کد خبر: ۲۲۰۶۰۰46053
لینک کوتاه:
مجلس

رئیس مجلس مطرح کرد؛ در کشور بیشتر مشکلات مدیریتی داریم تا مشکلات مالی

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که بدون توجه به ۲ عرصه یعنی عرصه فرهنگ و هنر و نیز عرصه فناوری هیچ تحولی امکان پذیر نیست، گفت: تجارب من در بخش های مختلف در ارتباط با فرهنگ و هنر به من نشان داد که با این عرصه می توان در جامعه تحول ایجاد کرد.

به گزارش ایسنا، شب گذشته (یکشنبه، ۲۱ شهریورماه) همزمان با روز ملی سینما، جمعی از اعضای هیئت مدیره خانه سینما و روسای انجمن‌های صنفی مختلف این حوزه و تعدادی از سینماگران با محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار کردند و به بیان دغدغه‌ها و مطالبات خود پرداختند.

رئیس مجلس در ابتدای این دیدار که با بیان مطالبات، گلایه ها و مشکلات حوزه سینما همراه بود، ضمن تبریک این روز به اهالی سینمای ایران گفت: نقشی که فرهنگ و هنر در عرصه های مختلف تربیت، ایجاد نشاط در جامعه، استقلال، شادابی و پیشرفت و توسعه دارد، بر هیچ کس پوشیده نیست و در تاریخ هنرمندان به اشکال مختلف این اثرگذاری را از خود به جای گذاشتند.

فاصله زیادی بین هنرمندان و مسئولان وجود دارد

قالیباف با تاکید بر اینکه خیلی بیشتر از این نیازمند هستیم که فعالان عرصه فرهنگ و هنر با مدیران و مسئولان به هم نزدیک باشند، ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر فاصله زیادی بین هنرمندان و مسئولان وجود دارد و این فاصله به جامعه نیز تعمیم داده می شود.

در واقع آغاز فواصل موجود در جامعه از نخبگان هنری و مدیریتی نشئت می گیرد و آثار آن را در جامعه نیز می بینیم.

وی با اذعان به اینکه حتما این اشکال را می پذیرم که مقصر اصلی ما مدیران هستیم، اظهار کرد: از سوی دیگر خواهش من این است که فعالان عرصه فرهنگ و هنر نیز باید در میان خود کنکاش کنند که آیا آن ها در به وجود آمدن این فاصله سهمی دارند یا ندارند.

رویکرد جامعه محوری را انتخاب می کنم

رئیس قوه مقننه یادآور شد: یکی از غصه های من در ۱۵ ماه گذشته که در مجلس مسئولیت دارم این بود که چرا هیچ فرصتی مثل این جلسه حتی یک بار هم رخ نداده تا با فعالان عرصه فرهنگ و هنر و فعالان حوزه اجتماعی بحث و گفت وگو کنیم در حالی که اگر به سوابق مدیریتی من مراجعه کنید می بینید در همان اولین روزهایی که مسئولیتی در هر ارگانی داشتم یکی از اولین گروه هایی که آن ها را دعوت کرده ام تا هم اندیشی داشته باشیم فعالان عرصه فرهنگ و هنر بوده است.

از سوی دیگر هم اندیشی با فعالان حوزه فناوری نیز در اولویت کاری من بوده است.

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه بدون به کارگیری این دو بخش یعنی عرصه فرهنگ و فناوری هیچ تحولی امکان پذیر نیست، تصریح کرد: زمانی که در نیروی انتظامی مسئولیت داشتم، با صراحت عنوان کردم که بین رویکرد امنیت محوری و جامعه محوری رویکرد جامعه محوری را انتخاب خواهم کرد و در همان دوران دریافتم که هنر در این عرصه می تواند چه تحول و معجزه ای ایفا کند به طوری که ارتباط با مردم، آموزش و فرهنگ سازی می تواند با استفاده از این دو حوزه محقق شود.

تلاش کردیم فرهنگ سازی ها با کمک هنرمندان رقم بخورد

وی اضافه کرد: این باور باید در تک تک مدیران کشور برای موفقیت و توسعه ایران وجود داشته باشد و در این مسیر نقش تک تک شما هنرمندان کم نظیر است، هیچ گاه نباید از این منظر ناامید شوید.

قالیباف با یادآوری اینکه در دوران نیروی انتظامی مقاومت هایی در خصوص به کارگیری ظرفیت هنر در این عرصه وجود داشت، گفت: اما ما با به کارگیری این ظرفیت آثار احساس امنیت، رابطه نزدیک مردم با پلیس و تغییر نظر مردم نسبت به نیروی انتظامی را ملاحظه کردیم.

رئیس قوه مقننه یادآور شد: در دوره شهرداری نیز متمرکز بر حوزه های فرهنگی، اجتماعی و هنری بودیم و تلاش کردیم فرهنگ سازی ها با کمک هنرمندان رقم بخورد. در همان دوران بسیاری از کارها پیش رفت و اذهان به هم نزدیک شد. برخی از عزیزان حاضر در این جلسه نیز در بزنگاه هایی با ما همکاری داشتند.

در نظر گرفتن تخفیف برای مراکز تجاری

قالیباف تاکید کرد: هیچ گاه و هیچ موقع در حوزه مسائل فرهنگی و هنری که با اصحاب فرهنگ و هنر همکاری داشتیم در حوزه های سیاسی و مدیریتی هیچ توقعی از هیچ کس و در هیچ مقطعی نداشتم ولی همواره مطالبه من از هنرمندان این بود که جامعه، مردم و کشورمان را دریابیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در دوره های مختلف مسئولیتم تلاش کردم تا جایی که می شود نسبت به توسعه هنر و سینما اقدامات موثری انجام دهم، گفت: یکی از اقدامات موثر در نظر گرفتن تخفیف برای مراکز تجاری بود که در آن ها سالن سینمایی احداث شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا