای قاچاقچی توجیهی نخواهد داشت.

او درباره مطالعات دارویی و بسته‌بندی زعفران گفت: ما حتی با پیشنهاد اینکه اگر بتوانیم روی زعفران ایران که در دنیا بهترین کیفیت را دارد مطالعات دارویی انجام دهیم، اعلام داشتیم با اختصاص دادن نیم‌درصد از صادرات زعفران به بخش خصوصی برای اینکه بتواند برای این محصول استراتژیک بازاریابی کند و از بسته‌بندی که  به صورت مستقیم در سبد کالای مصرف‌کننده خارجی قرار می‌گیرد حمایت کند.

منوچهری افزود: ما در اوضاع فعلی بیشتر از ۱۵درصد ارزش افزوده حاصل از صادرات زعفران را نمی‌توانیم به کشور بازگردانیم چون زعفران در بسته‌بندی‌های بزرگ به فروش می‌رسد در حالی که اگر این محصول به بسته‌بندی‌هایی که قابل عرضه در سبد کالای مصرف‌کننده تبدیل شود حداقل به ۲ تا ۳ برابر ارزش افزوده اضافه می‌شود و به این معنی است که سود حاصل از آن به کشور بازگشته است.

دبیر شورای ملی زعفران در پایان گفت: قطعا دولت برای رفع مشکلات زیرساختی زعفران، یکسری راهکارها را انجام خواهد داد. ما هم به عنوان شورایی که بازوی مشورتی است قطعا مسائل و مشکلات را به دولت، وزیر جهاد کشاورزی و وزیر سمت منعکس خواهیم کرد و امیدواریم هر چه سریعتر برای حل مشکلات زیرساختی زعفران اقدام شود که حجم صادرات و قیمت این محصول در بازار جهانی افزایش پیدا خواهد کرد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا